Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Kam zahodit LED žárovku, zářivku a klasickou žárovku?

Revidováno: 7. 1. 2020 (původní text: 27. 11. 2019)

Do jakého odpadu patří spálená klasická žárovka, dále kam LED žárovka a kam odložit zářivku?

Doporučení Ekologické poradny Veronica

Normální žárovka není nebezpečným odpadem, ani elektroodpadem. Ač je baňka skleněná, nejde jí dát ke třídění nádob na sklo. Patří proto do směsného odpadu. Možná ji také brzy budeme nosit do muzea, už řadu let se ani nesmí prodávat.

Zářivka, ať jako kompaktní (zvaná též nesprávně úsporná) nebo lineární zářivka obsahuje rtuť a je proto nebezpečným odpadem. Popis a fotografie viz třeba článek na Wikipedii. Nesmí se tudíž dávat do normální popelnice a je to dobře, že se to nesmí. Vztahuje se na ní tzv. povinnost zpětného odběru a můžete ji tudíž zdarma odevzdat v obchodě, kde jste jí kupovala. Dále pak obchody určují další místa, kde se dají tyto výrobky odevzdávat, berou je také na řadě sběrných středisek odpadů, sběrných dvorech. Mívají tam je speciální krabici nebo bednu na uložení starých zářivek, mívá modrou barvu. Vypadají třeba takto (z Vyškova).

Obrázek kreslil R. Pospíšil

Zářivky sice měly mnohem lepší účinnost než žárovky, ale obsahují pravě nebezpečnou rtuť, pomalu se rozsvěcely atd. V posledních letech je kvalitou, cenou, životností a i energetickou účinností předběhly LEDky, LED žárovky. Nové zářivky, až na úplné výjimky, není proto důvod kupovat a už se jen budeme zbavovat vysloužilých kusů.

LEDky (LED žárovky, LED svíčky) neobsahují jedovatou rtuť, nejsou přímo nebezpečným odpadem. Jsou však elektrozařízením, viz sdělení Ministerstva životního prostředí a vztahuje se na ně povinnost tzv. zpětného odběru. LEDky se dají odevzdat všude tam, kde je nádoba na drobnou elektroniku, například u společností Ekolamp a Asekol. Jak jsme telefonicky ověřil, šly by je zdarma odevzdat do sběrných nádob od firmy Asekol (červené), ale hrozí, že se rozbijí a se střepy se bude špatně pracovat. Nejlepší je LEDky odevzdat v obchodě, kde jste si je koupila (nebo i v jiném obchodě), měly by na staré LEDky mít malé nádoby, kam se odkládají, a svozové firmy si je pak pravidelně odváží a dávají k recyklaci.

Sběrné nádoby na zářivky a LEDky bývají také umístěny v nákupních centrech, samoobsluhách, na obecních nebo městských úřadech, ve firmách.

Obecně jsou práva a povinnosti týkající se odpadů upraveny zákonem o odpadech č. 185/2001.

Autor: Petr Ledvina; Ekologický institut Veronica

Přečtěte si dále k tématu

Další dotazy z kategorie: Odpady, kompostování Ekologická poradna Veronica

Ekologická poradna
je tu pro Vás

Mám dotaz

Celkový počet odpovězených dotazů 432. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 26. 9. 2024