Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN
Tiskové zprávy
Podívejte se všechny tiskové zprávy

Společné koupání Brněnských ve Svratce již tuto neděli

Vloženo: 3. 7. 2012

Brno (3. 7. 2012) – Do vln Svratky zamíří již tuto neděli 8. července Brňané společně s tisíci lidmi na jiných místech v České republice a v Evropě v rámci Mezinárodního koupacího dne BIG JUMP. Společné koupání lidem řeku přiblíží na vlastní kůži. Druhá červencová neděle se již tradičně stane oslavou řek a života s nimi, nebude chybět piknik, hudba, ale i diskuse s odborníky o historii řek a o jejich podobách blízkých člověku i přírodě. Setkání začne procházkou k místu koupání ve 14 hodin (sraz je na mostě u zastávky Poříčí). Samotné koupání začne v 15 hodin v řece před lávkou ke koupališti Riviera, cca 500 m pod Anthroposem.

Zatímco pro mnohé je koupání i v příjemných zákoutích městských řek zcela samozřejmé, jiné by to nenapadlo. Přitom kvalita vod v řekách se v posledních desetiletích poměrně zlepšila. Česká republika se navíc zavázala naplnit do roku 2015 Rámcovou směrnici o vodě. Ta by měla zajistit příznivý ekologický stav vod. „Při společném koupání většinou nakonec nikdo neodolá a jde se také vykoupat. Mnozí lidé nám po Big Jumpu říkali, že ztratili svoje představy, že řeka je špinavá, na dně je harampádí a podobně. Napříště se prý již půjdou koupat i sami.“ říká Monika Vokálová z Ekologického institutu Veronica.

Jaroslav Ungerman z Unie pro řeku Moravu doplňuje: „Voda, a to zejména tekoucí, je jedním z výrazných prvků, které utvářejí charakter města. Pokud řeka ve městě je, měli bychom si jí vážit a přibližovat ji lidem tak, jak je to běžné v jiných evropských městech. Ať už jde o odpočívání, procházky a nebo i koupání.“

Big Jump neboli Mezinárodní den koupání v řekách vyhlašuje pravidelně Síť evropských řek (European Rivers Network). V České republice akci koordinuje občanské sdružení Arnika a akci pořádá Ekologický institut Veronica. Brněnský koupací den je zamýšlen jako opravdová oslava a vychutnání si letní příjemné atmosféry u vody. „Uvítáme, když účastníci donesou i nějaké vlastní dobroty na piknik, balóny, hudební nástroje a zajímavé koupací oděvy. Svými nástroji pak mohou v následující jam-session doprovodit hudebníky, kteří vystoupí.“ podotýká Monika Vokálová.

I při koupání v řece je však třeba být opatrný. Nedoporučuje se koupání pod různými výpustmi a po přívalových deštích.

Kontakt: Monika Vokálová, Ekologický institut Veronica, tel: 724 520 166, e-mail: monika.vokalova@veronica.cz

Zobrazit zprávy za rok: 2023 2022 2021 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 Staré tiskové zprávy

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 3. 6. 2024