Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Jaké jsou postihy za zničení stanoviště netopýří kolonie?

15. 6. 2006

Vážený pane doktore,
rádi bychom se dozvěděli, jaké jsou postihy při zničení netopýří kolonie např. při rekonstrukci budovy nebo poražení doupného stromu apod. Když někde řekneme, že netopýři jsou chráněni zákonem, lidé se na to ptají a rádi bychom poskytli co nejpřesnější odpověď. Je jasné, že se jednotlivé případy posuzují individuálně, ale máte třeba nějaký příklad z praxe? Já jsem zatím neslyšela o žádném případu postihu za zničení např. letní kolonie. Bere se v úvahu, že majitel objektu byl poučen, bylo mu doporučeno řešení a on se jím neřídil? Zatím jsme se setkávali spíše s pozitivním přístupem, ale vím o případu, kdy netopýři za okenicí chaty byli vypuzeni Actellicem (jak se vyjádřil majitel "...sem to těm potvorám nastříkal přímo do ksichtu"). Je třeba takovéhle jednání postižitelné?

Doporučení Ekologické poradny Veronica

Vážená kolegyně,

nejsem právník, ale mám dlouholetou praxi jako soudní znalec v oboru ochrana přírody. Pokud si vzpomínám, tak soudy vždy berou úvahu, zda dotyčný jednal v dobré víře. Přesto, že neznalost zákona neomlouvá, tak soud bere v úvahu, zda dotyčný byl předem upozorněn, že jedná protizákonně nebo ne. Nevím, že by se kdy projednávalo zničení kolonie netopýrů, ale už jsem zažil zničení kolonie vlaštovek, zničení čapího hnízda, zabíjení žab. Padly i tresty a byly směšně nízké - přesto byly.

Tedy k otázce: ano bere se v úvahu zda byl majitel či uživatel objektu upozorněn a doporučuji to udělat průkazně (před svědkem, doporučeným dopisem atd). V případě, že i tak majitel domu netopýrům ubližuje, je dobré obrátit se na inspekci (www.cizp.cz), které řeší věci rychle, například pokutou (když ovšem chce). Často to odloží, ale to dělají soudy taky.

Bohužel, většina případů se nedostane k soudu vůbec, protože nejsou svědci. Naštěstí se situace pozvolna mění a lidé nacházejí ke zvířatům lepší vztah.

Pokud víte o nějakém konkrétním, třeba i starém, případu a jste ochotna o něm napsat, zkuste to do Veroniky.

S pozdravem

Autor: Mojmír Vlašín; Ekologická poradna Veronica

Další dotazy z kategorie: Živočichové Ekologická poradna Veronica

Ekologická poradna
je tu pro Vás

Mám dotaz

Celkový počet odpovězených dotazů 432. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 24. 5. 2024