Otázky a odpovědi z Ekologické poradny

Ekologická poradna Veronica radíNa této stránce najdete otázky a odpovědi na nejrůznější ekologická témata. Pro snažší orientaci jsou otázky zařazeny do kategorií. Výběrem kategorie se můžete podívat na všechny dotazy, které do ní patří.

Vyberte kategorii

Hledejte podle klíčových slov

Dotaz: Jaká je kvalita zeleniny ze zahrádky 3 metry od silnice?

Kategorie: Škodliviny v životním prostředí

Dobrý den, ráda bych si pěstovala nějakou zeleninu (také to už dělám). Ale mám problém s tím, že si nejsem jistá její nezávadností. Bydlíme cca 15 km od Brna, ve větší vesnici, na jejím okraji. Máme zahradu (12 m délka) před domem, 3 m od silnice. Je to v prudkém kopci, provoz je cca 1-2 auta za minutu (v některou dobu víc, někdy méně), večer provoz minimální. Také tu a tam nákladní auto (2-3 za hodinu-v běžné pracovní době). Je zelenina na takovém místě zdravější než kupovaná? Žádné postřiky nepoužívám. Moc vám děkuji.
16. 4. 2009

Takto obecný dotaz se těžko odpovídá.
Nicméně z dopravy by pro zeleninu mohl být problém v podobě polyaromatických uhlovodíků (PAH). Ty však ulpívají na povrchu rostlin, zejména u listové zeleniny (např. salát, pažitka) nebo plodové (rajčata okurky atd.) a lze je z podstatně části odstranit omytím. V případě mrkve, petržele. celeru, kedluben atd. by byl patrně vliv zanedbatelný. Navíc v  porovnání s uzenými, grilovanými, pečenými nebo smaženými potravinami patrně půjde o nepatrné množství.

Z hlediska zdravotních rizik se jeví podstatnější, jak byste svou zeleninu hnojila, případně zda a jaké pesticidy byste na své zahradě chtěla používat. Pokud byste se obešla bez pesticidů, pak by patrně domácí zelenina byla zdravější než kupovaná. Podle dostupných informací bio-zelenina obsahuje cca 100-500x méně pesticidů než tzv. konvenční.

Autor: Miroslav Šuta

Přečtěte si dále k tématu

Všechny dotazy v kategorii „Škodliviny v životním prostředí“

Celkový počet odpovězených dotazů 405. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 16. 1. 2020  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube