Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Jak zjistit přítomnost azbestu v podlahové krytině?

5. 1. 2006

Rád bych se Vás zeptal, zda nespolupracujete, či nemáte kontakt na poradnu nebo laboratoř, zabývající se indikací přítomnosti azbestu ve stavebních materiálech? Mám doma provedenou izolaci podlahy pomocí jakýchsi vláknitých desek a chtěl bych ze vzorku tohoto materiálu zjistit, zda se nejedná o zdraví škodlivý materiál.

Doporučení Ekologické poradny Veronica

Podrobný popis, jak postupovat v případě, že se domníváte, že můžete v domácím prostředí přicházet do kontaktu s azbestem, najdete ve studii Postup při řešení problematiky azbestových odpadů.

Obtíž nastane, když chcete najít kontakt na konkrétní firmu, která je oprávněna vystavovat odborné posudky. Výše citovaný materiál uvádí, že je adresář k nahlédnutí na stavebních úřadech či na odborech životního prostředí. Já jsem na těchto úřadech nebyla úspěšná.

Ku pomoci mi nakonec byl adresář soudních znalců v oboru stavebních hmot. Pokud je materiál neznámého původu nebo byl použit a nejsme si tím jisti, je doporučeno oslovit zkušebnu, např. Výzkumný ústav stavebních hmot. V případě, že je použitý materiál obecně známý, že obsahuje azbestové části, není potřebný posudek zkušebny a osvědčení o přítomnosti či nepřítomnosti azbestu v použitém materiálu vydá přímo soudní znalec.

Autor: Věra Pospíšilíková; Ekologická poradna Veronica

Přečtěte si dále k tématu

Další dotazy z kategorie: Škodliviny v životním prostředí Ekologická poradna Veronica

Ekologická poradna
je tu pro Vás

Mám dotaz

Celkový počet odpovězených dotazů 432. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 26. 2. 2024