Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Co je mulčování?

28. 1. 2011
Co to vlastně znamená, když se řekne mulčování - známe to jen pod názvem mulčovací kůra anebo nějaké provětávání půdy. Jak provést mulčování u stromku?
Doporučení Ekologické poradny Veronica

Mulčování, to je vlastně nastýlání, většinou se to dělá organickou hmotou, třeba vrstvičkou posekané trávy, sena, slámy, kůry apod. Chrání to půdu před vysycháním, je to potrava pro žížaly a další půdní organizmy, uvolňují se z toho pozvolna živiny. Půda pod mulčem zůstává kyprá a vlhká, pod mulčem jsou potlačené plevelné rostliny.

U stromků je možné také dát na půdu napřed vlhký karton, rozprostřít ho tak, aby se mezery cca 20cm překrývaly do šířky koruny stromku a přes karton navrstvit cca 5cm hrubého kompostu nebo jiného živného materiálu, na to se dává ještě vrstvička sena nebo slámy, která zabrání unikání živin do vzduchu a chrání vlhkost. Jen kolem kmínku se dávají kameny, stačí kolem 5cm, aby kmínek nezahníval. Nastýlka se nechává pod stromkem od podzimu do jara, kdy se odstraní a zkompostuje, až je půda rozmrzlá a dostatečně prohřátá, tak se nastýlka obnoví.

Autor: Helena Vlašínová; Ekologický institut Veronica

Přečtěte si dále k tématu

Další dotazy z kategorie: Zahrady a zemědělství Ekologická poradna Veronica

Ekologická poradna
je tu pro Vás

Mám dotaz

Celkový počet odpovězených dotazů 425. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 20. 3. 2023