Otázky a odpovědi z Ekologické poradny

Ekologická poradna Veronica radíNa této stránce najdete otázky a odpovědi na nejrůznější ekologická témata. Pro snažší orientaci jsou otázky zařazeny do kategorií. Výběrem kategorie se můžete podívat na všechny dotazy, které do ní patří.

Vyberte kategorii

Hledejte podle klíčových slov

Dotaz: Je možné recyklovat CD a DVD?

Kategorie: Odpady, kompostování

Chci se zeptat, jestli je možné recyklovat kompaktní disky. Celkem často cédéčka vypaluji a zkažené kusy už se mi doma hromadí. Je mi líto je jen tak vyhodit do koše a zároveň nevím, jestli se hodí do kontejneru na plasty.

Odpověď revidována: 3. 8. 2018 (původní odpověď: 8. 2. 2008)

Stará CD a DVD je možno odkládat také do sběrných boxů s logem „Zelená firma“, které provozuje společnost REMA – Systém ekologického nakládání s elektroodpadem. Kontejnery jsou určeny na sběr baterií a drobného elektroodpadu od občanů přímo v místě jejich zaměstnání, je sem možné odkládat i CD a DVD. Ta budou poté vytříděna a předána zpracovateli, který oddělí kovovou a plastovou vrstvu a dále je použije jako druhotnou surovinu. Projděte si seznam zaměstnavatelů disponujících sběrným boxem (zadat obec a ulici) a kompletní soupis druhů odpadu, který do sběrného boxu patří.

Druhou možností vytřídění CD a DVD je svoz přímo z vašeho domova provozovaný stejnou společností. Nejmenší množství odpadu však musí vážit 20 kg – CD a DVD samotná nebo v kombinaci s dalším elektroodapadem, elektrospotřebiči, tonery a bateriemi. Vše je potřeba zabalit a následně objednat odvoz.

V Brně radí městská odpadová společnost SAKO CD a DVD v malém množství odkládat do směsného odpadu. To však není žádná recyklace, disky by se spálily v brněnské spalovně.

Pro pokažená cédéčka (v malém množství) lze také nalézt alternativní využití: někdo z nich vyrábí podšálky, plašiče ptáků nebo dokonce umělecká díla.

Autor(ka): Vilém Řiháček a Petr Ledvina

Přečtěte si dále k tématu

Všechny dotazy v kategorii „Odpady, kompostování“

Celkový počet odpovězených dotazů 401. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 3. 7. 2019  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube