Otázky a odpovědi z ekologické poradny
Ekologická poradna Veronica radí

Nachází se tu otázky a odpovědi na nej­různější ekolo­gická témata. Pro snažší orientaci jsou zařa­zeny do kategorií.

Vyberte kategorii

Výběr dle klíčových slov

Dotaz: Jaká je kvalita zeleniny ze zahrádky 3 metry od silnice?

Kategorie: Škodliviny v životním prostředí

Dobrý den, ráda bych si pěstovala nějakou zeleninu (také to už dělám). Ale mám problém s tím, že si nejsem jistá její nezávadností. Bydlíme cca 15 km od Brna, ve větší vesnici, na jejím okraji. Máme zahradu (12 m délka) před domem, 3 m od silnice. Je to v prudkém kopci, provoz je cca 1-2 auta za minutu (v některou dobu víc, někdy méně), večer provoz minimální. Také tu a tam nákladní auto (2-3 za hodinu-v běžné pracovní době). Je zelenina na takovém místě zdravější než kupovaná? Žádné postřiky nepoužívám. Moc vám děkuji.
16. 4. 2009

Takto obecný dotaz se těžko odpovídá.
Nicméně z dopravy by pro zeleninu mohl být problém v podobě polyaromatických uhlovodíků (PAH). Ty však ulpívají na povrchu rostlin, zejména u listové zeleniny (např. salát, pažitka) nebo plodové (rajčata okurky atd.) a lze je z podstatně části odstranit omytím. V případě mrkve, petržele. celeru, kedluben atd. by byl patrně vliv zanedbatelný. Navíc v  porovnání s uzenými, grilovanými, pečenými nebo smaženými potravinami patrně půjde o nepatrné množství.

Z hlediska zdravotních rizik se jeví podstatnější, jak byste svou zeleninu hnojila, případně zda a jaké pesticidy byste na své zahradě chtěla používat. Pokud byste se obešla bez pesticidů, pak by patrně domácí zelenina byla zdravější než kupovaná. Podle dostupných informací bio-zelenina obsahuje cca 100-500x méně pesticidů než tzv. konvenční.

Autor: Miroslav Šuta

Přečtěte si dále k tématu

Všechny dotazy v kategorii „Škodliviny v životním prostředí“

Celkový počet odpovězených dotazů 406. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 1. 4. 2020  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube