Otázky a odpovědi z Ekologické poradny

Ekologická poradna Veronica radíNa této stránce najdete otázky a odpovědi na nejrůznější ekologická témata. Pro snažší orientaci jsou otázky zařazeny do kategorií. Výběrem kategorie se můžete podívat na všechny dotazy, které do ní patří.

Vyberte kategorii

Hledejte podle klíčových slov

Dotaz: Kam vyhodit staré videokazety a audiokazety?

Kategorie: Odpady, kompostování

Nevím si rady, kam mám vyhodit staré videokazety a audiokazety, které mi doma zabírají místo a nikdo už je nevyužívá. Poraďte prosím. Není na nich žádná značka.

Odpověď revidována: 21. 12. 2018 (původní odpověď: 11. 1. 2007)

Staré audio a videokazety se nejspíše moc ekologicky zlikvidovat nedají. Co víme, tak nikde nejsou speciální nádoby ani se nikde nevykupují. Celé kazety, audio i video, patří do plastového odpadu. Kazety se řadí k magnetickým záznamovým médiím. Skládají se z plastového pouzdra a vlastního záznamového zařízení (např. páska). Magnetický pásek obsahuje řadu kovů a komplikuje pak případný proces recyklace.

Vnitřní páska je vyrobena z ftaláty potažené formy polyethylenu, která se často prodává pod obchodním názvem Mylar. Není recyklovatelná. Bohužel v těchto magnetických páskách je Mylar potažen toxickými kovy, zejména chrómem. Tyto kovy umožňují na pásku zaznamenat magnetický signál (hudbu, video).

Pokud byste pouzdro a pásek od sebe oddělili, tak samotné pouzdro můžete odložit do kontejneru na plasty.

Zkuste váš nejbližší sběrný dvůr, třeba tam mají nějakou speciální nádobu, ale nejspíše ne. Je tedy i možné, že některá obec má ve sběrném dvoře speciální nádobu na kazety (audio, video) a odváží to nějaké recyklační firmě (třeba chráněná dílna), která například odděluje to pouzdro od pásky a pouzdra dává na recyklaci. Proto je vždy dobré se nejprve zeptat, jak je nastaveno tříděné a sběr odpadů ve vaší obci.

Pokud speciální nádobu nenajdete, tak vnitřek kazet nebo případně celá nerozebraná kazeta i s pouzdrem bohužel patří mezi směsný odpad.

Nejlepší by bylo je nabídnout někomu, koho by ještě potěšily - nejbližší domov důchodců, mládeže, sociální ústav apod.

Přečtěte si dále k tématu

Všechny dotazy v kategorii „Odpady, kompostování“

Celkový počet odpovězených dotazů 405. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 16. 1. 2020  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube