Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Prací prášek obsahuje fosfonáty. Jsou také nebezpečné pro čistotu povrchových vod?

1. 9. 2006
Koupila jsem si prací prášek, který na obalu propaguje, že neobsahuje fosfáty. Při bližším pročítání složení jsem ale našla, že obsahuje jisté procentní zastoupení fosfonátů. Ke konci roku 2006 už nemají být v obchodní síti prací prášky s fosforem. Neobsahují ale fosfonáty také fosfor, který způsobuje kvetení přehrad?
Doporučení Ekologické poradny Veronica

Fosfonáty jsou estery kyseliny fosfonové, které fosfor skutečně obsahují.

Vyhláška 78 z února 2006, kterou se mění vyhláška stanovující seznamy nebezpečných chemických látek a nebezpečných chemických přípravků, jejichž uvádění na trh je zakázáno nebo omezeno, stanovuje, že do seznamu nebezpečných látek jsou zařazeny také sloučeniny fosforu. Prací prostředky pro praní textilu s koncentrací fosforu vyšší než 0,5 % hmot. se od 1. července 2006 nesmí uvádět na trh a od 1. října 2006 se nesmí uvádět do oběhu. Toto omezení se nevztahuje na prací prostředky používané pro praní v průmyslu a institucích, které je prováděné školenými pracovníky, a na prací prostředky určené pro vývoz nebo pro distribuci do jiných členských zemí Evropských společenství.

Co z této vyhlášky vyplývá? Od října byste mohla v složení pracího prášku objevit fosfonáty, ale jejich zastoupení v pracím prostředku musí být menší než 0,5 % hmotnosti.

Autor: Věra Pospíšilíková; Ekologická poradna Veronica

Další informace: http://www.cizp.cz/(k5lsjx55xpgeti45guki3n55)/default.aspx?id=708&ido=372&sh=2054230872

Další dotazy z kategorie: Praní, mytí, čištění Ekologická poradna Veronica

Ekologická poradna
je tu pro Vás

Mám dotaz

Celkový počet odpovězených dotazů 432. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 24. 5. 2024