Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN
Tiskové zprávy
Podívejte se všechny tiskové zprávy

Hodina Země oblétne svět. Prožije ji i čtvrtina Čechů.

Vloženo: 31. 3. 2012

Od Eiffelovy věže v Paříži po Empire State Building v New Yorku, přes nejvyšší budovu světa Burdž Dubaj až po Šikmou věž v Pise a Karlův most. V sobotu 31. března od 20:30 se nejdůležitější památky světa ponoří na hodinu do tmy, aby upozornily na nutnost řešit problém změny klimatu. Společně s nimi zhasne až 6000 měst ve 147 zemích světa. Proběhne Hodina Země 2012.

Hodina Země neznamená pouze zhasnutí světel na jednu hodinu. Jedná se o symbolický čin, který je signálem pro veřejné činitele, že je třeba věnovat více pozornosti ochraně životního prostředí, zejména ochraně klimatu. Zapojené obce i firmy se snaží šetřit životní prostředí během celého roku.

Hodina Země ve světě
Happeningu se zúčastní i nejmenší nezávislý stát světa. Duchovní domov více než miliardy katolíků po celém světě se rozhodl zapojit zhasnutím nejvýraznější dominanty Vatikánu – 136 metrů vysoké Baziliky svatého Petra.

Ostrov Samoa, který obvykle zhasíná svá světla jako poslední, přeskočil letos na druhou stranu Mezinárodní datové linie a celý 24h happening Hodiny Země pro změnu zahájí. Jako poslední tak tento rok budou zhasínat obyvatelé Cookových ostrovů.

Hodinu Země mimo jiné podporují Americká NHL, FIFA, UEFA, Manchaster United, síť hotelů Hilton, Světová organizace skautského hnutí, UNESCO, Program OSN pro životní prostředí, Mezinárodní konfederace odborových svazů, HSBC, Universal Pictures a Lorax.

Mezi památky, které zhasnou svá osvětlení, se zařadí Opera a Harbour Bridge v Sydney, mrakodrapy Tokyo Tower a Taipei 101, Velká čínská zeď, Pekingský národní stadion „Ptačí hnízdo”, ulice Orchard Road v Singapuru, zahrada Lumbini Sacred Garden v Nepálu, Brána do Indie v Bombaji, nejvyšší mrakodrap světa Burdž Dubaj, Libyjské muzeum, Stolová hora v Kapském městě, Běloruská národní knihovna, město Dubrovník, Eiffelova věž a Louvre v Paříži, Braniborská brána v Berlíně, Allianz Arena, Šikmá věž v Pise, Svatopetrská katedrála ve Vatikánu, Buckinghamský palác a Parlament v Londýně, Londýnský Tower Bridge a Big Ben, Socha Krista Spasitele v Rio de Janeiru, CN Tower v Torontu, bulvár Strip v Las Vegas, Times Square, Empire State Building a další. Světla pohasnou v centrále OSN v New Yorku i v úřadovnách po celém světě včetně společného sídla organizace v České republice, pražského Domu OSN.

Více příběhů ze světa viz http://www.veronica.cz/?id=5&i=128

Hodina Země v ČR
Mapa míst, která v ČR zhasnou, je dostupná na www.hodinazeme.cz/mapa

Památky
V rámci Hodiny Země zhasne Karlův most, Staroměstská radnice, Petřínská rozhledna, Tančící dům, Žižkovský vysílač, chrám sv. Barbory v Kutné Hoře, zámek a zahrady v Kroměříži, hrad Karlštejn nebo Štramberská Trúba. Kompletní seznam přihlášených památek najdete na www.hodinazeme.cz/pamatky


Obce
K Hodině Země se v České republice prozatím přihlásilo 150 obcí, ve kterých dohromady žije zhruba čtvrtina české populace. Nechybí mezi nimi Praha, Liberec, Karlovy Vary, Opava, Hodonín nebo Děčín.

Průběžně aktualizovaný seznam přihlášených obcí najdete na www.hodinazeme.cz/obce
Co dělají české obce navíc viz http://www.veronica.cz/?id=5&i=129

Firmy
Akci podpoří také více než 110 firem. Například všichni mobilní operátoři, čtyřicítka hotelů, internetový portál Seznam.cz nebo ČSOB.

Aktuální seznam přihlášených firem je k nalezení na www.hodinazeme.cz/firmy
Co dělají české firmy navíc viz http://www.veronica.cz/?id=5&i=130

Akce pro veřejnost
Pro veřejnost je po celé republice připravena řada akcí. www.hodinazeme.cz/akce
Lidé se mohou zúčastnit fotografické soutěže. www.hodinazeme.cz/soutez

Citace:
Jan Labohý, koordinátor Hodiny Země v České republice
I tak jednoduchá věc jako zhasnutí světla může být symbolem naděje. Dnes večer uvidíme, že lidé po celém světě touží po změně. Po změně ve způsobu, jakým získáváme a využíváme energii. Svět si zaslouží čistou a obnovitelnou energii pro každého.

Ladislav Ambrozek, místostarosta města Hodonín:
Samotné zhasnutí by bylo prázdné gesto, pokud bychom nedělali koncepční kroky k úsporám energie po celý rok. V minulosti jsme například zateplili několik domů ve vlastnictví města, letos jsme podali 3 nové projekty na energetickou renovaci škol a školek. Pokud vše půjde dobře, plánujeme do budoucna také větší využití obnovitelných zdrojů energie. Každý můžeme přispět ke změně, ale každý musíme začít sám u sebe.

Kateřina Husová, CSR specialistka ve Vodafone
Vodafone má První zelenou síť, která je napájena z velké části energií z obnovitelných zdrojů. Mimo to Vodafone pravidelně vysazuje stromy a má rozsáhlý program úspor energie. Aktivně podporujeme elektromobilitu a městskou cyklistiku, recyklaci starých mobilních telefonů a zelený provoz našich kanceláří.

Barbora Hanžlová, koordinátorka Klimatické koalice
Čeští politici by měli začít brát klimatickou změnu vážně. Nejhorší dopady sice evropský kontinent minou, ale to neznamená, že se nebudeme muset připravit na extrémnější projevy počasí a příliv klimatických uprchlíků. Čím dříve začneme snižovat emise, tím menší náklady na adaptace budeme muset vynaložit.

Andris Āboliņš, dobrovolník z Lotyšska, který zapojil do Hodiny Země město Náchod
“Hodina země pro mě osobně znamená mnohem více než jen 60 minut bez světla v bytě, domě či ulici. Každý z nás by měl přemýšlet, co můžeme udělat pro naši planetu a co zde zanecháváme dalším generacím. Využíváme naší planetu se vším, co nám nabízí, čím dál více, ale nevracíme jí stejnou měrou a nestaráme se o to, co si bereme. Nemůžeme jen brát, musíme se starat o to, co máme. Týká se to každého z nás, je to zodpovědnost nás všech vůči naší planetě, vůci dalším ganeracím.”

Yvonna Gaillyová, členka Ústřední výkonné rady Českého svazu ochránců přírody a ředitelka Ekologického institutu Veronica
Kampaň Hodina Země podporuje i letos  největší česká ekologická nevládní organizace, Český svaz ochránců přírody. Ochrana přírody a ochrana klimatu, na kterou je kampaň Hodina Země zaměřena, spolu zcela jednoznačně souvisí. Dnes si uvědomujeme, že stabilní klima, které vlivem lidské činnosti, zejména využíváním fosilních paliv,  postupně  ztrácíme, je jedním z nejcennějších přírodních zdrojů. Změny klimatu ohrožují ekosystémy celé řady živočichů a rostlin. Mnohé druhy nestačí na rychlé změny reagovat, jiné se už nemají kam přesunout.

Ban Ki-moon, generální tajemník Organizace spojených národů
Zhasnutí je symbolem našeho závazku zajistit čistou energii z obnovitelných zdrojů tak, aby byla dostupná pro všechny.Multimediální materiály ke stažení

Více informací a konkrétních příběhů najdete v předešlých tiskových zprávách na: www.hodinazeme.cz/tiskove-zpravy

Videa z celého světa jsou průběžně přidávána na:
http://www.earthhour.org/media-centre/videos
http://www.youtube.com/user/earthhour/featured

Fotografie z celého světa jsou průběžně ukládány na:
http://earthhour.org/media-centre/images
http://www.flickr.com/photos/earthhour_global

Web:www.hodinazeme.cz www.earthhour.org
Twitter: @hodinazeme @earthhour


Kontakty:
Jan Labohý
koordinátor a mluvčí kampaně Hodina Země
jan.labohy@veronica.cz
603 546 994

Yvonna Gaillyová
ředitelka Ekologického institutu Veronica
yvonna.gailly@veronica.cz
777 323 792

Přílohy:

Zobrazit zprávy za rok: 2023 2022 2021 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 Staré tiskové zprávy

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 21. 6. 2024