Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Kdo pečuje o stromy podél cest?

7. 8. 2012

Dobrý den. Prosím o radu, kam se obrátit o informace na neošetřené schnoucí stromy, které se množí kolem našich silnic. Kdo má povinnost o tyto stromy se starat? Z těchto stromů, většinou ovocných, se šíří škůdci do zahrad a způsobují zde škody. Všiml jsem si, že jsou napadány i porosty akátů, borovic a dalších stromů. Nemělo by to být také předmětem ochrany naší přírody? Děkuji za odpověď.

Doporučení Ekologické poradny Veronica

Stromořadí kolem silnic lze zajisté považovat za hodnotný krajinný i přírodní prvek, takže si ochranu rozhodně zaslouží. O stromy mají povinnost pečovat jejich vlastníci. Péče spočívá ve fyzické ochraně stromů např. před parkujícími auty, v zalévání, prořezávání apod. Pokud ji vlastník neplní, nápravné opatření může uložit Česká inspekce životního prostředí na základě podnětu.

Vlastníkem pozemků a pak i stromů kolem cest bývá buď obec, jde-li o silnici v obci, nebo Ředitelství silnic a dálnic prostřednictvím krajských a obecních úřadů. Silnice pochopitelně může vést i na soukromém pozemku. Vlastníka pozemku lze jednoduše zjistit z katastru nemovitostí - na mapě si vyhledáte místo, které Vás zajímá, při blízkém zobrazení zjistíte číslo pozemku a podle něj pak jednoduše vyhledáte parcelu, u které je uveden její vlastník.

Obrátit se tedy můžete na vlastníka pozemku a s ním se rozumně domluvit na nápravě. Pokud by taková domluva nebyla možná, můžete podat podnět ČIŽP, která sjedná nápravu.

Autor: Hana Sekerková; Ekologický institut Veronica

Přečtěte si dále k tématu

Další dotazy z kategorie: Rostliny, zeleň Ekologická poradna Veronica

Ekologická poradna
je tu pro Vás

Mám dotaz

Celkový počet odpovězených dotazů 432. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 21. 6. 2024