Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Jak kompostovat pokosenou trávu?

Revidováno: 30. 5. 2011 (původní text: 29. 5. 2009)

Jak se dá zkompostovat posekaná tráva kosou a jak sekačkou?

Doporučení Ekologické poradny Veronica

Dobrý den,
pro kompostování je o něco lepší tráva posekaná kosou než sekačkou, protože je v ní více vzduchu. Nejlépe je nechat trávu posekanou kosou na ploše zavadnout nebo i usušit a pak prokládat zeminou, drobnými větvemi, případně kartonem. Pokud se jedná o sad, je možné ji přímo využít k plošnému mulčování, kompostovat až na jaře. Pokud máte ovšem obavy ze šíření semen, je dobré založit pořádnou hromadu, šířky alespoň 2 m a výšky cca 1,5 m, délky podle potřeby a pak alespoň 1x přehodit okraje do středu, aby se to prohřálo.

U trávy posekané sekačkou doporučuji proložit vrstvy trávy alespoň papírem (ideální jsou nebarevné kartony, které dostanete zadarmo v obchodech, roztrháte na kusy a sloupnete z nich případné plastové lepicí pásky). Ty navíc velmi chutnají žížalám, rády si mezi ně zalézají. Kartony jsou vyráběné z přírodních, nezávadných surovin. Výborné je také na podzim kombinovat čerstvě posečenou trávu s opadaným listím, nejlépe s listím, přes které projedete se sekačkou. Dosáhnete tak provzdušnění a zlepšíte poměr uhlíku a dusíku v hromadě. Pokud opravdu nemáte nic jiného a máte možnost část trávy předsušit třeba někde pod střechou na kartonech a pak míchat, dosáhnete tím také lepšího provzdušnění a hromada tolik nehnije. Pokud ani jedna z těchto možností nevyhovuje, je třeba přidávat trávu postupně, v menších vrstvách, to je potřeba odzkoušet - závisí to na teplotě okolí, množství žížal i substrátu pod nimi. Pokud by se celá hromada přehřívala, můžete ji přeházet, ale to je zbytečně pracné.

Přeji hodně radosti ze zdravých a žravých žížal a hodně kvalitního kompostu.

Autor: Helena Vlašínová; Ekologická poradna Veronica

Přečtěte si dále k tématu

Další dotazy z kategorie: Zahrady a zemědělství Ekologická poradna Veronica

Ekologická poradna
je tu pro Vás

Mám dotaz

Celkový počet odpovězených dotazů 432. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 18. 3. 2024