Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Kam vyhodit staré videokazety a audiokazety?

Revidováno: 21. 12. 2018 (původní text: 11. 1. 2007)

Nevím si rady, kam mám vyhodit staré videokazety a audiokazety, které mi doma zabírají místo a nikdo už je nevyužívá. Poraďte prosím. Není na nich žádná značka.

Doporučení Ekologické poradny Veronica

Staré audio a videokazety se nejspíše moc ekologicky zlikvidovat nedají. Co víme, tak nikde nejsou speciální nádoby ani se nikde nevykupují. Celé kazety, audio i video, patří do plastového odpadu. Kazety se řadí k magnetickým záznamovým médiím. Skládají se z plastového pouzdra a vlastního záznamového zařízení (např. páska). Magnetický pásek obsahuje řadu kovů a komplikuje pak případný proces recyklace.

Vnitřní páska je vyrobena z ftaláty potažené formy polyethylenu, která se často prodává pod obchodním názvem Mylar. Není recyklovatelná. Bohužel v těchto magnetických páskách je Mylar potažen toxickými kovy, zejména chrómem. Tyto kovy umožňují na pásku zaznamenat magnetický signál (hudbu, video).

Pokud byste pouzdro a pásek od sebe oddělili, tak samotné pouzdro můžete odložit do kontejneru na plasty.

Zkuste váš nejbližší sběrný dvůr, třeba tam mají nějakou speciální nádobu, ale nejspíše ne. Je tedy i možné, že některá obec má ve sběrném dvoře speciální nádobu na kazety (audio, video) a odváží to nějaké recyklační firmě (třeba chráněná dílna), která například odděluje to pouzdro od pásky a pouzdra dává na recyklaci. Proto je vždy dobré se nejprve zeptat, jak je nastaveno tříděné a sběr odpadů ve vaší obci.

Pokud speciální nádobu nenajdete, tak vnitřek kazet nebo případně celá nerozebraná kazeta i s pouzdrem bohužel patří mezi směsný odpad.

Nejlepší by bylo je nabídnout někomu, koho by ještě potěšily - nejbližší domov důchodců, mládeže, sociální ústav apod.

Autor: Petr Ledvina; Ekologická poradna Veronica

Přečtěte si dále k tématu

Další dotazy z kategorie: Odpady, kompostování Ekologická poradna Veronica

Ekologická poradna
je tu pro Vás

Mám dotaz

Celkový počet odpovězených dotazů 432. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 24. 5. 2024