Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Jaký je rozdíl mezi jedlou a prací sodou? A co krystalická?

Revidováno: 6. 5. 2019 (původní text: 12. 4. 2016)

Obracím se na vás po zoufalém hledání druhů sody a jejího použití. Nikde se mi nepodařilo najít jasné rozlišení a vysvětlení, jak to teda je. Vzhledem k tomu, že žiji v zahraničí, tak je to pro mě ještě větší prales. V podstatě všichni neustále opakují čtyři názvy: jedlá, na praní, prášková, krystalická.

Podařilo se mi dopátrat, co by mohla být jedlá soda (baking soda, sodium bicarbonate), používaná na úklid, a prací soda (washing soda, sodium carbonate), kterou si lidi spojují pouze s praním. Nepodařilo se mi dopátrat, jak do toho zapadá členění krystalická a prášková. Zda-li jedlá nemá pro praní nějaké negativum, a zda-li se ta na praní používá i na úklid? Pomůžete mi, prosím, se v tom vyznat?

Doporučení Ekologické poradny Veronica

Co se týká sod, tak se běžně používají:

  1. jedlá soda, hydrogenuhličitan sodný (chemicky NaHCO3), soda bicarbona. Jedlá soda se používá  jako součást kypřícího prášku na pečení, šumivých nápojů, používá se na hašení, dají se jí bělit zuby, lze ji v domácnosti použít jako čistič a slouží na pohlcování pachů. Moje maminka dává krabičku se sodou do ledničky, právě na pohlcování pachu. Používá se jako tradiční prostředek proti pálení žáhy; viz článek hydrogenuhličitan sodný na Wikipedii.
    Anglicky se nazývá sodium hydrogen carbonate, jiná anglická jména jsou: baking soda, bicarbonate of soda, bread soda, cooking soda.
  2. uhličitan sodný (Na2CO3), též soda, soda na praní, těžká/lehká soda nebo také kalcinovaná soda. Soda na praní se užívá v keramice, při barvení bavlny, při výrobě mýdel, v pracích prostředcích (levný prostředek je často z velké části tvořen jen sodou), jako změkčovadlo vody. Viz článek uhličitan sodný na Wikipedii.
    Uhličitan sodný.JPGAnglicky se prací soda nazývá sodium carbonate (jindy také washing soda, soda ash and soda crystals).

Krystalická soda je dekahdydrát uhličitanu sodného Na2CO3·10H2O (deka - ve smyslu deset). Ve zmíněném článku na Wikipedii o uhličitanu sodném, je právě v prvním odstavci zmíněna ta krystalická soda: „Krystalizací za laboratorní teploty lze (z uhličitanu sodného) získat nejdůležitější hydrát, tzv. krystalovou sodu (Na2CO3·10H2O) - uhličitan sodný, dekahydrát.“ Anglicky se krystalická soda řekne, dle moderní mineralogie, natron. Krystalická soda se tudíž velmi podobá sodě na praní a má podobné použití. Používá se na změkčení vody, namáčení silně znečištěného oblečení, pro zlepšení účinnosti pracích prostředků.

Prášková prací soda je dle nás ten uhličitan sodný, ta obyčejná soda, zvaná soda na praní. Přídavek prášková jen říká, že to je ta obyčejná prací soda a že není ve formě krystalů.

Na úklid se používá první zmíněná jedlá soda a na praní -  jako změkčovač či na domácí výrobu pracího slizu se používá prací soda, buď jako prášková či krystalická, viz například náš článek s návodem na výrobu pracího slizu

Aktivita je podpořena v rámci projektu Environmentální poradenství aktivně, profesionálně a místně zakotveně. Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz
Logolink programu Fondu NNO

Autor: Petr Ledvina; Ekologický institut Veronica

Přečtěte si dále k tématu

Další dotazy z kategorie: Praní, mytí, čištění Ekologická poradna Veronica

Ekologická poradna
je tu pro Vás

Mám dotaz

Celkový počet odpovězených dotazů 432. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 26. 2. 2024