CZ | EN

Jak a kde vybrat ekologický prací prášek?

Revidováno: 27. 1. 2009 (původní text: 8. 10. 2007)
Přeju pěkný den. Měla bych dotaz: kde se dají sehnat ekologické prací prášky vhodné pro automatické pračky, popř. které značky šetrné k přírodě koupit. Bohužel nemám čas jezdit po obchodech a zkoumat veškeré obaly a návody. Když jsem se ptala v obchodě, tak nevěděli, jestli se vůbec něco takového prodává, nebo řekli že to na skladě nemají apod.
Doporučení Ekologické poradny Veronica

Dobrý den,

od roku 2006 musí být všechny prací prostředky prodávané na území ČR ze zákona bez fosfátové, což je výrazné environmentální plus (fosfor se podílel na tzv. eutrofizaci vod - tento proces se projevuje neblahým "květem" vodních hladin). I přesto i v současné době existují prací prášky, které jsou k přírodě šetrnější než jiné. Kritériem pro posuzování jejich "ekologičnosti" je hlavně biologická rozložitelnost. Šetrnější prací prostředek poznáte podle např. české certifikace EŠV (ekologicky šerný výrobek), evropského označení "The flower" - květina. Zajímavý test rozložitelnosti a účinnosti praní uskutečnil časopis Ekolist.

Je nutné mít na paměti, že každý - i šetrnější prášek - nějak zatěžuje životní prostředí. Vedle výběru pracího prášku nabízíme i několik rad, jak prát ohleduplněji k přírodě. Tyto rady můžete najít v naších knížce Do čista (zdarma ke stažení) nebo na našich webových stránkách k tématu praní.

Věra Pospíšilíková; Ekologická poradna Veronica

Přečtěte si dále k tématu

Další dotazy z kategorie: Praní, mytí, čištění Ekologická poradna Veronica

Ekologická poradna
je tu pro Vás

Mám dotaz

Celkový počet odpovězených dotazů 408. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 22. 6. 2020