Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Je možné recyklovat CD a DVD?

Revidováno: 16. 9. 2019 (původní text: 8. 2. 2008)

Chci se zeptat, jestli je možné recyklovat kompaktní disky. Celkem často jsem dříve cédéčka vypaloval a má doma nahromaděné kusy. Je mi líto je jen tak vyhodit do koše a zároveň nevím, jestli se hodí do kontejneru na plasty.

Doporučení Ekologické poradny Veronica

Kompaktní disky i DVD jsou složeny z plastu polykarbonátu, pokrytého tenkou vrstvou hliníku, popřípadě zlata, titanu a dalších látek, a proto je jejich recyklace složitější. Existují v zásadě dvě hlavní možnosti, jak se starými CD a DVD naložit.

První možností je stará CD a DVD odkládat do sběrných boxů s logem „Zelená firma", které provozuje společnost REMA. Kontejnery jsou určeny na sběr baterií a drobného elektroodpadu od občanů přímo v místě jejich zaměstnání, je sem možné odkládat i CD a DVD. Ta se poté podle vyjádření firmy REMA odváží do zahraničí (do Polska a Německa), kde se zpracovávají a získaný polykarbonát a vzácné kovy se dále využívají. Bohužel se nám nepovedlo zjistit, co se s vytřízenými disky dále reálně děje a jestli jsou materiálově opravdu využity.

Společnost REMA sbírá disky dvěma způsoby. Pokud máte více než 10 kg odpadu (elektroodpad, tonery, baterie, elektrospotřebiče, CD a DVD), můžete si skrze službu „Buď líný" objednat svoz přímo z vašeho domova. Množství do 10 kg je možné poslat bezplatně poštou přes službu re:Balík.

Na stránkách Třídění odpadu se uvádí, že CD, DVD a jim podobné disky mají být vyhozeny do směsného odpadu. Většina legálních skládek je zabezpečena proti průsakům, těžké kovy by tedy neměly kontaminovat půdu. Pálení se nedoporučuje, protože se do ovzduší uvolňují jedovaté látky.

V Brně radí městská odpadová společnost SAKO CD a DVD v malém množství odkládat do směsného odpadu. Ve větším množství je možné je odvézt na sběrný dvůr ani zde však nedochází k jejich recyklaci. Pokud máte stará originální a funkční CD a DVD (filmy, hudba, apod.) můžete je v Brně odevzdat do šesti vybraných středisek odpadů (projekt ReUse), kde si je lidé mohou za symbolickou cenu koupit a podpořit tím projekt „Květiny pro Brno".

Pro pokažená cédéčka (v malém množství) lze také nalézt alternativní využití: někdo z nich vyrábí podšálky, plašiče ptáků nebo dokonce umělecká díla.

Autoři: Nikola Cieslarová, Vilém Řiháček a Petr Ledvina; Ekologická poradna Veronica

Přečtěte si dále k tématu

Další dotazy z kategorie: Odpady, kompostování Ekologická poradna Veronica

Ekologická poradna
je tu pro Vás

Mám dotaz

Celkový počet odpovězených dotazů 432. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 21. 6. 2024