Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN
Tiskové zprávy
Podívejte se všechny tiskové zprávy

Přírodní zahradu můžete zažít i poslepu a po hmatu

(Společná zpráva Ekologického institutu Veronica a Tradice Bílých Karpat, z.s.)
Vloženo: 14. 6. 2016

Na poznávání přírody všemi smysly se zaměřují v Hostětíně. V tamní ukázkové přírodní zahradě vznikla Zahrada smyslů, která umožní vnímání přírody i „jinak“ než zrakem. Návštěvník bude potřebovat i čich, sluch, hmat, chuť – a určitě i ten smysl šestý, který jej přivede k prožitku a vnímání sepětí s přírodou. Návštěvníci budou moct využít také lektorovaných programů, které jsou vhodné i pro osoby se zdravotním postižením - například pro nevidomé. Jedna z příležitostí poznat zahradu poslepu je i tuto neděli, 12. června 2016 při Zahradní slavnosti.

V zahradě vznikl unikátní prožitkový prvek, který je přístupný nejen široké veřejnosti, ale i osobám zdravotně či sociálně znevýhodněným, kterým může přinést těsný kontakt s přírodou hluboké prožitky a uvolnění. Jsou připraveny interaktivní prvky i speciální vybavení, které upraví areál pro aktivní využití lidmi s různým postižením a seniory tak, aby mohli prožívat krajinu Bílých Karpat, do níž je zahrada zasazena.

Zážitek ze tmy v přírodní zahradě je ale dostupný každému a kdykoliv. V Centru Veronica si totiž můžete půjčit speciální masku na oči, která vám neumožní do poznávání zapojit zrak a přiměje vás spoléhat na své další smysly. A co můžete v zahradě „uvidět“?

Na relativně malé ploše zahrady mají návštěvníci možnost oblažit všechny své smysly – zrak, sluch, čich, hmat i chuť“, říká o zahradě Marie Křiváková, ředitelka Centra a dodává: „Máme zde řadu interaktivních prvků, zážitkových i poznávacích - zvukový mlýnek, hmatový chodník bosou nohou, hmatovou poznávačku přírodnin, hrkadlo i tkalcovský rám. Tyto prvky doplňuje již dříve instalovaný dřevěný xylofon, krtčí nora, vrbové iglú a bludiště, přírodní pexeso. V našem mini-geoparku budou moct návštěvníci poznávat hmatem i zrakem horniny Bílých Karpat. U každé ukázkové ptačí budky, které v zahradě máme, jsou dřevěné modely ptáků, jejich hnízd a speciální nahrávka jejich hlasu v mp3. Kromě toho v zahradě vznikly i vodní prvkykonstrukce z rostlého dřeva s korýtky, mlýnkem a džbery na vodní hrátky“.

Pro pobyt v zážitkové zahradě můžete využít i lektora. Ten bude o zahradě nejen vyprávět, ale provede vás i celým programem. Poznáte celou přírodní zahradu a život v ní. Budete poznávat stromy hmatem podle kůry, naslouchat ptačímu zpěvu, poznávat byliny podle vůně, pocítíte kontakt s vodou v potoce. V sezóně bude pobyt v zahradě zpříjemněn samozřejmě i sběrem a ochutnávkou plodů, bylin či jedlých plevelů. Mnohé informace budou napsány Braillovým písmem, takže si je budou moci přečíst i nevidomí.

Zahrada i sad jsou bez terénních překážek pro zdravotně handicapované, mohou tedy sloužit jako místo pro jejich environmentální vzdělávání i relaxaci – a to i několikadenní, kdy jim nabídneme ubytování v našem ekologickém penzionu a stravu s přihlédnutím k dietním potřebám klientů.  Naším záměrem je, aby tyto cílové skupiny našly v Hostětíně nové místo, kde mohou zažít hluboký a ozdravný kontakt s přírodou Bílých Karpat“, říká o záměrech Centra Marie Křiváková.

Bližší informace:
Marie Křiváková, marie.krivakova@veronica.cz, 608426049.
www.hostetin.veronica.cz
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Více o projektu interpretace Bílých Karpat pro zdravotně a sociálně znevýhodněné:

http://hostetin.veronica.cz/interpretace-prirodniho-dedictvi-v-bilych-karpatech-prizpusobena-potrebam-senioru-handicapovanych-rodin-s-chronicky-nemocnymi

 

Další informace:

Ukázková přírodní zahrada Centra Veronica byla certifikována již v roce 2012. Vede jí naučná stezka s tématem přírodních zahrad, je zde vybudováno jezírko, bylinková spirála, ptačí budky a úkryty pro živočichy a řada dalších prvků. Celá zahrada je ukázkou šetrného, přírodě blízkého hospodaření, využití různých druhů bylinek a plevelů v kuchyni, pěstování zeleniny v takzvaných smíšených kulturách, které se vzájemně pozitivně ovlivňují. Ukázkový genofondový sad je pak přehlídkou různých druhů ovocných dřevin, i méně známých, starých či regionálních.

Tento vzdělávací a užitkový aspekt zahrady je průběžně doplňován o zážitkové prvky pro děti.

Více o přírodní zahradě:

http://hostetin.veronica.cz/ukazkova-prirodni-zahrada-sad

Fotogalerie interaktivních prvků:

http://hostetin.veronica.cz/fotogalerie/zahrada-smyslu-prirodni-zahrada-s-interaktivnimi-prvky

 

 

Přílohy:

Zobrazit zprávy za rok: 2023 2022 2021 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 Staré tiskové zprávy

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 21. 6. 2024