Otázky a odpovědi z Ekologické poradny

Ekologická poradna Veronica radíNa této stránce najdete otázky a odpovědi na nejrůznější ekologická témata. Pro snažší orientaci jsou otázky zařazeny do kategorií. Výběrem kategorie se můžete podívat na všechny dotazy, které do ní patří.

Vyberte kategorii

Hledejte podle klíčových slov

Dotaz: Jak se ekologicky zbavit plísní v bytě?

Kategorie: Škodliviny v životním prostředí

Dobrý den,

v domě nám do stěn vzlíná vlhkost a rozšířily se nám tam plísně. Existuje nějaký ekologický způsob, jak se jich zbavit?

Děkuji.

24. 4. 2006

Dobrý den,

existuje několik ekologicky šetrných způsobů, jak se zbavit plísní z vlhkých zdí.

a) můžete je zičit tím, že je prostě vysušíte proudem teplého vzduchu. Teplomet namířený takto na zeď musí běžet řádově několik dní. Nepříjemné je to, že proudem vzduchu můžou spory plísní rozšířit po celém pokoji a bytě, nicméně už teď je tam pravděpodobně máte.

b) nepříliš používanou, ale velmi účinnou metodou je ničení plísní mikrovlnami. Funguje to vpodstatě tak, že se přístrojem do zdí pustí úplně stejné mikrovlny, které máte v mikrovlnce. Všechny části zdí, které obsahují vodu se silně zahřejí, stejně tak plísně, které obsahují mnoho vody. Takto se v podstatě "uvaří". Nevím, že by nějaká firma takový způsob ničení plísní nabízela. Bližší informace ví doc. Ing. Libor Jankovský z MZLU v Brně. Konktakt: [email protected], tel. do práce: +420 545 134 116

c) dočetl jsem se o možnosti ničit plísně pomocí tzv. ozónového generátoru. Ozón je plyn jedovatý pro většinu mikroorganismů a také pro plísně. Bližší princip funkce mi bohužel není známý, ale jistě Vám ho podají výrobci, namátkou např. firma Lifetech s.r.o., webová stránka www.ozon-generator.cz

d) zřejmě nejvhodnější se mi pro Váš případ jeví velmi moderní metoda hubení pomocí biologického preparátu BioRepel, který funguje na principu mezidruhové konkurence. Do zdí aplikujete mikroorganismus, který se živí plísněmi, proroste do jejich pletiv a "vysaje" je, čímž je zahubí. Přípravek nikterak neovlivňuje životní prostředí a ani nemá negativní účinky na člověka. Více o něm na www.biorepel.cz

 

Všechny tyto rady ovšem předpokládají, že budete řešit hlavně příčinu - vlhké zdi. Tímto se zabývají specializované sanační firmy, které to řeší většinou podřezáním, případně injektážemi, sanačními omítkami apod.

Bez zásadního zákroku proti vlhkosti vám budou všechny rady málo platné.

Přeju hodně úspěchů. Uvítáme Vaše zkušenosti z boje proti plísním, jistě tím pomůžete dalším lidem, kteří řeší stejný problém jako Vy.

Autor: Vilém Řiháček
Ekologická poradna Veronica

Všechny dotazy v kategorii „Škodliviny v životním prostředí“

Celkový počet odpovězených dotazů 402. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 19. 9. 2019  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube