Otázky a odpovědi z Ekologické poradny

Ekologická poradna Veronica radíNa této stránce najdete otázky a odpovědi na nejrůznější ekologická témata. Pro snažší orientaci jsou otázky zařazeny do kategorií. Výběrem kategorie se můžete podívat na všechny dotazy, které do ní patří.

Vyberte kategorii

Hledejte podle klíčových slov

Co je úspornější?... elektrický nebo plynový sporák?

kategorie: Energie

Publikováno: 21. 11. 2005

Většina elektřiny (u nás 97%) je vyráběna z neobnovitelných zdrojů (fosilních či jaderných). Plyn je rovněž fosilní zdroj. Používání obojího má vliv na globální změnu klimatu a bude se jim třeba do budoucna vyhnout. Naši odpověď je proto třeba chápat jen jako dočasný kompromis, který reflektuje situaci většiny současných domácností:

Plyn je poněkud příznivější pro životní prostředí než elektřina z fosilních nebo jaderných zdrojů. A to z toho důvodu, že musíme srovnávat nejenom využitelnou energii, ale i primární energii potřebnou k výrobě. Využití primární energie je u plynového sporáku přibližné třikrát lepší, kontrola teploty a regulovatelnost jednodušší a možnost plýtvání energie kvůli nepozornosti jsou také nižší u plynového sporáku. Při provozu plynového sporáku je nutno větrat, neboť dochází k emisím oxidů dusíku. Plynový sporák je jednoduše kontrolovatelný (stupňovitě, bez následného tepla) a není náročné volit průměry dna hrnců tak, aby odpovídaly velikosti hořáku.

Elektrický proud se vyrábí ve velkých elektrárnách s nízkým stupněm účinnosti a velmi vysokým podílem nevyužitého odpadního tepla. Takže ztráty při výrobě elektřiny jsou podstatně vyšší, než když je energetickým nosičem plyn. Při používání elektřiny je zahodno brát v podtaz také: produkci škodlivých látek, spotřebu vody, důsledky těžby uhlí, zábor půdy,... Poněkud příznivěji vycházejí sporáky se sklo-keramickou deskou díky lepšímu využití elektřiny.

Autor: Ludvík Trnka

Všechny dotazy v kategorii „Energie“

Celkový počet odpovězených dotazů 403. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 11. 10. 2019  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube