Otázky a odpovědi z Ekologické poradny

Ekologická poradna Veronica radíNa této stránce najdete otázky a odpovědi na nejrůznější ekologická témata. Pro snažší orientaci jsou otázky zařazeny do kategorií. Výběrem kategorie se můžete podívat na všechny dotazy, které do ní patří.

Vyberte kategorii

Hledejte podle klíčových slov

Dotaz: Jak si vybrat ekologický prostředek do myčky?

Kategorie: Praní, mytí, čištění

Chci se poradit ohledně prostředku do myčky. Ráda bych používala krátký program (nádobí v použité vodě předumývám), ale ekologické tablety do myčky, které jsem našla, jsou jen na delší mycí programy. Máte tip na nějaký osvědčenou značku mycího prášku i na kratší programy s teplotou 40 °C?

4. 2. 2020

Děkujeme za zájem o ekologicky šetrnější mytí nádobí. Od roku 2017 jsou v prostředcích do myček (asi 10 let po pracích prostředcích) zakázány fosfáty, které bývaly hlavní problematickou látkou. Všechny prostředky musí být bezfosfátové. Má však smysl hledat i další "ekologičtější" parametry a dle nich si vybírat.

Obrázek nádobí, kreslil R. Pospíšil

Aby se dalo o nějakém výrobku říci, že je ekologický, měl by mít nějakou sadu parametrů, ve který bude příznivější k životnímu prostředí, než většina ostatních průměrných výrobků. Výjimečně tyto parametry stanovuje sám výrobce a sám se za ekologické prohlásí. Resp. je to bohužel časté, ale primárně nedůvěryhodné a často taky nepravdivé. Abychom výrobci mohli důvěřovat, měl by mít nějaký atest od nezávislé strany. Nejčastější způsob prokázání ekologických parametrů je ekoznačkou, kterých na světě existuje celá řada. Ekoznačení je dobrovolné. Ekoznačky mívají řadu kategorií, ve kterých se propůjčují jednotlivým výrobkům/výrobcům. Přečtěte si náš text o ekoznačení.

Zvláštní možností, že výrobek se skládá ze zcela běžných a prokazatelně neškodných surovin a ekologický certifikát nepotřebuje. Za takový se považuje třeba ocet, používaný na úklid, odvápňování. Podobně se za ekologicky příznivé považuje jízdní kolo. Prostředky do myček do této kategorie asi nespadnou a má proto smysl hledat výrobky s pravou ekoznačkou.

Logo Euro květinyV České republice Ministerstvo životní prostředí propůjčuje značku Ekologicky šetrný výrobek, kategorie na prostředky do myček není a asi nebyla, tak ani žádný držitel není. V Evropské unii máme ekoznačku tzv. eurokvětinku.  Mezi kategoriemi je jsou i prostředky do myček (hledejte případně dishwaster detergents), kde je aktuálně přes 20 výrobků. Nejspíše se některé ze seznamu dají koupit i v České republice.

Logo ekoznačky Modrý andělV Německu se udílí ekoznačka Modrý anděl (Blauer Angel), má samostatnou kategorii na prostředky do myčky, aktuálně je tam pouze jeden konkrétní výrobek, který se prodává i v České republice. (Webové stránky jsou dostupné anglicky a německy.)

Severské země mají svou ekoznačku Severská labuť (Nordic swanen) a mají také příslušnou kategorii pro prostředky do myčky, kde se aktuálně zobrazí 175 výrobků. Zde jeden výrobek znamená i jedno konkrétně velké balení, takže jich je reálně několikrát méně. Jsou tam i výrobky, které se prodávají u nás.

Logo rakouské ekoznačkyV Rakousku se propůjčuje ekoznačka Umweltzeichen, mají také příslušnou kategorii a 5 výrobců, kteří mají tuto ekoznačku pro prostředky do myčky (anglicky, německy). Jelikož každý výrobce může mít  registrováno i více výrobků, je celkový počet produktů je vyšší. Některé výrobky ze seznamu se už prolínají s dalšími ekoznačkami, každý výrobce si může pochopitelně pořídit ekoznaček více.

Jako nezávislá organizace nikdy nedoporučujeme kokrétní jeden výrobek, tedy ani značku prostředků do myček. Radíme si vybrat produkt s některou ze zmíněných ekoznaček. Nevíme však, zda-li některý výrobek ze všech seznamů je vhodný i na kratší mycí cyklus a nižší teploty. Další otázkou by bylo, zda-li (obecně) jsou ekologicky příznivější tablety, nebo sypký prášek či gel.

Na úvod píšeme, že ekoznačení je vždy dobrovolné, vždy je možnost doložit ekologické parametry jinak. Proto můžete vždy oslovit vámi vybraného/oblíbeného výrobce s dotazem, zda-li on vyrábí nějaké ekologické prostředky do myček a jak případně dokládá jejich ekologičnost, a jak vám ji může doložit. je možné, že vám deklarovanou ekologičnost doloží jiným způsobem. Zároveň jde o spotřebitelský tlak na výrobce, aby se zamýšlel nad svými dopady na životní prostředí a do budoucna proměnil nabídku svých výrobků, a třeba si i následně nechal certifikovat ekoznačkou.

Přečtěte si rady ohledně prostředků do myček od Sítě ekologických poraden STEP.

Ekologický institut Veronica

Přečtěte si dále k tématu

Všechny dotazy v kategorii „Praní, mytí, čištění“

Celkový počet odpovězených dotazů 405. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 24. 2. 2020  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube