Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Jaká je kvalita zeleniny ze zahrádky 3 metry od silnice?

16. 4. 2009
Dobrý den, ráda bych si pěstovala nějakou zeleninu (také to už dělám). Ale mám problém s tím, že si nejsem jistá její nezávadností. Bydlíme cca 15 km od Brna, ve větší vesnici, na jejím okraji. Máme zahradu (12 m délka) před domem, 3 m od silnice. Je to v prudkém kopci, provoz je cca 1-2 auta za minutu (v některou dobu víc, někdy méně), večer provoz minimální. Také tu a tam nákladní auto (2-3 za hodinu-v běžné pracovní době). Je zelenina na takovém místě zdravější než kupovaná? Žádné postřiky nepoužívám. Moc vám děkuji.
Doporučení Ekologické poradny Veronica

Takto obecný dotaz se těžko odpovídá.
Nicméně z dopravy by pro zeleninu mohl být problém v podobě polyaromatických uhlovodíků (PAH). Ty však ulpívají na povrchu rostlin, zejména u listové zeleniny (např. salát, pažitka) nebo plodové (rajčata okurky atd.) a lze je z podstatně části odstranit omytím. V případě mrkve, petržele. celeru, kedluben atd. by byl patrně vliv zanedbatelný. Navíc v  porovnání s uzenými, grilovanými, pečenými nebo smaženými potravinami patrně půjde o nepatrné množství.

Z hlediska zdravotních rizik se jeví podstatnější, jak byste svou zeleninu hnojila, případně zda a jaké pesticidy byste na své zahradě chtěla používat. Pokud byste se obešla bez pesticidů, pak by patrně domácí zelenina byla zdravější než kupovaná. Podle dostupných informací bio-zelenina obsahuje cca 100-500x méně pesticidů než tzv. konvenční.

Autor: Miroslav Šuta; Ekologická poradna Veronica

Přečtěte si dále k tématu

Další dotazy z kategorie: Škodliviny v životním prostředí Ekologická poradna Veronica

Ekologická poradna
je tu pro Vás

Mám dotaz

Celkový počet odpovězených dotazů 432. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 3. 6. 2024