Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN
Tiskové zprávy
Podívejte se všechny tiskové zprávy

Den Země na Veronice - ekologicky na vlastní oči a vlastníma rukama

Vloženo: 16. 4. 2015

Na středu 22. dubna připravil Ekologický institut Veronica sérii akcí pro širokou veřejnost u příležitosti oslav mezinárodního Dne Země. Odborným poradenstvím, otevřenou dílnou, filmem a navazujícími besedami chce Veronica přispět k podpoře zájmu veřejnosti o ochraně životního prostředí a šíření znalostí jak k ní prakticky přispět. Dvorek poradny se díky praktické dílně promění v přírodní zahrádku ve středu Brna. Večer bude spojen s projekcí filmového dokumentu o palmovém oleji a ochraně deštných pralesů. Po celý den bude probíhat Den otevřených dveří. Návštěvníci si například budou moci prohlédnout žížalový kompostér a odnést si o něm publikaci. Druhý den, 23. dubna, naváže besedou o zkušenostech ze stavění i bydlení v domech z přírodních materiálů.

Den Země je každoroční událost, která připadá na 22. dubna, kdy se na celém světě konají akce na podporu ochrany životního prostředí.

Od 9 do 17 hodin proběhne Den otevřených dveří v Ekologické poradně Veronica, sídlící v samotném centru Brna. Nejstarší a jedna z největších českých ekoporaden bude poskytovat odborné poradenství na řadu témat spojených s životem a praktickým spotřebitelským chováním odpovědným k životnímu prostředí.

Nejčastější dotazy dle statistiky vedené poradnou míří na recyklaci odpadu, jehož největší část tvoří organické zbytky. „S tříděním bioodpoadu si mnoho domácností ve městě neumí poradit jinak, než že je prostě vyhodí do odpadků. To bychom rádi změnili.“, popisuje Petr Ledvina, vedoucí Ekologické poradny Veronica. Ta vydala na konci loňského roku brožuru „Pozvěte žížaly domů: Na bioodpad s důvtipem“ a příležitosti letošního Dne Země nabízí veřejnosti hlubší vhled do domácího kompostování a praktickou ukázku funkčního domácího žížalového kompostéru. „Rádi poradíme, jak se například vyhnout rojení mušek“, doplňuje Ledvina.

Aktuálním sezónním tématem je úprava zahrad. Přírodě blízkým zahradničením se Ekologický institut dlouhodobě zabývá. Propaguje a certifikuje přírodní zahrady, distribuuje a vydává tištěné materiály k tématu. „Zakládání malých městských komunitních zahrad je aktuální trend a bylo jen otázka času, kdy se nám podaří udělat praktickou ukázku přírodní zahrady i u nás v centru Brna “, popisuje ekologická poradkyně Lucie Jahnová. V rámci aktivity Přírodní minizahrada na dvorku se tak pod vedením zkušeného ekologického zahradníka Mojmíra Vlašína bude veřejnost mít možnost se naučit zakládat vyvýšené záhony a zvláštní záhonky v pytlech a a dřevěných paletách. „Pracovní dílna je dle nás nejvyšší forma přenosu informací. Účastníkům dává možnost si na vlastní ruce vyzkoušet jak na to.“ dodává Ledvina.

Zahradnický workshop je první akcí pro veřejnost v rámci právě zahájeného projektu „Environmentální poradenství aktivně, profesionálně a místně zakotveně“. Cílem projektu je zlepšit vzdělávání občanů a státní správy k odpovědnějšímu přístupu k životnímu prostředí a odpovědnému spotřebitelskému chování. Toho bude dosaženo prostřednictvím aktivit: ekologická poradna Veronica, biodiverzita v obcích, nové environmentální informace a ekologicky na vlastní oči a vlastníma rukama. Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů (www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz).

Více informací:

Petr Ledvina - vedoucí ekologické poradny, petr.ledvina@veronica.cz, 542 422 757, 776 057 637

Kompletní program akcí níže a v přiložené pozvánce.

 

DEN ZEMĚ S VERONIKOU  - ekologicky na vlastní oči a vlastníma rukama

Kdy? 22. dubna 2015

Kde? Dům ochránců přírody, Panská 9, Brno

 

Den otevřených dveří v ekologické poradně Veronica

* praktické rady a ověřené informace

* nová publikace Pozvěte žížaly domů a praktická ukázka domácího kompostéru

* zajímavé publikace, hostětínské mošty, fair tradeové pochoutky, hračky z chráněných dílen, látkové pytlíky ad.
9 – 17 h, ekoporadna

 

Sysel naslepo

speciální prodejní akce ekologického antikvariátu Zelený sysel
9 – 17 h, akvárium


Přírodní minizahrada na dvorku

Mojmír Vlašín, odborník na přírodní zahrady povede dva praktické zahradnické workshopy. Jak na vyvýšený záhon? Záhonky v pytlích? Paletové zahradničení? Přidejte s k ekoporadenskému týmu Veronicy a naučte se zahradničit na malém prostoru.
10 a 13 h, dvorek


Palmový olej a my

Kdo je zodpovědný za devastaci tropických pralesů a můžeme tomu zabránit? Promítání dokumentářního filmu Zelená poušť (Slovensko, 2012) s poodkryje šokující tajemství, které skrývá průmysl s palmovým olejem. Následující beseseda s Petrem Ledvinou (vedoucím Ekologické poradny Veronica) nastíní možnosti řešení a praktické spotřebitelské rady.
18 h, knihovna


Přednáška o přírodním stavitelství, slámě a hlíně, 23. 4. 2015

Ekologický institut Veronica pořádá nový přednáškový cyklus nazvaný „Inspirace k soběstačnosti a ochraně klimatu“. Domy s nízkou spotřebou energie postavené za využití přírodních a lokálně dostupných stavebních materiálů jsou důležitým prvkem v řešení klimatické změny a širokou oblastí k inspiraci. Jak probíhá stavba, jak se bydlí a kolik stojí život mezi slaměnými balíky a hliněnými omítkami? Přijďte na besedu s Danielem Grmelou (poradcem a projektantem staveb z přírodních materiálů) – tipy na zajímavé technické možnosti a nové trendy, sdílení praktických zkušeností s budováním i bydlením, hodnocení zkušeností zpracovaných na základě dotazníků a fotodokumentací z více než 30 slaměných domů v Česku.
čtvrtek 23. dubna, 18 h, knihovna

 www.veronica.cz

 

 

Přílohy:

Zobrazit zprávy za rok: 2023 2022 2021 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 Staré tiskové zprávy

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 18. 2. 2024