Otázky a odpovědi z Ekologické poradny

Ekologická poradna Veronica radíNa této stránce najdete otázky a odpovědi na nejrůznější ekologická témata. Pro snažší orientaci jsou otázky zařazeny do kategorií. Výběrem kategorie se můžete podívat na všechny dotazy, které do ní patří.

Vyberte kategorii

Hledejte podle klíčových slov

Dotaz: Kdo pečuje o stromy podél cest?

Kategorie: Ochrana přírody a krajiny

Dobrý den. Prosím o radu, kam se obrátit o informace na neošetřené schnoucí stromy, které se množí kolem našich silnic. Kdo má povinnost o tyto stromy se starat? Z těchto stromů, většinou ovocných, se šíří škůdci do zahrad a způsobují zde škody. Všiml jsem si, že jsou napadány i porosty akátů, borovic a dalších stromů. Nemělo by to být také předmětem ochrany naší přírody? Děkuji za odpověď.

7. 8. 2012

Stromořadí kolem silnic lze zajisté považovat za hodnotný krajinný i přírodní prvek, takže si ochranu rozhodně zaslouží. O stromy mají povinnost pečovat jejich vlastníci. Péče spočívá ve fyzické ochraně stromů např. před parkujícími auty, v zalévání, prořezávání apod. Pokud ji vlastník neplní, nápravné opatření může uložit Česká inspekce životního prostředí na základě podnětu.

Vlastníkem pozemků a pak i stromů kolem cest bývá buď obec, jde-li o silnici v obci, nebo Ředitelství silnic a dálnic prostřednictvím krajských a obecních úřadů. Silnice pochopitelně může vést i na soukromém pozemku. Vlastníka pozemku lze jednoduše zjistit z katastru nemovitostí - na mapě si vyhledáte místo, které Vás zajímá, při blízkém zobrazení zjistíte číslo pozemku a podle něj pak jednoduše vyhledáte parcelu, u které je uveden její vlastník.

Obrátit se tedy můžete na vlastníka pozemku a s ním se rozumně domluvit na nápravě. Pokud by taková domluva nebyla možná, můžete podat podnět ČIŽP, která sjedná nápravu.

Autor: Hana Sekerková
Ekologický institut Veronica

Přečtěte si dále k tématu

Všechny dotazy v kategorii „Ochrana přírody a krajiny“

Celkový počet odpovězených dotazů 403. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 19. 11. 2019  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube