Otázky a odpovědi z ekologické poradny
Ekologická poradna Veronica radí

Nachází se tu otázky a odpovědi na nej­různější ekolo­gická témata. Pro snažší orientaci jsou zařa­zeny do kategorií.

Vyberte kategorii

Výběr dle klíčových slov

Dotaz: Dají se ojeté pneumatiky odevzdávat zdarma?

Kategorie: Odpady, kompostování

Dobrý den,
obracím se na Vás s dotazem. Zajímá mě, jak probíhá zpětný odběr ojetých pneumatik. Vím, že ve sběrných střediscích jsou pneu odebírány za poplatek.Na internetu jsem se dočetla, že pneu jsou zařazeny do tzv. zpětného odběru. Má tedy prodejce/pneuservis povinnost ojeté pneu odebírat zdarma? Je podmínkou nákup nových? 
Děkuji za odpověď případně za zaslání odkazu na podrobné info.

Odpověď revidována: 26. 7. 2017 (původní odpověď: 30. 4. 2013)

Zpětný odběr pneumatik řeší ustanoveni zákon o odpadech č. 185/2001 Sb., konkrétně paragrafy § 38, § 38a a § 38b.

Dle platných ustanovení je právnická osoba nebo fyzická osoba oprávněná k podnikání, která výrobky uvedené v § 38 odst. 1 uvádí na trh (dále jen "povinná osoba") povinná zajistit zpětný odběr použitých výrobků nabídnutých ke zpětnému odběru. Povinnost má, a to bez ohledu na výrobní značku a do výše, které za vykazované období stanovené podle § 38 odst. 10 vyrobí nebo doveze. Jedním z výjmenovaných typů výrobků jsou právě pneumatiky. (Další skupiny výrobků, kde platí povinnost tzv. zpětného odběru, jsou výbojky se zářivkami  a elektrozařízení pocházející z domácností).

Seznam veřejných míst zpětného odběru je uveden na webu Ministerstva životního prostředí, přičemž zpětný odběr probíhá zdarma a bez vazby na koupi nové pneumatiky či jiné služby. Zpětný odběr může povinná osoba odmítnout v případě, že výrobek z důvodu kontaminace ohrožuje zdraví osob. Při nákupu přes internet pak prodejci umožňují zpětný odběr např. ve formě svozu, nebo odevzdáním do partnerských zařízení.

Pneumatiky lze odevzdávat také na některých sběrných dvorech, obvykle za úplatu. V Brně sběr zajišťuje společnost SAKO, sběrná střediska která přijímají pneumatiky jsou v seznamu, v uvedeném odkazu vyznačeny zeleně. V současné době je sběr pneumatik v těchto sběrných střediscích zpoplatněn 30 Kč za pneumatiku bez disku, 55 Kč za pneumatiku s diskem.

Pro firmy zajišťuje od roku 2016 svoz na další zpracování nezisková společnost eltma. Na jejich stránkách je možno vyhledat místo zpětného odběru v mapě.

Ke čtení

Autor: Jana Lebedová

Přečtěte si dále k tématu

Všechny dotazy v kategorii „Odpady, kompostování“

Celkový počet odpovězených dotazů 406. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 1. 4. 2020  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube