Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Jak na plíseň a padlí révy

Rubrika „ekologická poradna“ z časopisu Veronica. Zobrazte si všechny poradenské články.

Každý rok je pro révu trochu jiný. Jsou roky, kdy je počasí bezproblémové, prší tak akorát, často svítí sluníčko a hrozny na vinicích i zahradách jsou zdravé téměř bez zásahu člověka. Jiné roky to ale neplatí a právě tehdy se vyplácí podat révě čas od času pomocnou ruku. Největším problémem jsou houbové choroby – hlavně plíseň révy (Plasmopara viticola) a padlí révy (Erysiphe necator), ty dokážou v problémových letech zcela zničit úrodu. Několik drobných preventivních opatření a pár ošetření biologickými přípravky tento problém většinou snadno vyřeší i na vaší zahradě či vinici.

Co zmůže řez a odolné odrůdy

Houbové choroby potřebují pro svůj vývoj buď přímé ovlhčení listů v noci, to platí pro plíseň révy, nebo slunečné počasí s vysokou či střídavou vzdušnou vlhkostí – v případě padlí révy. Napadení révy se dá opravdu z velké části předejít správným řezem a péčí o vzdušnost keře. Zimní řez révy by měl být proveden nejen podle předpokládané plodnosti, ale měl by zajišťovat i vzdušnost keře od rašení až do sklizně. Očka ponechaná při řezu by měla být vybírána tak, aby byla rozmístěna rovnoměrně. Několik týdnů po vyrašení, když je vidět, které letorosty jsou plodné, je dobré ty neplodné vylámat v místech, kde by se réva později příliš zahušťovala. V průběhu růstu je dobré občas odstranit několik listů v příliš zahuštěných místech. Pokud takto zajistíte větší provzdušnění a proslunění révy, což stojí jen trošku času, výrazně snížíte dobu ovlhčení listu i vzdušnou vlhkost uvnitř keře. Tím poskytnete chorobám méně času a prostoru na klíčení spor.

Pro domácí spotřebu je dnes k dostání řada stolních i moštových odrůd, které jsou ke jmenovaným chorobám odolné (např. Bianca, Regent, Vostrog) – mají přirozeně geneticky zakódované obranné mechanismy. U takových odrůd je potřeba postřiků výrazně nižší a možná v 50 % ročníků bude zdravotní stav slušný i bez ošetření. Máte-li na zahradě či vinici některou z tradičních evropských odrůd a chcete mít jistotu, že budou hrozny i na podzim zdravé, můžete k ochraně použít několik přírodních látek. To stejné platí, i pokud se nespokojíte pouze se „slušným" výsledkem u rezistentních odrůd.

Šetrné přípravky

Napadení révy plísní nejvíc hrozí v období, kdy kvete a začínají růst malé bobule. V našich podmínkách to zpravidla bývá od první poloviny června do počátku července. Pokud rostou keře na jižně orientovaných zdech, může to být i o týden dřív. Plíseň révy potřebuje k infekci déšť a ovlhčené listy. Panuje-li takové počasí v průběhu květu nebo před jeho nástupem, můžete si být jisti, že infekce probíhají a část hroznů nebo i celá úroda přijde vniveč. Záleží na síle infekce a na počasí.

Velmi dobrou ochranou je postřik výtažkem z mořských řas (Alginure), který se provádí těsně před květem a opakuje se po 7–10 dnech, dokud bobule nenarostou do velikosti hrášku nebo nepřijde suché počasí. Alginure aktivuje v rostlině geny odolnosti proti chorobám a spouští tvorbu obranných látek. Rostlina se po ošetření dokáže velmi dobře bránit infekci sama po dobu 7–10 dní v závislosti na počasí. Zejména pro ochranu listové plochy jsou použitelné měďnaté přípravky, které zabijí spory plísně na povrchu rostliny. Moderně zpracované přípravky s účinnou látkou hydroxid měďnatý (Kocide 2000, Champion WG 50 WG) jsou při snížených dávkách mědi oproti starým oxychloridovým přípravkům účinnější. Zátěž pro životní prostředí je tak výrazně nižší.

Druhou úpornou chorobou je padlí. Ideální podmínky pro šíření jsou za slunečných dnů s teplotami v rozmezí 25–33 °C a vyšší vzdušnou vlhkostí. Když je v létě počasí jako v prádelně, je nám to nepříjemné. Padlí by si ale nemohlo přát lepší podmínky. V ochraně proti němu se dá s úspěchem použít několik látek z přírodních surovin. Dobře preventivně fungují například přípravky se sírou (Kumulus WG) nebo různé rostlinné oleje. U těch je nutné dát pozor na typ a dávku, jinak je možné rostliny postřikem spálit. Pro použití do vinic využívají biovinaři například pomerančový a fenyklový olej (HF-Mycol, Prev-B2). Potřeba opakování postřiků závisí na dané vinici a odrůdě. Jako prevence zpravidla stačí po 10–12 dnech. Je-li už padlí na hroznech viditelné, je třeba znovu stříkat po 5–7 dnech. Preventivně účinkují i zkvašené čaje z přesličky rolní nebo kopřivy dvoudomé. Ty si může každý doma připravit sám. Jejich účinnost je ale při silnějších infekčních podmínkách nedostatečná. Jakmile hrozny změknou, není je třeba proti padlí ošetřovat. Díky změnám ve složení bobulí a voskové vrstvy na povrchu budou od této chvíle proti napadení padlím odolné.

Přeji pěkné a opravdu zdravé hrozny!

Ing. Štěpán Hluchý (1987) – obor ochrana rostlin absolvoval na Mendelově univerzitě, čtyři roky se ekologickou ochranu révy učil u asi největší evropské kapacity v tomto oboru Dr. Hofmanna z Geisenheimu, Německo.

Autor/ka: Štěpán Hluchý
Z časopisu Veronica č. 1/2013, rubrika „ekologická poradna“

Všechny poradenské články z časopisu Veronica

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 26. 9. 2024