Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Jak se zbavit holubů v okapu?

24. 3. 2017

Chtěl bych se zeptat, zda byste nám neporadili, co máme dělat s holuby, kteří se uhnízdili v okapu našeho domu. Okap je tím pádem neprůchozí. Letos jsme našli na zemi dvě uhynulá holoubata. Přemýšleli jsme i o tom, že bychom půdní prostory, případně nedalekou zpustlou zahradu poskytli nějakým chovatelům dravců. Řešit situaci přes deratizační firmu považujeme až za krajní řešení.

Doporučení Ekologické poradny Veronica

Pro řešení vašeho problému jsou nejdůležitější preventivní metody.

Mechanické: sítě v oknech půd (prakticky nejpoužitelnější metoda), hrotové systémy a kartáčové plochy na římsách, úprava úhlu říms na více než 45 °, úprava reklamních desek a světel, rozmísťování zradidel - lanka s pohyblivými lesklými ploškami nebo makety dravců, dále instalace plašičů tvořených vodičem, působícím elektrický šok po dosednutí. Jestliže jsou holubi odkázáni na hnízdění pouze na nekrytých částech budov, jsou populační přírůstky mnohem nižší. Holubi odpočívající na střeše brzy detailně poznají její povrch a dokáží využít i sebenepatrnější závadu, např. posunutou tašku nebo prohnutou šablonu k tomu, aby doslova prolézali do půdního prostoru. Často se taková závada neprojevuje ani zatékáním při dešti nebo tání sněhu. Stejně důležité je i zabezpečení všech vletových otvorů pevným pletivem či sítí, nebo zasklením půdních oken a vikýřů. Ze zkušenosti je však známo, že běžné sklo o síle 3 mm může být neustále naletujícími holuby rozbito, přestože tím dojde ke smrtelnému zranění některých jedinců. Proto se doporučuje použít raději silná skla s drátěnou výztuhou.

Biologické: Vysazování sokolů a rarohů, přirozených predátorů skončilo v minulosti neúspěšně. Podpora hnízdění poštolek se osvědčila, predační tlak ovšem působí jen v době hnízdění (loví mláďata). Jiný způsob biologického boje pomocí zpětně vypouštěných infikovaných holubů cizopasnými prvoky nebyl zatím v praxi použit pro nebezpečí přenosu infekce do chovů drůbeže.

Pokud se rozhodnete provádět represivní opatření, tedy snížení počtu holubů odchytem, odstřelem či jinak, je třeba se obrátit na specializované firmy, jejichž pracovníci mají osvědčení o absolvování kurzu k udělení odborné způsobilosti. Nejúčinnější metodou je likvidace hnízd a holoubat a mechanický odchyt hřadujících holubů na půdách a v dalších podstřešních prostorách - pokud nebyla preventivní opatření dostatečně účinná. Je třeba dbát, aby zásah nebyl v rozporu se zákonem č. 246 /92 Sb., na ochranu zvířat proti týrání.

Autor: Mojmír Vlašín; Ekologický institut Veronica

Přečtěte si dále k tématu

Další dotazy z kategorie: Živočichové Ekologická poradna Veronica

Ekologická poradna
je tu pro Vás

Mám dotaz

Celkový počet odpovězených dotazů 432. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 20. 5. 2024