Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN
Tiskové zprávy
Podívejte se všechny tiskové zprávy

Praktický návod jak hospodařit v souladu se zdravím a ochranou klimatu

Vloženo: 21. 2. 2011

Tisková zpráva ekologického institutu Veronica

z 21/2/2011

Praktický návod jak hospodařit v souladu se zdravím a ochranou klimatu

 Ekologický institut Veronica má k dispozici komplexní přehled praktických rad a opatření přispívajících k šetrnějšímu provozu měst a obcí. Prostřednictvím čtyř vydaných publikací přináší souhrn praktických příkladů a řešení vedoucí ke snižování emisí CO2 ve městech a celkovému zlepšení kvality ovzduší v městském prostředí. Nabízí také návod, jak správně a efektivně využívat venkovního veřejného osvětlení bez energetických ztrát a světelného znečištění.

 Nárůst automobilové dopravy ve městech, zvýšení počtu onemocnění a zdravotních rizik, ale i stoupající energetické nároky na technický provoz přiměly města po celém světě situaci přispívající ke globální změně klimatu řešit. Tzv. car – sharing v Brémách umožňující půjčovat automobily, ale i jízdní kola na území města, využívání bioplynu z odpadních vod pro pohon osobních automobilů a autobusů ve švédském Göteborgu či zpoplatnění dopravní zácpy v Londýně jsou názornými příklady pro vedení ostatních měst i obcí. Prostřednictvím mnohdy jednoduchých opatření chrání zdraví svých občanů, šetří finanční zdroje ale i klima.

 Publikace s názvem Aby se ve městě dalo dýchat, příklady efektivních opatření ke zlepšení kvality ovzduší od Miroslava Patrika a Miroslava Šuty přináší mnoho příkladů, jak v zahraničí úspěšně regulují dopravu ve městech či omezují její negativní dopady, ke spokojenosti obyvatel i řidičů. Opatřeními jako jsou nízkoemisní zóny, prachové filtry, zpoplatnění vjezdu do centra měst, regulace rychlosti atd. je možné výrazně zlepšit ovzduší ve městech.

 Další z publikací, jejímž autorem se stal rovněž Miroslav Šuta, se věnuje výfukovým plynům vozidel, které jsou vážným ekologickým a zdravotním problémem. Třetí, přepracované vydaní publikace obohacené o slovníček odborných termínů, popisuje jednotlivé škodlivé látky a jejich účinky na zdraví a životní prostředí. Trefný název Účinky výfukových plynů z automobilů na lidské zdraví, vystihuje konkrétní představu toho, co se za znečištěním měst vlivem dopravy vlastně skrývá.

 Města a ochrana klimatu, Úmluva starostů a primátorů od Jana Labohého shrnuje důvody pro ochranu klimatu a jsou zde uvedeny příklady, jak k ní mohou přispět města. Pozornost je věnována popisu evropské síti měst zapojených do "Úmluvy starostů a primátorů" (Covenant of Mayors). Členové této sítě se zavázali snížit své emise o více než 20 % do roku 2020. Z ČR je doposud připojeno jen jedno město – Jeseníky.

 Poslední z nabízených publikací, které stejně jako tři předešlé nabízí praktické rady a příklady jak by mohla města i obce šetrněji hospodařit a vyjít tak vstříc zdraví občanů, městské – obecní kase, ale i klimatu, popisuje stav současného poznání v oblasti světelného znečištění. Venkovní osvětlení v obcích od Jana Hollana shrnuje dopady přílišného nočního světla na přírodu i zdraví lidí. Doporučuje opatření, jak se světlem zacházet - jaké používat typy venkovního osvětlení, kam nesvítit vůbec, kde stačí množství světla řádově ubrat.

 Publikace jsou určeny zejména pro představitele samosprávy, státní správu a politiky, kterým může pomoci v jejich snaze o zlepšování podmínek života ve městech a obcích a jak jeden z autorů Jan Labohý dodává: „Přínosné jsou i pro všechny ostatní čtenáře, kterým není městské prostředí lhostejné. Poznatky lze aplikovat i v osobním životě a prostřednictvím nich podpořit ochranu klimatu.“

 Zmíněné tituly jsou v omezeném množství k dostání v Ekologické poradně Veronica, v Brně na Panské 9, ale zejména jsou všechny volně ke stažení na webových stránkách Veronicywww.veronica.cz/dokumenty.

 Kontakty:

Publikace jsou součástí projektu "Dva v jednom aneb Ochrana klimatu a ovzduší v obcích“, který byl finančně podpořen Státním fondem životního prostředí a Ministerstvem životního prostředí.

Přílohy:

0110_prakticky-navod-jak-hospodarit-v-souladu-se-zdravim-a-ochranou-klimatu.jpg 0110_logo-mzp.jpg

Zobrazit zprávy za rok: 2023 2022 2021 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 Staré tiskové zprávy

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 26. 2. 2024