Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Co s nálety netopýrů do bytu?

2. 10. 2009

Ráda bych Vás poprosila o radu, jak s nimi "zatočit" - tím myslím, jestli třeba neexistuje nějaká typická, ale fungující "babská rada",  jak nevítané návštěvníky od dalších návštěv odradit. Někde jsem slyšela, že může pomoci zapálení vonných svíček (bohužel jsem astmatik-alergik, takže jsem ráda, když mám "čerstvý" vzduch), že prý  fungují i jakési "rušičky myší", které vydávají zvuky ve frekvenci,  které jsou lidskému uchu nepostřehnutelné, další rada byla třeba, že pomůže zapnuté rádio postavené do okna, se ztlumeným zvukem a  podobně... Někdo tvrdí, že se "táhnou" za něčím, co jim voní.  Vím, že jsou na trhu k dostání i sítě, které se dávají do oken, ale zatím se chci tomuto řešení vyhnout - pokud to bude možné.

Doporučení Ekologické poradny Veronica

Netopýři vyhledávají úkryty v lidských obydlích za různým účelem:

  1. na jaře a na podzim (březen-duben a konec srpna-říjen) můžete  zaznamenat náhlý přílet jednotlivých kusů nebo i početné skupiny  do objektu. Jedná se o tzv. období přeletů a lze očekávat, že netopýři z úkrytu po čase opět zmizí.    
  2. v létě (půlka dubna až konec srpna) se může ve Vašem domě,  nejčastěji na půdě nebo v různých štěrbinách pod střechou usídlit  letní kolonie samic s mláďaty. To bývají obvykle úkryty, které  netopýři využívají opakovaně každý rok.
  3. v zimě (listopad až půlka dubna) mohou netopýři využívat různé  štěrbiny nebo teplé sklepy ve Vašem domě za účelem zimního spánku. 

Tyto úkryty rovněž mohou být využívány pravidelně.

Pokud jsou netopýři v místnosti, nezavírejte jim vletové otvory  (netopýry byste takto mohli uvěznit v objektu). Nepíšete  odkud jste, kde váš dům leží. Pokud to je v  Brně, tak jde s největší pravděpodobností o netopýra hvízdavého. Jeden ze způsobů, jak netopýry vystrnadit, je pošpíchat je voňavkou. Zkuste vybrat nějakou silnou voňavku či parfém, na který nejste alergická a pošplíchat  netopýry i místa de sedí. Zároveň jim musíte ale umožnit bezpečný výlet. Pokud ani to nezabere tak např. v Brně je více subjektů, které mohou přijet (včetně nás), v jiných regionech funguje síť záchranných stanic, z nichž některé se umí postarat i o netopýry.

Příslušný pracovník netopýry z bytu vybere a vypustí jinde. Nedoručuji   to dělat amatérsky, protože byste jim mohla ublížit, a sobě taky, někteří jedinci totiž koušou. Trvale můžete zabránit náletům netopýrů asi jen sítí (stačí ta proti  mouchám, nebojte se neprokoušou ji). Málo se tož ví, že netopýři se také orientují čichem. Vaše okno mají zřejmě označkované a budou se tam chtít vracet.

Autor: Mojmír Vlašín; Ekologická poradna Veronica

Přečtěte si dále k tématu

Další dotazy z kategorie: Živočichové Ekologická poradna Veronica

Ekologická poradna
je tu pro Vás

Mám dotaz

Celkový počet odpovězených dotazů 432. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 21. 6. 2024