Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Jak zkultivovat neudržovanou zahradu porostlou kopřivami?

26. 3. 2011

Jak si poradit s částí neudržované zahrady, která je hustě prorostlá kopřivami a zlatobýlem kanadským. Nechci na této ploše (asi 5x10 m) pěstovat zeleninu, ale raději bych trávník nebo luční porost. Je jiná možnost, než použít Round-up?

Doporučení Ekologické poradny Veronica

Existuje určitě jiný způsob, ale je to samozřejmě pracnější a zdlouhavější. V každém případě na tom pozemku je příliš mnoho dusíku, pokud by tam měla být louka, musela by se plocha opakovaně kosit a hmota odvážet jinam, kopřivy lze takto postupně vyhladovět. Zlatobýl také, ale raději by se neměl ani jeden z druhů nechat vysemenit.

Trvalo by to několik let, máme to však s manželem odzkoušené - kopřiva je tzv. nitrofilní druh a dusíku potřebuje k životu hodně, takže postupně bude stále více strádat. Ze sklizené biomasy můžete získat vynikající kompost, kopřivy sušit nebo mrazit na špenát nebo je na jaře, kdy je půda kyprá, také vytrhávat i s kořeny a nakládat do sudu na přípravu jíchy. Sušené kopřivy jsou také vynikající krmivo třeba pro drůbež nebo kozy, třeba se v okolí najde nějaký zájemce.

Pro urychlení se pokosená plocha dá zakrýt nějakou fólií. Pokud se použije průhledná, rostliny se vysilují sluncem a pak dojde k jejich spálení. Pokud tmavá, rostliny etiolují a postupně při nedostatku vzduchu také odumírají. Pro půdu to není tak drastické jako Roud-up, fólie se tam nechává přibližně rok, maximálně tři roky. Ale kopřivy budou fólii nadzvedávat, musela by se zatížit, třeba prkny nebo kameny.

Osobně bych to řešila spíše kosením a pozorovala, co se bude postupně dít. Kopřivy jsou vyhledávanými rostlinami baboček, v useknutých stéblech zlatobýlu si zase dělají hnízda samotářské včely... Možná Vám pro začátek bude stačit menší plocha, kde to můžete zkusit s fólií a vytrháním, a ostatní kosit.

Autor: Helena Vlašínová; Ekologická poradna Veronica

Přečtěte si dále k tématu

Další dotazy z kategorie: Zahrady a zemědělství Ekologická poradna Veronica

Ekologická poradna
je tu pro Vás

Mám dotaz

Celkový počet odpovězených dotazů 419. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz

1986-2021: 35 let práce pro ochranu přírody a krajiny

   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 24. 9. 2021