Otázky a odpovědi z Ekologické poradny

Ekologická poradna Veronica radíNa této stránce najdete otázky a odpovědi na nejrůznější ekologická témata. Pro snažší orientaci jsou otázky zařazeny do kategorií. Výběrem kategorie se můžete podívat na všechny dotazy, které do ní patří.

Vyberte kategorii

Hledejte podle klíčových slov

Dotaz: Jak dlouho trvá vyčištění půdy hnojené dříve umělými hnojivy?

Kategorie: Zemědělství a zahrady

Dobrý den, chtěla bych na zahrádce založit permakulturu, ale současný trávník byl hnojený umělými hnojivy, pesticidy použity nebyly, růže byly přihnojované hnojivem na růže, v záhoncích byl použit pouze granulovaný hnůj a kostní moučka a kompost.. Kdy je možné jíst vypěstované produkty z oblasti současného trávníku?
17. 1. 2011

Pokud nebyla použita hnojiva s rezidui těžkých kovů, mohla by na vyčistění púdy stačit jedna sezona s ohledem na to, že samotné traviny půdu udržují v relativně dobrém stavu. Ale záleží to na mnoha faktorech, hlavně na množství použitých hnojiv, pH půdy, množství srážek a množství organické hmoty v půdě. Pro jistotu si můžete nechat udělat rozbor půdy.

Jednu sezonu bych pěstovala například hrách nebo fazole na semeno nebo jiné vikvovité rostliny na zelené hnojení a pokud není v půdě vyšší množství těžkých kovů, další sezonu bych bez obav produkty jedla. Je přínosné, že na pozemku nebyly používané pesticidy, takže si myslím, že celková přírodní rovnováha by se mohla během tří let postupně obnovit. Pokud je v okolí nějaká volná příroda, může to být i dříve.

Autor: Helena Vlašínová
Ekologický institut Veronica

Přečtěte si dále k tématu

Všechny dotazy v kategorii „Zemědělství a zahrady“

Celkový počet odpovězených dotazů 405. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 16. 1. 2020  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube