Otázky a odpovědi z ekologické poradny
Ekologická poradna Veronica radí

Nachází se tu otázky a odpovědi na nej­různější ekolo­gická témata. Pro snažší orientaci jsou zařa­zeny do kategorií.

Vyberte kategorii

Výběr dle klíčových slov

Dotaz: Co je mulčování?

Kategorie: Zemědělství a zahrady

Co to vlastně znamená, když se řekne mulčování - známe to jen pod názvem mulčovací kůra anebo nějaké provětávání půdy. Jak provést mulčování u stromku?
28. 1. 2011

Mulčování, to je vlastně nastýlání, většinou se to dělá organickou hmotou, třeba vrstvičkou posekané trávy, sena, slámy, kůry apod. Chrání to půdu před vysycháním, je to potrava pro žížaly a další půdní organizmy, uvolňují se z toho pozvolna živiny. Půda pod mulčem zůstává kyprá a vlhká, pod mulčem jsou potlačené plevelné rostliny.

U stromků je možné také dát na půdu napřed vlhký karton, rozprostřít ho tak, aby se mezery cca 20cm překrývaly do šířky koruny stromku a přes karton navrstvit cca 5cm hrubého kompostu nebo jiného živného materiálu, na to se dává ještě vrstvička sena nebo slámy, která zabrání unikání živin do vzduchu a chrání vlhkost. Jen kolem kmínku se dávají kameny, stačí kolem 5cm, aby kmínek nezahníval. Nastýlka se nechává pod stromkem od podzimu do jara, kdy se odstraní a zkompostuje, až je půda rozmrzlá a dostatečně prohřátá, tak se nastýlka obnoví.

Autor: Helena Vlašínová
Ekologický institut Veronica

Přečtěte si dále k tématu

Všechny dotazy v kategorii „Zemědělství a zahrady“

Celkový počet odpovězených dotazů 406. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 1. 4. 2020  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube