Otázky a odpovědi z ekologické poradny
Ekologická poradna Veronica radí

Nachází se tu otázky a odpovědi na nej­různější ekolo­gická témata. Pro snažší orientaci jsou zařa­zeny do kategorií.

Vyberte kategorii

Výběr dle klíčových slov

Dotaz: Prací prášek obsahuje fosfonáty. Jsou také nebezpečné pro čistotu povrchových vod?

Kategorie: Praní, mytí, čištění

Koupila jsem si prací prášek, který na obalu propaguje, že neobsahuje fosfáty. Při bližším pročítání složení jsem ale našla, že obsahuje jisté procentní zastoupení fosfonátů. Ke konci roku 2006 už nemají být v obchodní síti prací prášky s fosforem. Neobsahují ale fosfonáty také fosfor, který způsobuje kvetení přehrad?
1. 9. 2006

Fosfonáty jsou estery kyseliny fosfonové, které fosfor skutečně obsahují.

Vyhláška 78 z února 2006, kterou se mění vyhláška stanovující seznamy nebezpečných chemických látek a nebezpečných chemických přípravků, jejichž uvádění na trh je zakázáno nebo omezeno, stanovuje, že do seznamu nebezpečných látek jsou zařazeny také sloučeniny fosforu. Prací prostředky pro praní textilu s koncentrací fosforu vyšší než 0,5 % hmot. se od 1. července 2006 nesmí uvádět na trh a od 1. října 2006 se nesmí uvádět do oběhu. Toto omezení se nevztahuje na prací prostředky používané pro praní v průmyslu a institucích, které je prováděné školenými pracovníky, a na prací prostředky určené pro vývoz nebo pro distribuci do jiných členských zemí Evropských společenství.

Co z této vyhlášky vyplývá? Od října byste mohla v složení pracího prášku objevit fosfonáty, ale jejich zastoupení v pracím prostředku musí být menší než 0,5 % hmotnosti.

Autor: Věra Pospíšilíková
Ekologická poradna Veronica
Další informace: http://www.cizp.cz/(k5lsjx55xpgeti45guki3n55)/default.aspx?id=708&ido=372&sh=2054230872

Všechny dotazy v kategorii „Praní, mytí, čištění“

Celkový počet odpovězených dotazů 406. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 1. 4. 2020  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube