Otázky a odpovědi z ekologické poradny
Ekologická poradna Veronica radí

Nachází se tu otázky a odpovědi na nej­různější ekolo­gická témata. Pro snažší orientaci jsou zařa­zeny do kategorií.

Vyberte kategorii

Výběr dle klíčových slov

Dotaz: Jak zjistit přítomnost azbestu v podlahové krytině?

Kategorie: Škodliviny v životním prostředí

Dobrý den,

rád bych se Vás zeptal, zda nespolupracujete, či nemáte kontakt na poradnu nebo laboratoř, zabývající se indikací přítomnosti azbestu ve stavebních materiálech? Mám doma provedenou izolaci podlahy pomocí jakýchsi vláknitých desek a chtěl bych ze vzorku tohoto materiálu zjistit, zda se nejedná o zdraví škodlivý materiál.

Děkuji za pomoc a jsem s pozdravem


5. 1. 2006
Dobrý den pane Drápale,

podrobný popis, jak postupovat v případě, že se domníváte, že můžete v domácím prostředí přicházet do kontaktu s azbestem, najdete ve studii Postup při řešení problematiky azbestových odpadů.

Obtíž nastane, když chcete najít kontakt na konkrétní firmu, která je oprávněna vystavovat odborné posudky. Výše citovaný materiál uvádí, že je adresář k nahlédnutí na stavebních úřadech či na odborech životního prostředí. Já jsem na těchto úřadech nebyla úspěšná.

Ku pomoci mi nakonec byl adresář soudních znalců v oboru stavebních hmot. Pokud je materiál neznámého původu nebo byl použit a nejsme si tím jisti, je doporučeno oslovit zkušebnu, např. Výzkumný ústav stavebních hmot. V případě, že je použitý materiál obecně známý, že obsahuje azbestové části, není potřebný posudek zkušebny a osvědčení o přítomnosti či nepřítomnosti azbestu v použitém materiálu vydá přímo soudní znalec.

S pozdravem
Autor: Věra Pospíšilíková
Ekologická poradna Veronica

Přečtěte si dále k tématu

Všechny dotazy v kategorii „Škodliviny v životním prostředí“

Celkový počet odpovězených dotazů 406. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 1. 4. 2020  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube