Otázky a odpovědi z ekologické poradny
Ekologická poradna Veronica radí

Nachází se tu otázky a odpovědi na nej­různější ekolo­gická témata. Pro snažší orientaci jsou zařa­zeny do kategorií.

Vyberte kategorii

Výběr dle klíčových slov

Dotaz: Jak třídit plech, nádobky od sprejů, keramické střepy a staré syntetické oblečení?

Kategorie: Odpady, kompostování

Ráda bych věděla, zda se dá kdekoliv v republice třídit odpad vyrobený z plechu, také by mne zajímalo, jestli se dají znovu plnit tlakové nádoby (spreje - voňavky, šlehačky ve spreji atd.). Dále nevím, co udělat s rozbitou keramikou, do skla nepatří, takže kam s ní? A co oblečení vyrobené z polyesteru a dalších materiálů vyrobených z plastu?

9. 2. 2007

Kov a tedy i plech by mělo být možné třídit po celé ČR, vybírá se ve sběrných dvorech (ekodvorech apod.), nebo jej můžete prodat ve výkupně. O sběrných dvorech by měli podávat informace buď obecní úřady nebo jiné poradny pro občany, v Brně k tomuto máme příručku "Praktický rádce jak chránit životní prostředí v Brně", která je ke stažení i na tomto webu. Seznam sběrných dvorů v Brně najdete také na stránkách SAKO.

Nádoby od sprejů, šlehaček a pod. znovu nelze bohužel plnit, podle obsahu patří do nebezpečného nebo směsného komunálního odpadu.

Rozbitou keramiku je nejlepší odnést taktéž do sběrného dvora, dá se znovu použít třeba do sutí apod., je tedy zbytečné ji spalovat se směsným odpadem ve spalovnách. Rozhodně nepatří do skla.

Oblečení ze syntetických látek patří bohužel do směsného odpadu, nelze ho druhotně zpracovat. Nejlepší je použitelné oblečení poskytnout Charitě nebo Armádě spásy na humanitární účely.

Autor: Lucie Anderová

Všechny dotazy v kategorii „Odpady, kompostování“

Celkový počet odpovězených dotazů 406. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 1. 4. 2020  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube