Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Jak se ekologicky zbavit plísní v bytě?

24. 4. 2006

Dobrý den,

v domě nám do stěn vzlíná vlhkost a rozšířily se nám tam plísně. Existuje nějaký ekologický způsob, jak se jich zbavit?

Děkuji.

Doporučení Ekologické poradny Veronica

Dobrý den,

existuje několik ekologicky šetrných způsobů, jak se zbavit plísní z vlhkých zdí.

a) můžete je zičit tím, že je prostě vysušíte proudem teplého vzduchu. Teplomet namířený takto na zeď musí běžet řádově několik dní. Nepříjemné je to, že proudem vzduchu můžou spory plísní rozšířit po celém pokoji a bytě, nicméně už teď je tam pravděpodobně máte.

b) nepříliš používanou, ale velmi účinnou metodou je ničení plísní mikrovlnami. Funguje to vpodstatě tak, že se přístrojem do zdí pustí úplně stejné mikrovlny, které máte v mikrovlnce. Všechny části zdí, které obsahují vodu se silně zahřejí, stejně tak plísně, které obsahují mnoho vody. Takto se v podstatě "uvaří". Nevím, že by nějaká firma takový způsob ničení plísní nabízela. Bližší informace ví doc. Ing. Libor Jankovský z MZLU v Brně. Konktakt: jankov@node.mendelu.cz, tel. do práce: +420 545 134 116

c) dočetl jsem se o možnosti ničit plísně pomocí tzv. ozónového generátoru. Ozón je plyn jedovatý pro většinu mikroorganismů a také pro plísně. Bližší princip funkce mi bohužel není známý, ale jistě Vám ho podají výrobci, namátkou např. firma Lifetech s.r.o., webová stránka www.ozon-generator.cz

d) zřejmě nejvhodnější se mi pro Váš případ jeví velmi moderní metoda hubení pomocí biologického preparátu BioRepel, který funguje na principu mezidruhové konkurence. Do zdí aplikujete mikroorganismus, který se živí plísněmi, proroste do jejich pletiv a "vysaje" je, čímž je zahubí. Přípravek nikterak neovlivňuje životní prostředí a ani nemá negativní účinky na člověka. Více o něm na www.biorepel.cz

 

Všechny tyto rady ovšem předpokládají, že budete řešit hlavně příčinu - vlhké zdi. Tímto se zabývají specializované sanační firmy, které to řeší většinou podřezáním, případně injektážemi, sanačními omítkami apod.

Bez zásadního zákroku proti vlhkosti vám budou všechny rady málo platné.

Přeju hodně úspěchů. Uvítáme Vaše zkušenosti z boje proti plísním, jistě tím pomůžete dalším lidem, kteří řeší stejný problém jako Vy.

Autor: Vilém Řiháček; Ekologická poradna Veronica

Další dotazy z kategorie: Škodliviny v životním prostředí Ekologická poradna Veronica

Ekologická poradna
je tu pro Vás

Mám dotaz

Celkový počet odpovězených dotazů 432. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 18. 4. 2024