Otázky a odpovědi z ekologické poradny
Ekologická poradna Veronica radí

Nachází se tu otázky a odpovědi na nej­různější ekolo­gická témata. Pro snažší orientaci jsou zařa­zeny do kategorií.

Vyberte kategorii

Výběr dle klíčových slov

Dotaz: Toxické látky v ovoci

Kategorie: Škodliviny v životním prostředí

Jak zjistit obsah toxických látek či plísní v ovoci? Existuje někdo, kdo dělá analýzu ovoce po přinesení? Např. pokud bylo skladováno ve vlhkém sklepě nebo ošetřováno pesticidy - jak zjistit, co obsahuje a zda-li je to bezpečné pro zdraví.
28. 1. 2011

Zjistit obsah toxických látek či plísní je možné speciálními laboratorními metodami. V České republice existuje přinejmenším několik laboratoří (např. SZPI, VŠCHT atd.) , které jsou schopny analýzy provádět. Nicméně je třeba si předem ověřit, jaké látky chcete stanovit (např. pesticidů je na světě vyráběno více než 1000 a žádná laboratoř nemá akreditované metody pro stanovení všech) a předem s laboratoří domluvit termín analýz, její rozsah a cenu.

Vzhledem k náročnosti analýz nelze předpokládat, že by mělo smysl pro běžného malospotřebitele ověřovat laboratorními analýzami obsah pesticidů nebo plísní. Obávám se, že obsah pesticidu v malém množství ovoce skladovaného ve sklepě se tedy nevyplatí zjišťovat zadáváním takových analýz.

Co se plísní týče, může malospotřebitel riziko alespoň pomoci snížit vizuální kontrolou skladované ovoce. Vyřazení nahnilých nebo jinak poškozených kusů. A kontrolou, např. v případě jablka řezem přes jádřinec, kde je možné odhalit plíseň na povrchu jinak nezjistitelnou.

Pokud nakládáte s ovocem systematicky a ve větších kvantech, např. jako pěstitel, obchodník nebo zpracovatel, může být pro Vás spolupráce s laboratoří výhodná. Obvykle je Vám laboratoř také schopna doporučit, jaké typy analýz by pro Vaše vzorky bylo relevantní provést.


Autor: Miroslav Šuta
Ekologický institut Veronica

Přečtěte si dále k tématu

Všechny dotazy v kategorii „Škodliviny v životním prostředí“

Celkový počet odpovězených dotazů 406. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 1. 4. 2020  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube