Otázky a odpovědi z Ekologické poradny

Ekologická poradna Veronica radíNa této stránce najdete otázky a odpovědi na nejrůznější ekologická témata. Pro snažší orientaci jsou otázky zařazeny do kategorií. Výběrem kategorie se můžete podívat na všechny dotazy, které do ní patří.

Vyberte kategorii

Hledejte podle klíčových slov

Šetrné praní a mýdlový sliz

kategorie: Praní, mytí, čištění

Publikováno: 12. 9. 2013

K praní znečištěného prádla použivá většina lidí masově propagované komerční prací prostředky, jejichž výroba je často energeticky náročná a nešetrná k životnímu prostředí. Přestože už jsou dnes všechny výrobky bezfosfátové, stále obsahují jiné problematické a mnohdy zbytečné látky, které neprospívají ani našemu zdraví. Prádlo přichází do přímého kontaktu s kůží a při sušení se zase uvolňují chemické látky do ovzduší, které se vdechováním dostávají dále do těla. Neexistuje žádný prostředek, který by byl příznivý pro životní prostředí, zejména ne pro povrchové vody.

Přesto se můžeme při praní prádla chovat šetrně. Klíčem k úspěchu je tzv. prací, neboli mýdlový sliz, který se sestává z mýdla a sody. Mýdlo se ve vodním prostředí velmi rychle a úplně biologicky rozkládá na látky v přírodě běžné. Tím, že soda zvyšuje pH odpadní vody, přispívá vlastně k jejímu zlepšování. Mýdlový sliz si snadno a levně vyrobíme dle následujícího receptu:

  • Co potřebujeme:kostku pracího mýdla (nejlépe jádrové, "s jelenem", 175 až 250 g – vyzkoušejte). Krystalickou nebo práškovou prací sodu. Prášková soda je asi třikrát účinnější než krystalická, proto se jí dává třikrát méně (krystalická soda je dekahydrát - Na2CO3 x 10H2O, prášková soda je pouze Na2CO3). Prášková soda však obsahuje složku, která se usazuje jako šedý povlak, lépe se tedy osvědčuje soda krystalická. Čistá soda je dráždivá, manipulujeme s ní opatrně.
  • Jak na to: mýdlo nastrouháme a nasypeme do kyblíku s litrem horké vody a necháme rozpustit. Dolijeme 5 litrů horké vody, stále mícháme, přidáme sodu – zhruba 250 g krystalické nebo 100 g práškové, také necháme rozpustit. Příprava zabere asi 15 minut. Po vychladnutí vznikne hustší sliz. Pereme-li často, připravíme si dvojnásobnou dávku.
  • Dávkování: 250–500 ml podle stupně znečištění prádla, nejlépe přímo do bubnu pračky. Používáme-li odložený start, nenecháme nezředěný sliz na prádle, nejlépe ho vložíme dovnitř i s odměrkou. Pět litrů slizu tedy stačí na 10–20 praček. Při tvrdší vodě přidáme navíc ke každému praní půl až jeden kelímek prací sody. Jako aviváž používáme ocet – vůně vyvane při schnutí. Do přihrádky na aviváž ho dáme cca 3 lžíce (nutno vyzkoušet).

Také při používání slizu dodržujeme základní pravidla šetrného praní: plně využíváme kapacitu bubnu, skvrny odstraníme před praním, prostředek dávkujeme přímo do bubnu, běžně znečištěné prádlo pereme nejvýše na 40°C, nepoužíváme problematické aviváže, rozjasňovače ani bělící látky. Pokud máme možnost, sušíme na čerstvém vzduchu.

Nevýhody

Nic není černobílé a také prací sliz není dokonalým prostředkem. Nejčastěji zaslechneme tyto argumenty:

  • Prací sliz slabě voní:

samozřejmě, že prací sliz neobsahuje žádné přídavné parfémy a proto je vůně prádla slabě mýdlová a rychle vyprchá. Je to malá daň za šetrnost našeho praní vůči přírodě. Vždy do slizu můžeme přidat několik kapek přírodní esence. Obecně se ale držíme zásady, že čím méně aditiv používáme, tím lépe pro nás i pro přírodu.

  • Tmavé prádlo vybledne a světlé zažloutne:

před prvním použitím vyzkoušíme účinky na vzorku prádla (starší oblečení nebo různé hadry na úklid). Osobně mýdlový sliz používám a nezpozorovala jsem změnu v zabarvení prádla.

Pokud z nějakého důvodu nemůžeme prát v pracím slizu, používáme ekologicky šetrné výrobky. Jejich aktuální seznam je přístupný na stránkách české informační agentury životního prostředí http://www1.cenia.cz/www/ekoznaceni/seznam-esv. V nedávné době došlo v souladu s evropskou směrnicí k úpravě směrnice pro českou ekoznačku. Mnoho EŠV tak ztratilo certifikaci. 

Více se o šetrném praní a životním stylu se dozvíte v publikacích Do čista a Desatero domácí ekologie.

Autor: Petra Poklembová

Přečtěte si dále k tématu

Všechny dotazy v kategorii „Praní, mytí, čištění“

Celkový počet odpovězených dotazů 405. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 25. 3. 2020  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube