Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN
Tiskové zprávy
Podívejte se všechny tiskové zprávy

Klimatická hvězda míří do Hostětína

Vloženo: 27. 4. 2012

Hostětín se zařadil po bok švýcarského Zurichu, německého Lipska či regionu Andalusie ve Španělsku, a to jako jediná oceněná obec za Českou republikuOcenění Climate Star je udělováno Klimatickou Aliancí nejúspěšnějším evropským obcím a regionům za vynikající projekty v oblasti ochrany klimatu. Hostětín byl oceněn především za svůj přístup k využívání obnovitelných zdrojů energie.

Obec Hostětín reprezentuje moderní přístup k získávání a využívání energie. Obec je vytápěna téměř ze 100% obnovitelnými zdroji, a to biomasou a sluncem. Osmdesát procent domů v obci vytápí dřevní štěpka z obecní výtopny. Pro ohřev teplé vody využívá 10 domácností (tj. 10% domů) energii slunce prostřednictvím solárních kolektorů. Slunce je využíváno i pro výrobu elektřiny pro provoz vyhlášené místní bio-moštárny i výtopny. Šetrné veřejné osvětlení pak šetří nejen energii a klima, ale také nemalé finanční prostředky.

K příkladným energeticky úsporným stavbám patří pasivní dům Centra Veronica, které se věnuje ekologickému vzdělávání dětí i dospělých. Dům je provozován i jako certifikovaný ekologický penzion, ve kterém mohou návštěvníci strávit svoji dovolenou.

Climate Star Award je prestižní program, který demostruje zkušenosti a úspěchy v komunální sféře. Ocenění poukazuje na nejrůznější místní strategie ochrany klimatu a poskytuje základnu příkladů dobré praxe, ze kterých se mohou obce inspirovat a následovat je.

Slavnostní udílení cen Climate Star se konalo 26. dubna 2012 na zámku Schloss Hof v Rakousku. V letošním ročníku bylo oceněno 20 obcí, měst a regionů z 9 evropských zemí.

Ocenění Climate Star rozšířilo řadu prestižních certifikátů, které Hostětín obdržel - například Energy Globe 2007, Česká solární cena 2009 aj. Mezi nejvýznamnější návštěvníky obce patří britský následník trůnu, princ Charles, který do obce zavítal v roce 2010.

Více informací o udílení cen a o dalších oceněných projektech najdete na: http://www.klimabuendnis.org/666.html?&L=0

Videospot o Hostětíně: http://www.veronica.cz/jekamjit

Tato aktivita je pořádána za finanční pomoci Revolvingového fondu Ministerstva životního prostředí v rámci projektu Tři cesty modelovými projekty udržitelného rozvoje. Za obsah je výhradně odpovědná ZO ČSOP Veronica a nelze jej v žádném případě považovat za názor Ministerstva životního prostředí.

 

  0136_klimaticka-hvezda-miri-do-hostetina.jpg

  Zobrazit zprávy za rok: 2023 2022 2021 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 Staré tiskové zprávy

   nebo
   Kč
  Logo Darujme.cz
     

  © ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 3. 6. 2024