Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Jak vyhnat netopýra z bytu?

Revidováno: 3. 2. 2009 (původní text: 3. 10. 2005)

Potřebuji poradit, kdo by odchytil netopýra. Také se chci zeptat, jestli se netopýr opravdu může zaplést do vlasů. My jsme jich měli včera v bytě asi patnáct. Zavolali jsme městskou policii, a ta je vyháněla oknem ven. Dva netopýři však zůstali zavěšení v pokoji za skříní. Bojím se tam vstoupit. Ráda bych, aby je někdo odnesl pryč!

Doporučení Ekologické poradny Veronica

Obava z toho, že by se netopýr mohl zaplést do vlasů je bohužel mezi lidmi stále živá. Je však naprosto zbytečná. Je to jen jedna z velikých pověr, které se kolem těchto živočichů nakupily. Netopýři nejsou slepí, nenapadají lidi a nezaplétají se ženám do vlasů. Také nesají krev. Ani lidskou, ani zvířecí. Ke vzniku takových mýtů přispěl pravděpodobně netopýří vzhled, jejich noční život, a především to, že okřídleným bytostem byly pohádkovou mytologií přisouzeny většinou záporné vlastnosti. Jako okřídlená bytost je znázorňován také ďábel, chování netopýrů však ďábelské určitě není. Naopak, populace netopýrů přispívají k udržení ekologické stability i v těch ekosystémech, které jsou pod trvalým tlakem lidské činnosti. Význam netopýrů by lidé měli ocenit i proto, že zkonzumují značné množství hmyzu, který tak či onak znepříjemňuje lidský život.

Netopýrů žije na našem území 27 druhů a většina z nich je chráněna. Například v okolí Brna je zaznamenán velký výskyt netopýra hvízdavého. Teď na konci srpna se často stává, že netopýři vlétnou pootevřeným oknem do bytu. Jde převážně o mladé, ještě nezkušené jedince, kteří hledají přechodný úkryt. V tom případě je potřeba zahánět zbloudilého netopýra směrem k otevřenému oknu tak, aby mohl znovu vyletět ven.

Pokud bydlíte v Brně a nevěříte si se zaháněním netopýra, můžete se obrátit na některou z institucí, která umí vyslat odborníka, který netopýra odborně a maximálně šetrně odchytí. Na celém územím České republiky pak funguje síť záchranných stanic, z nichž některé se umí postarat i o netopýry.

Autor: Světlana Jálová; Ekologická poradna Veronica

Přečtěte si dále k tématu

Další dotazy z kategorie: Živočichové Ekologická poradna Veronica

Ekologická poradna
je tu pro Vás

Mám dotaz

Celkový počet odpovězených dotazů 432. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 18. 4. 2024