Otázky a odpovědi z Ekologické poradny

Ekologická poradna Veronica radíNa této stránce najdete otázky a odpovědi na nejrůznější ekologická témata. Pro snažší orientaci jsou otázky zařazeny do kategorií. Výběrem kategorie se můžete podívat na všechny dotazy, které do ní patří.

Vyberte kategorii

Hledejte podle klíčových slov

Jak mohu šetřit energii v domácnosti?

kategorie: Energie

Revidováno: 13. 11. 2005 (původní text: 9. 11. 2005)

Při snaze o úsporu energie by jsme se měli snažit o volbu spotřebičů s co nejnižší spotřebou energií, tedy maximální energetickou účinností. Dalším důležitým aspektem je volba paliva. Mezi další faktory se počítají návyky uživatelů domu, domácnosti. Nejvíce lze ušetřit na vytápění - izolací domu. Důležitá je volba média - elektřina. plyn, biomasa,...

Spotřebu energie lze rozdělit do oblastí:

  • vytápění místnosti - 76% podíl na roční energetické spotřebě
  • ohřev teplé vody - 11%
  • elektrické spotřebiče - 13%
Nejvíce můžeme ušetřit správnou tepelnou izolací, vytápěním prostor, ohřevem teplé vody a správným používáním spotřebičů, hlavně těch velkých (pračka, lednička, atd.). Pračku je možno připojit na boiler s teplou vodou.

Nemálo energie taky spotřebovávají spotřebiče v pohotovostním stand-by režimu. V Ekologické poradně Veronica je za zálohu k zapůjčení meřič spotřeby, díky kterému si snadno můžete zjistit, jakou spotřebu mají lednička, televize, počítač atd. ve vaší domácnosti.

Při nákupu spotřebičů se orientujte dle energetických štítků. Spotřebiče označené písmenem třídy "A" bývají dražší, ale jsou energeticky nejúspornější. Zářivky nebo kompaktní zářivky (tzv. úsporky) s běžným žárovkovým závitem jsou dnes již běžně dostupným sortimentem pro osvětlení nejrůznější intenzity.

Na vytápění prostor by v zásadě elektřina neměla vůbec používat. Snad s výjimkou případů, kdy není k dispozici jiný, vhodnější a méně škodlivý zdroj energie.

Anglicky rozumějícím doporučujeme nahlédnout na americké stránky Greenpeace.

Další informace: http://www.greenpeace.com

Přečtěte si dále k tématu

Všechny dotazy v kategorii „Energie“

Celkový počet odpovězených dotazů 403. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 11. 10. 2019  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube