Otázky a odpovědi z Ekologické poradny

Ekologická poradna Veronica radíNa této stránce najdete otázky a odpovědi na nejrůznější ekologická témata. Pro snažší orientaci jsou otázky zařazeny do kategorií. Výběrem kategorie se můžete podívat na všechny dotazy, které do ní patří.

Vyberte kategorii

Hledejte podle klíčových slov

Dotaz: Jak vyhnat netopýra z bytu?

Kategorie: Živočichové

Potřebuji poradit, kdo by odchytil netopýra. Také se chci zeptat, jestli se netopýr opravdu může zaplést do vlasů. My jsme jich měli včera v bytě asi patnáct. Zavolali jsme městskou policii, a ta je vyháněla oknem ven. Dva netopýři však zůstali zavěšení v pokoji za skříní. Bojím se tam vstoupit. Ráda bych, aby je někdo odnesl pryč!

Odpověď revidována: 3. 2. 2009 (původní odpověď: 3. 10. 2005)

Obava z toho, že by se netopýr mohl zaplést do vlasů je bohužel mezi lidmi stále živá. Je však naprosto zbytečná. Je to jen jedna z velikých pověr, které se kolem těchto živočichů nakupily. Netopýři nejsou slepí, nenapadají lidi a nezaplétají se ženám do vlasů. Také nesají krev. Ani lidskou, ani zvířecí. Ke vzniku takových mýtů přispěl pravděpodobně netopýří vzhled, jejich noční život, a především to, že okřídleným bytostem byly pohádkovou mytologií přisouzeny většinou záporné vlastnosti. Jako okřídlená bytost je znázorňován také ďábel, chování netopýrů však ďábelské určitě není. Naopak, populace netopýrů přispívají k udržení ekologické stability i v těch ekosystémech, které jsou pod trvalým tlakem lidské činnosti. Význam netopýrů by lidé měli ocenit i proto, že zkonzumují značné množství hmyzu, který tak či onak znepříjemňuje lidský život.

Netopýrů žije na našem území 27 druhů a většina z nich je chráněna. Například v okolí Brna je zaznamenán velký výskyt netopýra hvízdavého. Teď na konci srpna se často stává, že netopýři vlétnou pootevřeným oknem do bytu. Jde převážně o mladé, ještě nezkušené jedince, kteří hledají přechodný úkryt. V tom případě je potřeba zahánět zbloudilého netopýra směrem k otevřenému oknu tak, aby mohl znovu vyletět ven.

Pokud bydlíte v Brně a nevěříte si se zaháněním netopýra, můžete se obrátit na některou z institucí, která umí vyslat odborníka, který netopýra odborně a maximálně šetrně odchytí. Na celém územím České republiky pak funguje síť záchranných stanic, z nichž některé se umí postarat i o netopýry.

Autor: Světlana Jálová
Ekologická poradna Veronica

Přečtěte si dále k tématu

Všechny dotazy v kategorii „Živočichové“

Celkový počet odpovězených dotazů 405. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 25. 3. 2020  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube