Otázky a odpovědi z Ekologické poradny

Ekologická poradna Veronica radíNa této stránce najdete otázky a odpovědi na nejrůznější ekologická témata. Pro snažší orientaci jsou otázky zařazeny do kategorií. Výběrem kategorie se můžete podívat na všechny dotazy, které do ní patří.

Vyberte kategorii

Hledejte podle klíčových slov

Dotaz: Jak a kde vybrat ekologický prací prášek?

Kategorie: Praní, mytí, čištění

Přeju pěkný den. Měla bych dotaz: kde se dají sehnat ekologické prací prášky vhodné pro automatické pračky, popř. které značky šetrné k přírodě koupit. Bohužel nemám čas jezdit po obchodech a zkoumat veškeré obaly a návody. Když jsem se ptala v obchodě, tak nevěděli, jestli se vůbec něco takového prodává, nebo řekli že to na skladě nemají apod.
Odpověď revidována: 27. 1. 2009 (původní odpověď: 8. 10. 2007)

Dobrý den,

od roku 2006 musí být všechny prací prostředky prodávané na území ČR ze zákona bez fosfátové, což je výrazné environmentální plus (fosfor se podílel na tzv. eutrofizaci vod - tento proces se projevuje neblahým "květem" vodních hladin). I přesto i v současné době existují prací prášky, které jsou k přírodě šetrnější než jiné. Kritériem pro posuzování jejich "ekologičnosti" je hlavně biologická rozložitelnost. Šetrnější prací prostředek poznáte podle např. české certifikace EŠV (ekologicky šerný výrobek), evropského označení "The flower" - květina. Zajímavý test rozložitelnosti a účinnosti praní uskutečnil časopis Ekolist.

Je nutné mít na paměti, že každý - i šetrnější prášek - nějak zatěžuje životní prostředí. Vedle výběru pracího prášku nabízíme i několik rad, jak prát ohleduplněji k přírodě. Tyto rady můžete najít v naších knížce Do čista (zdarma ke stažení) nebo na našich webových stránkách k tématu praní.

Autor: Věra Pospíšilíková

Přečtěte si dále k tématu

Všechny dotazy v kategorii „Praní, mytí, čištění“

Celkový počet odpovězených dotazů 405. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 25. 3. 2020  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube