Otázky a odpovědi z Ekologické poradny

Ekologická poradna Veronica radíNa této stránce najdete otázky a odpovědi na nejrůznější ekologická témata. Pro snažší orientaci jsou otázky zařazeny do kategorií. Výběrem kategorie se můžete podívat na všechny dotazy, které do ní patří.

Vyberte kategorii

Hledejte podle klíčových slov

Dotaz: Jak kompostovat pokosenou trávu?

Kategorie: Zemědělství a zahrady

Jak se dá zkompostovat posekaná tráva kosou a jak sekačkou?

Odpověď revidována: 30. 5. 2011 (původní odpověď: 29. 5. 2009)

Dobrý den,
pro kompostování je o něco lepší tráva posekaná kosou než sekačkou, protože je v ní více vzduchu. Nejlépe je nechat trávu posekanou kosou na ploše zavadnout nebo i usušit a pak prokládat zeminou, drobnými větvemi, případně kartonem. Pokud se jedná o sad, je možné ji přímo využít k plošnému mulčování, kompostovat až na jaře. Pokud máte ovšem obavy ze šíření semen, je dobré založit pořádnou hromadu, šířky alespoň 2 m a výšky cca 1,5 m, délky podle potřeby a pak alespoň 1x přehodit okraje do středu, aby se to prohřálo.

U trávy posekané sekačkou doporučuji proložit vrstvy trávy alespoň papírem (ideální jsou nebarevné kartony, které dostanete zadarmo v obchodech, roztrháte na kusy a sloupnete z nich případné plastové lepicí pásky). Ty navíc velmi chutnají žížalám, rády si mezi ně zalézají. Kartony jsou vyráběné z přírodních, nezávadných surovin. Výborné je také na podzim kombinovat čerstvě posečenou trávu s opadaným listím, nejlépe s listím, přes které projedete se sekačkou. Dosáhnete tak provzdušnění a zlepšíte poměr uhlíku a dusíku v hromadě. Pokud opravdu nemáte nic jiného a máte možnost část trávy předsušit třeba někde pod střechou na kartonech a pak míchat, dosáhnete tím také lepšího provzdušnění a hromada tolik nehnije. Pokud ani jedna z těchto možností nevyhovuje, je třeba přidávat trávu postupně, v menších vrstvách, to je potřeba odzkoušet - závisí to na teplotě okolí, množství žížal i substrátu pod nimi. Pokud by se celá hromada přehřívala, můžete ji přeházet, ale to je zbytečně pracné.

Přeji hodně radosti ze zdravých a žravých žížal a hodně kvalitního kompostu.

Autor: Helena Vlašínová

Přečtěte si dále k tématu

Všechny dotazy v kategorii „Zemědělství a zahrady“

Celkový počet odpovězených dotazů 405. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 16. 1. 2020  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube