Otázky a odpovědi z ekologické poradny
Ekologická poradna Veronica radí

Nachází se tu otázky a odpovědi na nej­různější ekolo­gická témata. Pro snažší orientaci jsou zařa­zeny do kategorií.

Vyberte kategorii

Výběr dle klíčových slov

Dotaz: Kam vyhodit staré videokazety a audiokazety?

Kategorie: Odpady, kompostování

Nevím si rady, kam mám vyhodit staré videokazety a audiokazety, které mi doma zabírají místo a nikdo už je nevyužívá. Poraďte prosím. Není na nich žádná značka.

Odpověď revidována: 21. 12. 2018 (původní odpověď: 11. 1. 2007)

Staré audio a videokazety se nejspíše moc ekologicky zlikvidovat nedají. Co víme, tak nikde nejsou speciální nádoby ani se nikde nevykupují. Celé kazety, audio i video, patří do plastového odpadu. Kazety se řadí k magnetickým záznamovým médiím. Skládají se z plastového pouzdra a vlastního záznamového zařízení (např. páska). Magnetický pásek obsahuje řadu kovů a komplikuje pak případný proces recyklace.

Vnitřní páska je vyrobena z ftaláty potažené formy polyethylenu, která se často prodává pod obchodním názvem Mylar. Není recyklovatelná. Bohužel v těchto magnetických páskách je Mylar potažen toxickými kovy, zejména chrómem. Tyto kovy umožňují na pásku zaznamenat magnetický signál (hudbu, video).

Pokud byste pouzdro a pásek od sebe oddělili, tak samotné pouzdro můžete odložit do kontejneru na plasty.

Zkuste váš nejbližší sběrný dvůr, třeba tam mají nějakou speciální nádobu, ale nejspíše ne. Je tedy i možné, že některá obec má ve sběrném dvoře speciální nádobu na kazety (audio, video) a odváží to nějaké recyklační firmě (třeba chráněná dílna), která například odděluje to pouzdro od pásky a pouzdra dává na recyklaci. Proto je vždy dobré se nejprve zeptat, jak je nastaveno tříděné a sběr odpadů ve vaší obci.

Pokud speciální nádobu nenajdete, tak vnitřek kazet nebo případně celá nerozebraná kazeta i s pouzdrem bohužel patří mezi směsný odpad.

Nejlepší by bylo je nabídnout někomu, koho by ještě potěšily - nejbližší domov důchodců, mládeže, sociální ústav apod.

Přečtěte si dále k tématu

Všechny dotazy v kategorii „Odpady, kompostování“

Celkový počet odpovězených dotazů 406. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 1. 4. 2020  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube