Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN
Tiskové zprávy
Podívejte se všechny tiskové zprávy

Hostětín láká na zážitky v přírodě

Vloženo: 15. 3. 2016

Na zážitky v podobě poznávání přírody a života v ní se zaměřilo Centrum Veronica Hostětín. V rámci svých nových programů zve na výlety do krajiny nebo do Zahrady smyslů  v přírodní zahradě. Vychází tak vstříc trendu dnešní uspěchané doby – hledání klidu a hlubokých a uvolňujících prožitků, které přináší pobyt v přírodě a souznění s ní. Aktivity jsou určeny i osobám zdravotně či sociálně znevýhodněným, například nevidomým nebo vozíčkářům.

 

Centrum Veronica je známé ekologické vzdělávací středisko v Bílých Karpatech - a jako takové je přímo předurčeno být místem, kde se žije v souladu s přírodou. Od letošního roku nabízí návštěvníkům nové možnosti, jak se přírodě přiblížit. Do své nabídky zařazuje lektorované exkurze krajinou, prožitkové exkurze, zážitkové a řemeslné programy v přírodní zahradě a pobyt v Zahradě smyslů.

 

Zahrada smyslů vzniká v přírodní zahradě Centra Veronica. „Na relativně malé ploše zahrady budou mít návštěvníci možnost oblažit své všechny smysly – zrak, sluch, čich, hmat i chuť“, říká o zahradě Marie Křiváková, ředitelka Centra. „Budujeme zde řadu interaktivních prvků, zážitkových i poznávacích. Máme nový zvukový mlýnek, hmatový chodníček, hmatky přírodnin. Zvukové aktivity doplňuje poznávání mp3 hlasů ptáků u interaktivní výstavy ptačích budek nebo hra na dřevěný xylofon z různých druhů dřev. Čichové vjemy zajistí bylinky, roubená sušírna ovoce a čichové hry. Pohyb bez zrakových vjemů můžete vyzkoušet třeba ve vrbovém bludišti anebo se (i jako vidoucí, ale se zavázanýma očima) přímo zúčastnit lektorované exkurze vytvořené pro nevidomé. Děti se vyřádí při vodních hrátkách. A pokud chcete jen tak relaxovat pod jabloněmi, využijte našich nových relaxačních lehátek“, dodává Marie Křiváková.

 

Na Zahradu smyslů navazují i další zážitkové exkurze. Skupiny návštěvníků si budou moct dopředu objednat  třeba ornitologickou či botanickou vycházku do krajiny, exkurzi na hady Bílých Karpat nebo na Žítkovou, kde v magické krajině a přírodě působily věhlasné „Bohyně“.

 

Speciální pozornost věnujeme nevidomým a zájemcům poznat přírodu Bílých Karpat jinak než zrakem. Pro ně je připraveno například prožitkové poznávání hostětínských ekologických projektů, poznávání přírodní zahrady a vycházka, kdy bez pomocí očí mohou lidé vnímat své okolí, podle hmatu a vůní rozeznávat druhy stromů, keřů a bylin a podle zvuků určovat druhy ptáků a jiných zvířat“, přibližuje nabídku Centra lektorka Kateřina Kohoutová.

Mezi další zážitkové programy, které si můžete v Centru Veronica objednat, patří například ochutnávka moštů a sirupů z hostětínské moštárny, využití bylinek a plevelů v kuchyni, pečení frgálů, perníčků či nakládání zelí. Stará řemesla poznáte při filcování ovčí vlny, drátkování, smaltování, výrobě slaměných ošatek, práci se včelím voskem nebo při výrobě košíků. A v zahradě si můžete vyrobit ptačí budku, hmyzí domeček nebo na podzim ručně vylisovat vlastní mošt.

Nová nabídka programů vznikla v rámci projektu „Interpretace přírodního dědictví v Bílých Karpatech přizpůsobená potřebám seniorů, handicapovaných a rodin s chronicky nemocnými“, podpořeného z Programu švýcarsko-české spolupráce.

Bližší informace:

Marie Křiváková, marie.krivakova@veronica.cz, 608426049.
www.hostetin.veronica.cz

Více o projektu interpretace Bílých Karpat pro zdravotně a sociálně znevýhodněné: http://hostetin.veronica.cz/interpretace-prirodniho-dedictvi-v-bilych-karpatech-prizpusobena-potrebam-senioru-handicapovanych-rodin-s-chronicky-nemocnymi

 

Supported by a grant from Switzerland through the Swiss Contribution to the enlarged European Union.
www.swiss-contribution.admin.ch

Podpořeno z Programu švýcarsko-české spolupráce.
www.swiss-contribution.cz

 

 

 

 

Další informace:

Ukázková přírodní zahrada Centra Veronica byla certifikována již v roce 2012. Vede jí naučná stezka s tématem přírodních zahrad, je zde vybudováno jezírko, bylinková spirála, ptačí budky a úkryty pro živočichy a řada dalších prvků. Celá zahrada je ukázkou šetrného, přírodě blízkého hospodaření, využití různých druhů bylinek a plevelů v kuchyni, pěstování zeleniny v takzvaných smíšených kulturách, které se vzájemně pozitivně ovlivňují. Ukázkový genofondový sad je pak přehlídkou různých druhů ovocných dřevin, i méně známých, starých či regionálních. Tento vzdělávací a užitkový aspekt zahrady je průběžně doplňován o zážitkové prvky pro děti.

Více o přírodní zahradě: http://hostetin.veronica.cz/ukazkova-prirodni-zahrada-sad

 

Přílohy:

Zobrazit zprávy za rok: 2023 2022 2021 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 Staré tiskové zprávy

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 26. 2. 2024