Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Musí být lednička či mrazák stále v provozu nebo jde nějak snížit jejich spotřebu?

14. 7. 2023
Doporučení Ekologické poradny Veronica

Úspory začínají při výběru: Volte energetickou třídu A (od roku 2021 je zase ta nejúspornější, „plusy“ byly vymazány), co nejmenší typ bez zbytných funkcí jako je třeba výroba ledu. Úspornější jsou truhlicové chladničky a mrazáky (studený vzduch v nich „sedí“ a neuniká při každém otevření tak rychle). Chladničky a mrazáky patří k největším spotřebičům, které běží víceméně pořád (na rozdíl třeba od pračky nebo televize), takže věnujte výběru náležitou pozornost.

Chladničku dejte do nejstudenějšího kouta, takže ne ke sporáku, kamnům nebo k oknu, kam silně svítí letní slunce. Nejlepší je nevytápěná chodba nebo předsíň, nepatří ale do mrazu. Chladnička i mrazák při výrobě chladu hřeje. To se může hodit v zimě, ale v létě, kdy chladí nejvíce, funguje jako nežádoucí topení. 

Chlazení nastavte na  4 – 6 °C, větší zima je zbytečná a spotřebuje více energie. Mrazák nastavte na mínus 18 °C. Lednice i mrazák by měly být plné zhruba ze tří čtvrtin, což zajistí optimální chlazení a zároveň vytížení.

Nedávejte do ní horká jídla, neotevírejte ji zbytečně a pečlivě zavírejte. Občas zkontrolujte těsnění dvířek – pokud do něj skřípnete list papíru, tak by neměl jít snadno vytáhnout. Pokud jde ven lehce, tak už těsnění netěsní a vyměňte ho.

Pokud máte možnost „domácího chlazení“ ve sklepě, v zimě za oknem nebo v předsíni, tak to nic nestojí a ledničku můžete na čas vypnout. Nebo třeba zjistíte, že se bez ní obejdete docela.

Autor: Renata Placková; Ekologický institut Veronica

Další dotazy z kategorie: Domácnost, nakupování Ekologická poradna Veronica

Ekologická poradna
je tu pro Vás

Mám dotaz

Celkový počet odpovězených dotazů 432. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 24. 5. 2024