Mulčování, to je vlastně nastýlání, většinou se to dělá organickou hmotou, třeba vrstvičkou posekané trávy, sena, slámy, kůry apod. Chrání to půdu před vysycháním, je to potrava pro žížaly a další půdní organizmy, uvolňují se z toho pozvolna živiny. Půda pod mulčem zůstává kyprá a vlhká, pod mulčem jsou potlačené plevelné rostliny.
U stromků je možné také dát na půdu napřed vlhký karton, rozprostřít ho tak, aby se mezery cca 20cm překrývaly do šířky koruny stromku a přes karton navrstvit cca 5cm hrubého kompostu nebo jiného živného materiálu, na to se dává ještě vrstvička sena nebo slámy, která zabrání unikání živin do vzduchu a chrání vlhkost. Jen kolem kmínku se dávají kameny, stačí kolem 5cm, aby kmínek nezahníval. Nastýlka se nechává pod stromkem od podzimu do jara, kdy se odstraní a zkompostuje, až je půda rozmrzlá a dostatečně prohřátá, tak se nastýlka obnoví.
Helena Vlašínová; Ekologický institut Veronica
Další dotazy z kategorie: Zahrady a zemědělství Ekologická poradna Veronica
Ekologická poradna
je tu pro Vás
Celkový počet odpovězených dotazů 411. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.