Otázky a odpovědi z ekologické poradny
Ekologická poradna Veronica radí

Nachází se tu otázky a odpovědi na nej­různější ekolo­gická témata. Pro snažší orientaci jsou zařa­zeny do kategorií.

Vyberte kategorii

Výběr dle klíčových slov

Dotaz: Proč se při praní v mýdlovém slizu tvoří skvrny?

Kategorie: Praní, mytí, čištění

Obracím se na vás s dotazem, či prosbou o radu ohledně mýdlového slizu.

Stalo se mi, že se mi na prádle vytvořily šedé skvrny, které nejdou vyprat. Hlavně na světlém prádle. Peru na 60oC, pračkou to není. Máte s tím nějaké zkušenosti, nevíte, čím by to mohlo být způsobeno? Chybou při výrobě, či nesprávným dávkováním? Mýdlo jsem vždy rozpustila horkou vodou, přidala množství sody a zalila horkou/teplou vodou - jak uvádíte v návodu. Zkoušela jsem dávat i menší dávku do bubnu pračky, ocet k poslednímu máchání. Vodu máme měkkou. 

30. 10. 2015

Níže předkládáme shrnutí názorů různých našich kolegyň a spolupracovnic. Snad to bude pasovat i na Váš problém.

Předpokládáme, že jste připravovala prací sliz dle našeho receptu.

Kolegyně se setkala s podobným případem a zde to nebylo samotným slizem  ani surovinami, které se k jeho výrobě používají - tedy mýdlo a soda.  Ani jedno šedé skvrny nezpůsobuje a není to ani teplotou (pralo se  na 30oC a 40oC, výjimečně na 60 stupňů už řadu let). Problém nebyl ani v pračce a v její  kvalitě, ale byl v její čistotě.

Ve zmíněném případu se provedla kontrola pračky (s předním plněním) a našel první zdroj  problému - špinavé těsnění  - to by se mělo vždy po praní vytřít dosucha - a dvířka pračky, stejně jako dávkovač nechat vyschnout), prádlo ale bylo dál se skvrnami... a tak přišel na řadu opravář... zjistil i to, co kolegyně (nějak divně byla pračka cítit). Chtěl odmontovat buben (3 tisíce Kč za práci + cestovné) nebo doporučil vymýt pračku důkladně (půlka "Sava" (nebo něco obdobného) na praní, teplota na maximum, ideálně s předpírkou - do pračky je nutné dát nějakou náplň, např. staré hadry). Majitelka pračky to udělala, od té doby má klid. Hypotéza opraváře zněla, že v otvorech nebo za nimi  mezi bubnem a "pračkou" zůstalo právě mýdlo či cosi (mohl to být i kousek papírového kapesníčku, "nití" či čehokoli) a to tam plesnivělo a nevymylo se.

Opraváři se pak ještě volalo, protože kolegyni vadilo to Savo - zda by nepostačil ocet či něco jiného. Ocet postačí, ale jen jako prevence, ne na řešení problému - kdy už bylo pozdě. Opravář sám řekl, že mu používání slizu nevadí, ale že lidi opravdu pračky neudržují (nevymývají) a pak nadávají na prací prostředky. Opravář dodal známou věc, že je skoro jedno, v čem se pere, a když se dá prášku moc, tak to stejně nevypere. Během půlroku měla další osoba též problém s pračkou - zapáchala - opět rada od jiného opraváře - "Savo" + 90 stupňů - dlouhý program s čímkoli (nějaké hadry na praní). Doporučoval to preventivně aspoň 1x za půl roku. Naše kolegyně, co pere celkem intenzivě - prádlo a pleny na více dětí), od té doby  dává vždy 1x za půl roku do pračky láhev kuchyňského octa a nějaké staré hadry a spustí program na 90 stupňů.

Je tedy možné, že problém bude tady nebo - také ten sliz mohl být již tzv. načlý - což se ostatním kolegyním ovšem nestává - postačí si dělat zásobu jen 10 l dávky pro velkou domácnost. Jedna klientka měla  problém, že jí začal sliz plesnivět, dělala si ho také 10 l, ale byla v domácnosti sama. Zde se doporučilo menší dávkování a vymývat nádobu, kde se sliz uskladňuje. Takže to může být tím...

Je třeba také poznamenat známou věc, že prací sliz nemá tak dobrou prací účinnost jako normální prací prostředky, je někde mezi obyčejnou vodou (která je asi 52 %) a pracími prostředky. Je však sociálně a ekologicky odpovědnější než obyčejné "prášky" či např. nevhodné mýdlové ořechy. (Přečtěte si více o mýdlových ořeších a prací účinnosti vody.)

Prací sliz také nemá bělící složku, což v létě nevadí, jelikož to vybělí sluníčko (známé střídavé kropení a sušení od našich prababiček). V zimě, když je slunce nedostatek, se to může projevit. Skvrny je také vždy vhodné vyčistit/předeprat předem a nenechat to na mýdlovém slizu. U barevného prádla by problém se zešednutím nastávat neměl.

Prací sliz a jeho prací schopnosti testoval spotřebitelský časopis dTest v čísle 3/2013, článek si lze u vydavatele zakoupit.

Aktivita je podpořena v rámci projektu Environmentální poradenství aktivně, profesionálně a místně zakotveně. Podpořeno grantem z Islandu, Lichenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz
Logolink programu Fondu NNO

Ekologický institut Veronica

Přečtěte si dále k tématu

Všechny dotazy v kategorii „Praní, mytí, čištění“

Celkový počet odpovězených dotazů 406. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 1. 4. 2020  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube