Otázky a odpovědi z Ekologické poradny

Ekologická poradna Veronica radíNa této stránce najdete otázky a odpovědi na nejrůznější ekologická témata. Pro snažší orientaci jsou otázky zařazeny do kategorií. Výběrem kategorie se můžete podívat na všechny dotazy, které do ní patří.

Vyberte kategorii

Hledejte podle klíčových slov

Dotaz: Co je mulčování?

Kategorie: Zemědělství a zahrady

Co to vlastně znamená, když se řekne mulčování - známe to jen pod názvem mulčovací kůra anebo nějaké provětávání půdy. Jak provést mulčování u stromku?
28. 1. 2011

Mulčování, to je vlastně nastýlání, většinou se to dělá organickou hmotou, třeba vrstvičkou posekané trávy, sena, slámy, kůry apod. Chrání to půdu před vysycháním, je to potrava pro žížaly a další půdní organizmy, uvolňují se z toho pozvolna živiny. Půda pod mulčem zůstává kyprá a vlhká, pod mulčem jsou potlačené plevelné rostliny.

U stromků je možné také dát na půdu napřed vlhký karton, rozprostřít ho tak, aby se mezery cca 20cm překrývaly do šířky koruny stromku a přes karton navrstvit cca 5cm hrubého kompostu nebo jiného živného materiálu, na to se dává ještě vrstvička sena nebo slámy, která zabrání unikání živin do vzduchu a chrání vlhkost. Jen kolem kmínku se dávají kameny, stačí kolem 5cm, aby kmínek nezahníval. Nastýlka se nechává pod stromkem od podzimu do jara, kdy se odstraní a zkompostuje, až je půda rozmrzlá a dostatečně prohřátá, tak se nastýlka obnoví.

Autor: Helena Vlašínová
Ekologický institut Veronica

Přečtěte si dále k tématu

Všechny dotazy v kategorii „Zemědělství a zahrady“

Celkový počet odpovězených dotazů 405. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 16. 1. 2020  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube