Otázky a odpovědi z ekologické poradny
Ekologická poradna Veronica radí

Nachází se tu otázky a odpovědi na nej­různější ekolo­gická témata. Pro snažší orientaci jsou zařa­zeny do kategorií.

Vyberte kategorii

Výběr dle klíčových slov

Dotaz: Jaké jsou postihy za zničení stanoviště netopýří kolonie?

Kategorie: Živočichové

Vážený pane doktore,
rádi bychom se dozvěděli, jaké jsou postihy při zničení netopýří kolonie např. při rekonstrukci budovy nebo poražení doupného stromu apod. Když někde řekneme, že netopýři jsou chráněni zákonem, lidé se na to ptají a rádi bychom poskytli co nejpřesnější odpověď. Je jasné, že se jednotlivé případy posuzují individuálně, ale máte třeba nějaký příklad z praxe? Já jsem zatím neslyšela o žádném případu postihu za zničení např. letní kolonie. Bere se v úvahu, že majitel objektu byl poučen, bylo mu doporučeno řešení a on se jím neřídil? Zatím jsme se setkávali spíše s pozitivním přístupem, ale vím o případu, kdy netopýři za okenicí chaty byli vypuzeni Actellicem (jak se vyjádřil majitel "...sem to těm potvorám nastříkal přímo do ksichtu"). Je třeba takovéhle jednání postižitelné?

15. 6. 2006

Vážená kolegyně,

nejsem právník, ale mám dlouholetou praxi jako soudní znalec v oboru ochrana přírody. Pokud si vzpomínám, tak soudy vždy berou úvahu, zda dotyčný jednal v dobré víře. Přesto, že neznalost zákona neomlouvá, tak soud bere v úvahu, zda dotyčný byl předem upozorněn, že jedná protizákonně nebo ne. Nevím, že by se kdy projednávalo zničení kolonie netopýrů, ale už jsem zažil zničení kolonie vlaštovek, zničení čapího hnízda, zabíjení žab. Padly i tresty a byly směšně nízké - přesto byly.

Tedy k otázce: ano bere se v úvahu zda byl majitel či uživatel objektu upozorněn a doporučuji to udělat průkazně (před svědkem, doporučeným dopisem atd). V případě, že i tak majitel domu netopýrům ubližuje, je dobré obrátit se na inspekci (www.cizp.cz), které řeší věci rychle, například pokutou (když ovšem chce). Často to odloží, ale to dělají soudy taky.

Bohužel, většina případů se nedostane k soudu vůbec, protože nejsou svědci. Naštěstí se situace pozvolna mění a lidé nacházejí ke zvířatům lepší vztah.

Pokud víte o nějakém konkrétním, třeba i starém, případu a jste ochotna o něm napsat, zkuste to do Veroniky.

S pozdravem

Autor: Mojmír Vlašín
Ekologická poradna Veronica

Všechny dotazy v kategorii „Živočichové“

Celkový počet odpovězených dotazů 406. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 1. 4. 2020  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube