Otázky a odpovědi z Ekologické poradny

Ekologická poradna Veronica radíNa této stránce najdete otázky a odpovědi na nejrůznější ekologická témata. Pro snažší orientaci jsou otázky zařazeny do kategorií. Výběrem kategorie se můžete podívat na všechny dotazy, které do ní patří.

Vyberte kategorii

Hledejte podle klíčových slov

Dotaz: Co pěstovat na vyvýšených záhonech

Kategorie: Zemědělství a zahrady

Chtěla jsem se zeptat na zvýšené záhony v permakultuře podle Seppa Holzera. Někde jsem četla, že první rok může být v záhonu přebytek dusičnanů a je třeba tam pěstovat jen některé rostliny náročné na příjem dusíku. Které to jsou? Je možné poslat odkaz na nějaký článek či knihu?
17. 1. 2011

To je pravda, výhodné je na vysokých záhonech pěstovat první rok zejména plodové teplomilné zeleniny, které nejvíce profitují i z tepla, které poskytuje rozkládající se organická hmota, tedy tykve, rajčata, okurky, papriky, lilky apod. a naopak rostliny, které mají tendenci hromadit dusičnany (košťáloviny, salát, mrkev) pěstovat až druhý rok po založení, i když košťáloviny jsou také poměrně náročné na dusík. Pokud jde o literaturu, zpravidla se zmiňují plodiny tzv. první trati, to jsou plodiny, které snášejí čerstvé (na předcházející podzim) zapravení hnoje. O náročnosti se dočtete hlavně tehdy, pokud jde o střídání plodin. Zmínky najdete ve většině zahrádkářské literatury, doporučuji např. knihu Marie-Louise Kreuter Zahrada v souladu s přírodou, nebo jiný výběr z naší knihovny.

Pro Vaši lepší orientaci přikládám seznam, sestavený podle náročnosti rostlin na dusík, tedy nahoře máte nejnáročnější, ty, které jsou na stejném řádku, mají přibližně stejné nároky, čím je rostlina na seznamu níže, tím méně dusíku potřebuje.

velké nároky:
salátová okurka, tykev
rajče, cuketa.
kapusta, zelí, květák
brambor, čínské zelí, paprika, lilek, celer, růž. kapusta

střední:
fazol tyč., pažitka, okurka nakladačka, pór, kadeřávek, brokolice,
ředkev
štěrbák, mrkev, kukuřice cukrová, kedluben, petržel, červená řepa
špenát, čekanka, křen, pastinák, cibule, fenykl, bob, ledový salát,

malé
chřest, salát list., hlávk., hrách, fazol keř.
ředkvička, polníček
jahodník

Přeji úspěšné pěstování!


Autor: Helena Vlašínová
Ekologický institut Veronica

Přečtěte si dále k tématu

Všechny dotazy v kategorii „Zemědělství a zahrady“

Celkový počet odpovězených dotazů 405. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 16. 1. 2020  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube