Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN
Tiskové zprávy
Podívejte se všechny tiskové zprávy

Šedesát minut tmy spojilo svět. Pro ochranu klimatu.

(Společná zpráva Ekologického institutu Veronica a Klimatické koalice)
Vloženo: 29. 3. 2014

Proběhl osmý ročník celosvětového happeningu upozorňujícího na problematiku změny klimatu a inspirující k intenzivnější ochraně životního prostředí. Na „Hodinu Země“ zhasly dominanty, památky, části veřejného osvětlení. Po celém světe se zapojilo přes 7000 měst, stovky milionů lidí a stovky památek ze 158 zemí světa. Mezi nimi například i Pyramidy v Gíze, Opera v Sydney, londýnský Tower Bridge a nejvyšší budova světa Burj Khalifa.

 

V České republice akci podpořilo zhruba 80 obcí, desítky firem a tisíce jednotlivců. Do akce se zapojila i řada památek jako Pražský hrad, Ostravská radnice, Vimperský zámek nebo budova českého velvyslanectví v Canbeře.

 

Po celé republice se konalo i několik menších akcí, například promítání dokumentu a diskuse v Brně, lampionový průvod v Kozlově nebo skládání obrysu České republiky ze svíček v Praze. Nechybělo ani zhasínání Žižkovské věže dětmi převlečenými za malé Spidermany – Spiderman je letošním symbolickým filmovým hrdinou Hodiny Země.

 

„Symbolické zhasnutí dominanty obce, ale na řadě míst i celého veřejného osvětlení, je pro místní obyvatele výjimečnou příležitostí si uvědomit, jak moc jsme svět ohromnou spotřebou energie změnili a že s poškozováním životního prostředí je potřeba přestat. Tento signál dnes vyslali všichni ti, kteří o zhasnutí ve svých obcích rozhodli. Patří jim za to dík!“ řekla Yvonna Gaillyová, ředitelka Ekologického institutu Veronica, spolupořadatele Hodiny Země. 

 

Hodina Země již není jen happeningem, ale přerodila se v největší celosvětové hnutí na ochranu životního prostředí a klimatu. WWF spustila celosvětovou platformu, kde si každý může vybrat projekt, který se mu líbí, nebo problém, který ho zajímá, a podpořit jeho řešení svým hlasem nebo finančním příspěvkem.

 

„Hodina Země je jednou z nejviditelnějších akcí, kterými upozorňujeme veřejnost na naléhavost ochrany klimatu. Varovný vývoj dokumentují v těchto týdnech publikované zprávy Mezivládního panelu pro klimatickou změnu, které veřejnosti spolu s českými vědci představujeme“, říká koordinátorka České klimatické koalice, Barbora Urbanová.

Fotografie dokumentující letošní Hodinu Země jsou k dispozici na Facebooku a přibudou i ve fotogalerii.


KONTAKTY:

Yvonna Gaillyová, ředitelka Ekologického institutu Veronica, 777 323 792, yvonna.gailly@veronica.cz

Barbora Urbanová, koordinátorka Klimatické koalice, 605 276 909, barbora.urbanova@ecn.cz

 

POZNÁMKY:

V logu Hodiny Země symbolizuje číslo 60 šedesát minut a znaménko + to, že bychom neměli zůstat jen u Hodiny samotné, ale dělat něco víc.

Hodinu Země ve světovém měřítku pořádá Světový fond na ochranu přírody - WWF, v České republice pak Ekologický institut Veronica a Klimatická koalice.

 

Zobrazit zprávy za rok: 2023 2022 2021 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 Staré tiskové zprávy

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 26. 2. 2024