Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Dají se ojeté pneumatiky odevzdávat zdarma?

Revidováno: 25. 4. 2020 (původní text: 30. 4. 2013)

Obracím se na Vás s dotazem. Zajímá mě, jak probíhá zpětný odběr ojetých pneumatik. Vím, že ve sběrných střediscích jsou pneu odebírány za poplatek.Na internetu jsem se dočetla, že pneu jsou zařazeny do tzv. zpětného odběru. Má tedy prodejce/pneuservis povinnost ojeté pneu odebírat zdarma? Je podmínkou nákup nových?  Děkuji za odpověď případně za zaslání odkazu na podrobné info.

Doporučení Ekologické poradny Veronica

Zpětný odběr pneumatik řeší ustanoveni zákon o odpadech č. 185/2001 Sb., konkrétně paragrafy § 38, § 38a a § 38b.

Dle platných ustanovení je právnická osoba nebo fyzická osoba oprávněná k podnikání, která výrobky uvedené v § 38 odst. 1 uvádí na trh (dále jen "povinná osoba") povinná zajistit zpětný odběr použitých výrobků nabídnutých ke zpětnému odběru. Povinnost má, a to bez ohledu na výrobní značku a do výše, které za vykazované období stanovené podle § 38 odst. 10 vyrobí nebo doveze. Jedním z vyjmenovaných typů výrobků jsou právě pneumatiky. (Další skupiny výrobků, kde platí povinnost tzv. zpětného odběru, jsou výbojky se zářivkami  a elektrozařízení pocházející z domácností).

Seznam veřejných míst zpětného odběru je uveden na webu Ministerstva životního prostředí, přičemž zpětný odběr probíhá zdarma a bez vazby na koupi nové pneumatiky či jiné služby. Zpětný odběr může povinná osoba odmítnout v případě, že výrobek z důvodu kontaminace ohrožuje zdraví osob. Při nákupu přes internet pak prodejci umožňují zpětný odběr např. ve formě svozu, nebo odevzdáním do partnerských zařízení.

Pneumatiky lze odevzdávat také na některých sběrných dvorech, obvykle za úplatu. V Brně sběr zajišťuje společnost SAKO, sběrná střediska která přijímají pneumatiky jsou v seznamu, v uvedeném odkazu vyznačeny zeleně. V současné době je sběr pneumatik v těchto sběrných střediscích zpoplatněn 30 Kč za pneumatiku bez disku, 55 Kč za pneumatiku s diskem.

Pro firmy zajišťuje svoz na další zpracování nezisková společnost eltma. Na jejich stránkách je možno vyhledat místo zpětného odběru v mapě.

Ke čtení

Autor: Jana Lebedová; Ekologická poradna Veronica

Přečtěte si dále k tématu

Další dotazy z kategorie: Odpady, kompostování Ekologická poradna Veronica

Ekologická poradna
je tu pro Vás

Mám dotaz

Celkový počet odpovězených dotazů 432. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 20. 5. 2024