Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN
Tiskové zprávy
Podívejte se všechny tiskové zprávy

Zahradní slavnost nabídne i farmářský trh

(Společná zpráva Ekologického institutu Veronica a Tradice Bílých Karpat, z.s.)
Vloženo: 6. 6. 2016

Nedělní odpoledne v přírodní zahradě Centra Veronica Hostětín bude patřit velkým i malým „zahradníkům“, dospělým i rodinám s dětmi. Zahradní slavnost se zde bude konat již počtvrté. Letošní novinkou je malý farmářský trh, kde si můžete zakoupit výrobky od regionálních producentů. Velká oslava přírodního zahradničení je spojená s exkurzí, aktivitami pro děti, ochutnávkami a zahradním poradenstvím.

„Na Zahradní slavnosti chceme návštěvníkům představit naši certifikovanou ukázkovou přírodní zahradu, přiblížit postupy šetrnější k přírodě, ale i motivovat k pěstování a zvyšování regionální produkce“, říká o cílech akce Marie Křiváková, ředitelka Centra Veronica Hostětín a dodává: „Akce je pojatá jako oslava – to znamená, že se hosté budou i bavit. Máme připraveno netradiční občerstvení - nápoje a pomazánky z planých rostlin, děti se mohou těšit na naučnou stezku Brouka Pytlíka plnou různých úkolů a na řadu přírodních herních interaktivních prvků, které v zahradě máme. Mohou si také sbít ptačí budku nebo vyrobit škvoří domeček“.

Novinkou na letošní Zahradní slavnosti je farmářský trh, který organizuje spolek Tradice Bílých Karpat a který představuje regionální pěstitele a zpracovatele potravin. Se zeleninou přijede Vít Janíček ze Šumic, sušené ovoce a bylinky přivezou Fryzelkovi z Vlachovic, bylinné sirupy vyrábí paní Marseničová z Bylnice. Návštěvníci si mohou zakoupit i výrobky se značkou Tradice Bílých Karpat – med od Beníčků z Bystřice pod Lopeníkem, biolády firmy Koldokol z Krhova, bylinné výtažky a zeleninové směsi Horňácké farmy, bylinkové čaje INEX z Bílých Karpat, perníčky paní Machalové z Pozlovic, víno a také sazeničky bylinek. Hlavním nápojem bude biomošt z Moštárny Hostětín a připraveny jsou i bio jehněčí klobásky z Farmy Rudimov.

Akce probíhá od 13 do 17 hodin.

Odborná exkurze přírodní zahradou se bude konat od 14 hodin. Při ní se návštěvníci seznámí s typickými prvky přírodních zahrad – bylinkovými záhony a spirálou, vyvýšenými záhony, sluneční pastí, prvky na podporu života v sadu (broukoviště, hadník, ježkovník aj.), ovocným sadem, kompostem i vodními prvky. Dozví se o životě v zahradě, kde se nepoužívají žádné chemikálie – umělá hnojiva, pesticidy, herbicidy, ba ani rašelina (jejíž těžbou se ničí vzácné biotopy) a kde se pro boj se škůdci využívají jejich přirození nepřátelé – ptáci, hmyz, plazi, ježci, žáby, netopýři. Důležitou součástí akce je i poradenství, či domluva o certifikaci zahrady a získání plakety „Přírodní zahrada“, kterou uděluje Ekologický institut Veronica.

V 16 hodin se mohou zájemci vydat na exkurzi po hostětínských ekologických projektech.

Zatímco rodiče se mohou vzdělávat a inspirovat při exkurzích nebo individuálně prostřednictvím panelů naučné stezky v zahradě, jejich děti si mohou užívat hmatových, sluchových a čichových vjemů v zážitkové zahradě, kde je řada dřevěných interaktivních prvků – xylofon, hmatový chodníček, přírodní tkalcovský stav, zvukový mlýnek, ptačí panel ozvučený mp3 hlasy ptáků, stavbičky z vrbového proutí a také vodní prvky a potůček. Mohou si také zažít přírodní zahradu poslepu - s využitím speciálních masek na oči, které neumožní použít zrak a přimějí poznávat zahradu hmatem a sluchem. 

Přijeďte zažít příjemné odpoledne plné inspirace i zajímavých poznatků, prohlédnout si naše zahradní novinky, nakoupit od místních farmářů, dozvědět se něco nového nebo jen tak posedět pod stromy a potěšit se s přáteli. U nás si každý najde to „své“, zve na akci Marie Křiváková.

Vstupné na akci je dobrovolné, na některé aktivity bude vybírán příspěvek na materiál. Výtěžek z dobrovolného vstupného bude určen na opravu historické roubené sušírny ovoce v sadu za moštárnou.

Více informací: hana.machu@veronica.cz, tel. 739 569 264

Informace o akci: http://hostetin.veronica.cz/zahradni-slavnost-s-farmarskym-trhem

Informace o přírodní zahradě: http://hostetin.veronica.cz/prirodni-zahrady-1

 

 

Akce je finančně podpořena z Ministerstva zemědělství v rámci dotací pro NNO.

Akce se koná v rámci kampaně Lísky "Přírodní zahrada - zahrada pod našimi okny".

 

Přílohy:

Zobrazit zprávy za rok: 2023 2022 2021 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 Staré tiskové zprávy

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 11. 4. 2024