Ochrana ptáků před úrazem na skle

Ptáci jsou ohrožováni nejen hustou sítí elektrického vedení, ale také velkými prosklenými plochami. Odraz přirozeného prostředí ve větších oknech je pro ptáky matoucí a způsobují si zranění, tím že se snaží plochou skla proletět. Prosklenými plochami jsou nejvíce ohrožováni zejména drobnější zpěvní ptáci např. sýkory, pěnkavy, kosi, drozdi, vlaštovky,  vrabci či někteří větší druhy ptactva např.  strakapoudi, hrdličky apod.

Nejednodušší a finančně nenáročný způsob zabezpečení tohoto jevu prosklených ploch je vylepení siluet dravců na místa, kde je předpoklad zvýšeného rizika narážení ptactva do prosklených ploch. Pro ptáky nejsou nebezpečné jenom protihlukové skleněné stěny podél komunikací, ale i prosklené plochy čekáren na zastávkách, sklenících či zimních zahradách, stejně tak i skleněné plochy budov. Výlepem siluet dravců částečně zabráníte zbytečným úrazům a úhynu ptáků na těchto plochách. Pokud k tomuto zabezpečení dochází, je to ve většině případů provedeno nesprávně. V konečném výsledku jsou vylepené siluety dravců stejně málo účinné.

Většina siluet dravců nabízených na internetu je bohužel nevyhovující. Při výběru vhodných siluet je třeba si uvědomit, že snížení kolize ptáků s prosklenou plochou nespočívá pouze s optickým zviditelněním prosklené plochy. Téměř všichni tito ptáci mají ve volné přírodě také své přirozené ptačí predátory. Právě tohoto efektu je využíváno při zmírnění kolizí ptáků s prosklenými plochami. Silueta ptáka proto musí co nejvěrněji odpovídat siluetě lovícího dravce. Optimální je tedy použít různé siluety dravců v různých fází letu. Dostatečné účinnosti se dosáhne při nalepení jedné siluety na 4 m2 skleněné plochy. Siluety se ale dlouhodobě ukazují jako nepříliš účinné, jinými slovy jejich účinnost se postupně snižuje. Navíc černá barva, ve které je většina z nich vyvedená jejich účinnost spíše snižuje. Je lépe použít signálních barev (oranžová, červená zelenožlutá ap.), aby byly lépe vidět.

Jako skutečně účinný prostředek proti nárazům ptáků se jeví polep tenkými proužky lepící pásky (o šířce jen 20-30 mm), která může být průsvitná (ovšem nikoli čirá, resp. průhledná). Důležité je, aby jednotlivé pásky byly nalepeny max. 100 mm od sebe. Na orientaci polepu až tolik nezáleží. V případě objektu se žaluziemi za okny nejlépe vyhovuje polep vertikální, v případě skleněných protihlukových stěn a prosklených čekáren polep horizontální. Tím, že polep bude realizován z průsvitné pásky, množství denního světla pronikajícího do interiéru se příliš nesníží. Polep je nutné umístit z vnější strany skleněných tabulí, aby byl byl při pohledu zvenčí lépe vidět. Proto je zapotřebí vybrat kvalitní materiál, který odolá povětrnostním vlivům i pravidelné údržbě. Pro skleněné tabule o tloušťce větší než 20 mm (typicky protihlukové stěny) je vhodný polep oboustranný.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 23. 5. 2019  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube