Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Je úspornější elektrický nebo plynový sporák?

21. 11. 2005
Doporučení Ekologické poradny Veronica

Většina elektřiny (u nás 97 %) je vyráběna z neobnovitelných zdrojů (fosilních či jaderných). Plyn je rovněž fosilní zdroj. Používání obojího má vliv na globální změnu klimatu a bude se jim třeba do budoucna vyhnout. Naši odpověď je proto třeba chápat jen jako dočasný kompromis, který reflektuje situaci většiny současných domácností:

Plyn je poněkud příznivější pro životní prostředí než elektřina z fosilních nebo jaderných zdrojů. A to z toho důvodu, že musíme srovnávat nejenom využitelnou energii, ale i primární energii potřebnou k výrobě. Využití primární energie je u plynového sporáku přibližné třikrát lepší, kontrola teploty a regulovatelnost jednodušší a možnost plýtvání energie kvůli nepozornosti jsou také nižší u plynového sporáku. Při provozu plynového sporáku je nutno větrat, neboť dochází k emisím oxidů dusíku. Plynový sporák je jednoduše kontrolovatelný (stupňovitě, bez následného tepla) a není náročné volit průměry dna hrnců tak, aby odpovídaly velikosti hořáku.

Elektrický proud se vyrábí ve velkých elektrárnách s nízkým stupněm účinnosti a velmi vysokým podílem nevyužitého odpadního tepla. Takže ztráty při výrobě elektřiny jsou podstatně vyšší, než když je energetickým nosičem plyn. Při používání elektřiny je zahodno brát v podtaz také: produkci škodlivých látek, spotřebu vody, důsledky těžby uhlí, zábor půdy,... Poněkud příznivěji vycházejí sporáky se sklo-keramickou deskou díky lepšímu využití elektřiny.

Autor: Ludvík Trnka; Ekologická poradna Veronica

Další dotazy z kategorie: Energie Ekologická poradna Veronica

Ekologická poradna
je tu pro Vás

Mám dotaz

Celkový počet odpovězených dotazů 432. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 3. 6. 2024