Otázky a odpovědi z Ekologické poradny

Ekologická poradna Veronica radíNa této stránce najdete otázky a odpovědi na nejrůznější ekologická témata. Pro snažší orientaci jsou otázky zařazeny do kategorií. Výběrem kategorie se můžete podívat na všechny dotazy, které do ní patří.

Vyberte kategorii

Hledejte podle klíčových slov

Dotaz: Hodí se stará sádra k vápnění zahrady?

Kategorie: Zemědělství a zahrady

Ve sklepě jsem objevila asi 10 kg zvětralé sádry, staré asi 30 let a nepoužitelné na sádrování (vyzkoušela jsem - rozpadá se). A teď se ptám - mám ji vyhodit, nebo ji můžu využít na zahrádce místo vápence? Podívala jsem se na chemické složení, vápenec je uhličitan, sádrovec je síran, takže se obávám, že bych si půdu přesytila sírou. Ale zase nevím, jestli by to vadilo.
14. 1. 2011
Asi byste měla mít napřed jasno, že Vaší půdě vápnění prospěje a neuškodí (tedy jestli není spíš zásaditá - to poznáte např. z hojného výskytu ostrožky, šalvěje luční apod., viz přírodně-zahradnická literatura). Pak doporučuji sádru rozptýlit raději do kompostu než ji sypat přímo na záhon. Obavy z přílišného zasíření pozemku mít nemusíte, síra v poslední době rostlinám spíše chybí (paradoxně tím, že přestaly kyselé deště), navíc síran vápenatý je poměrně stabilní sloučenina. Pokud takový obohacený kompost použijete např. ke košťálovinám, které mají velkou spotřebu síry, mohlo by jim to svědčit, protože díky mikroorganizmům a kořenovým výměškům se bude vápník i síra postupně uvolňovat.
Autor: Helena Vlašínová
Ekologický institut Veronica

Přečtěte si dále k tématu

Všechny dotazy v kategorii „Zemědělství a zahrady“

Celkový počet odpovězených dotazů 405. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 16. 1. 2020  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube