Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Jak si vybrat ekologický prostředek do myčky?

Revidováno: 11. 3. 2020 (původní text: 4. 2. 2020)

Chci se poradit ohledně prostředku do myčky. Ráda bych používala nějaký ekologický, ale žádný osobně neznám. Máte tip na nějaký osvědčenou značku mycího prášku?

Doporučení Ekologické poradny Veronica

Děkujeme za zájem o ekologicky šetrnější mytí nádobí. Od roku 2017 jsou v prostředcích do myček (asi 10 let po pracích prostředcích) zakázány fosfáty, které bývaly hlavní problematickou látkou. Všechny prostředky musí být bezfosfátové. Má však smysl hledat i další ekologické parametry a dle nich si vybírat.

Obrázek nádobí, kreslil R. Pospíšil

Aby se dalo o nějakém výrobku říci, že je ekologický, měl by mít nějakou sadu parametrů, ve kterých bude příznivější k životnímu prostředí, než většina ostatních průměrných výrobků. Výjimečně tyto parametry stanovuje sám výrobce a sám se za ekologické prohlásí. Resp. je to bohužel časté, ale primárně nedůvěryhodné a často taky nepravdivé. Abychom výrobci mohli důvěřovat, měl by mít nějaký atest od nezávislé strany. Nejčastější způsob prokázání ekologických parametrů je ekoznačkou, kterých na světě existuje celá řada. Ekoznačení je dobrovolné. Ekoznačky mívají řadu kategorií, ve kterých se propůjčují jednotlivým výrobkům/výrobcům. Přečtěte si náš text o ekoznačení.

Zvláštní možností, že výrobek se skládá ze zcela běžných a prokazatelně neškodných surovin a ekologický certifikát nepotřebuje. Za takový se považuje třeba ocet, používaný na úklid, odvápňování. Podobně se za ekologicky příznivé považuje jízdní kolo. Prostředky do myček do této kategorie asi nespadnou a má proto smysl hledat výrobky s pravou ekoznačkou.

Logo Euro květinyV České republice Ministerstvo životní prostředí propůjčuje značku Ekologicky šetrný výrobek, kategorie na prostředky do myček není a asi nebyla, tak ani žádný držitel není. Pro Evropskou unii je ekoznačkou tzv. eurokvětinka. Mezi kategoriemi jsou i prostředky do myček (hledejte případně dishwaster detergents), kde je aktuálně přes 20 výrobků. Nejspíše se některé ze seznamu dají koupit i v České republice.

Logo ekoznačky Modrý andělV Německu se udílí ekoznačka Modrý anděl (Blauer Engel), má samostatnou kategorii na prostředky do myčky, aktuálně je tam pouze jeden konkrétní výrobek, který se prodává i v České republice. (Webové stránky jsou dostupné anglicky a německy.)

Severské země mají svou ekoznačku Severská labuť (Nordic swanen) a mají také příslušnou kategorii pro prostředky do myčky, kde se aktuálně zobrazí 175 výrobků. Zde jeden výrobek znamená i jedno konkrétně velké balení, takže jich je reálně několikrát méně. Jsou tam i výrobky, které se prodávají u nás.

Logo rakouské ekoznačkyV Rakousku se propůjčuje ekoznačka Umweltzeichen, mají také příslušnou kategorii a 5 výrobců, kteří mají tuto ekoznačku pro prostředky do myčky (anglicky, německy). Jelikož každý výrobce může mít  registrováno i více výrobků, je celkový počet produktů vyšší. Některé výrobky ze seznamu se už prolínají s dalšími ekoznačkami, každý výrobce si může pochopitelně pořídit ekoznaček více.

Jako nezávislá organizace nikdy nedoporučujeme konkrétní jeden výrobek, tedy ani značku prostředků do myček. Radíme si vybrat produkt s některou ze zmíněných ekoznaček. Nevíme však, zda-li některý výrobek ze všech seznamů je vhodný i na kratší mycí cyklus a nižší teploty. Další otázkou by bylo, zda-li (obecně) jsou ekologicky příznivější tablety, nebo sypký prášek či gel.

Na úvod píšeme, že ekoznačení je vždy dobrovolné, vždy je možnost doložit ekologické parametry jinak. Proto můžete vždy oslovit vámi vybraného/oblíbeného výrobce s dotazem, zda-li on vyrábí nějaké ekologické prostředky do myček a jak případně dokládá jejich ekologičnost, a jak vám ji může doložit. je možné, že vám deklarovanou ekologičnost doloží jiným způsobem. Zároveň jde o spotřebitelský tlak na výrobce, aby se zamýšlel nad svými dopady na životní prostředí a do budoucna proměnil nabídku svých výrobků, a třeba si i následně nechal certifikovat ekoznačkou.

Přečtěte si rady ohledně prostředků do myček od Sítě ekologických poraden STEP.

Autor: Petr Ledvina; Ekologický institut Veronica

Přečtěte si dále k tématu

Další dotazy z kategorie: Praní, mytí, čištění Ekologická poradna Veronica

Ekologická poradna
je tu pro Vás

Mám dotaz

Celkový počet odpovězených dotazů 432. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 26. 9. 2024