Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Hodí se stará sádra k vápnění zahrady?

14. 1. 2011
Ve sklepě jsem objevila asi 10 kg zvětralé sádry, staré asi 30 let a nepoužitelné na sádrování (vyzkoušela jsem - rozpadá se). A teď se ptám - mám ji vyhodit, nebo ji můžu využít na zahrádce místo vápence? Podívala jsem se na chemické složení, vápenec je uhličitan, sádrovec je síran, takže se obávám, že bych si půdu přesytila sírou. Ale zase nevím, jestli by to vadilo.
Doporučení Ekologické poradny Veronica
Asi byste měla mít napřed jasno, že Vaší půdě vápnění prospěje a neuškodí (tedy jestli není spíš zásaditá - to poznáte např. z hojného výskytu ostrožky, šalvěje luční apod., viz přírodně-zahradnická literatura). Pak doporučuji sádru rozptýlit raději do kompostu než ji sypat přímo na záhon. Obavy z přílišného zasíření pozemku mít nemusíte, síra v poslední době rostlinám spíše chybí (paradoxně tím, že přestaly kyselé deště), navíc síran vápenatý je poměrně stabilní sloučenina. Pokud takový obohacený kompost použijete např. ke košťálovinám, které mají velkou spotřebu síry, mohlo by jim to svědčit, protože díky mikroorganizmům a kořenovým výměškům se bude vápník i síra postupně uvolňovat.

Autor: Helena Vlašínová; Ekologický institut Veronica

Přečtěte si dále k tématu

Další dotazy z kategorie: Zahrady a zemědělství Ekologická poradna Veronica

Ekologická poradna
je tu pro Vás

Mám dotaz

Celkový počet odpovězených dotazů 425. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 25. 1. 2023