Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN
Tiskové zprávy
Podívejte se všechny tiskové zprávy

V Hostětíně můžete nalézt i poklad

Vloženo: 9. 3. 2016

Centrum Veronica Hostětín přichází s novinkou pro své návštěvníky. Od března zde mohou při pobytu v obci hledat poklad. Hledačka, neboli questing, je stále rozšířenější hrou, která vám umožní poznat nová turistická místa či regionální témata. Nevyžaduje od vás nic jiného než chuť hledat indicie a luštit tajenku. Podaří-li se vám to, poklad bude váš.

 

 

 

Hráli jste někdy šipkovanou nebo hledali poklad? V questingu si vyzkoušíte něco podobného. Z webu si stáhnete pracovní list (nebo si jej zdarma vyzvednete v Centru Veronica) a vydáte se na cestu. Nepotřebujete víc než tento list papíru, na kterém je, většinou formou veršů, popsaná trasa podle orientačních bodů. Splníte úkoly, vyluštíte tajenku a ta vás přivede k „pokladu“.

 

 

 

V Hostětíně máme hledačky dvě. Švihácká hledačka představuje tradiční řemeslo, kterým byl zdejší kraj proslulý – a to miškářství neboli šviháctví. Místní muži odcházeli do světa miškovat (tedy kastrovat) dobytek – a zdejší ženy zde zůstávaly samy. Hledačka živou formou popisuje, jak se jim žilo“, říká o hledačce Kateřina Kohoutová, pracovnice Centra Veronica a hned popisuje další: „Druhá hledačka je zaměřená na to, čím je Hostětín proslulý dnes, a to ekologické projekty. Představuje je ovšem zcela jinak. Jako živly, které oživují obec. Voda, oheň, vzduch, země, pokud je člověk umí šikovně využít, mohou umožnit obci její rozvoj a dávají jí život. Hledačka poetickou formou ukazuje na velmi těsné propojení ekologické infrastruktury v obci s přírodou a jejími dary“.

 

 

 

Hledačky jsou vhodné pro každého, kdo si při poznávání turistické destinace chce užít hru, napětí a zábavu. Hra není omezená věkem, stačí umět číst a sledovat okolí“, objasňuje Marie Křiváková, ředitelka Centra Veronica. „Náš záměr byl ovšem ještě širší. Rozhodli jsme se umožnit zážitek i dalším osobám, pro které jsou mnohé jiné turistické atrakce zavřené – a to handicapovaným. Cesta Švihácké hledačky je tedy vhodná například pro vozíčkáře. Prostory Centra a přírodní zahrady zpřístupňujeme také nevidomým, neslyšícím a lidem s různým zdravotním znevýhodněním, pro které chystáme i další programy“, dodává Marie Křiváková.

 

 

 

Hledačky propojují zábavu a poučení a přináší radost všem, bez rozdílu věku. Přišly k nám ze Skotska a Anglie, kde mají dlouhou tradici jako „letterboxing“ Pod názvem „Questing“ je známe z USA. V České republice je v současné době pár desítek hledaček. Vydáte-li se do Bílých Karpat, ty hostětínské byste si neměli nechat ujít.

 

 

 

Bližší informace:

 

 

 

Kateřina Kohoutová, katerina.kohoutova@veronica.cz, 572 630 670.
http://hostetin.veronica.cz/samoobsluzne-aktivity

 

 

 

Supported by a grant from Switzerland through the Swiss Contribution to the enlarged European Union. www.swiss-contribution.admin.chPodpořeno z Programu švýcarsko-české spolupráce. www.swiss-contribution.cz

Přílohy:

Zobrazit zprávy za rok: 2023 2022 2021 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 Staré tiskové zprávy

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 13. 5. 2024