Otázky a odpovědi z Ekologické poradny

Ekologická poradna Veronica radíNa této stránce najdete otázky a odpovědi na nejrůznější ekologická témata. Pro snažší orientaci jsou otázky zařazeny do kategorií. Výběrem kategorie se můžete podívat na všechny dotazy, které do ní patří.

Vyberte kategorii

Hledejte podle klíčových slov

Dotaz: Jak si vybrat ekologický způsob vytápění?

Kategorie: Energie

Zvažuji změnu vytápěcího systému domu. Lze doporučit nějaký ekologický způsob vytápění?
10. 11. 2005

Předně je zapotřebí zvážit, zda-li by si dům nezasloužil důslednější rekonstrukci, jejíž součástí by bylo také zlepšení energetických vlastností domu a tedy snížení ztrát tepla. To lze provést zlepšením nebo výměnou oken a důkladným zateplením (tj. alespoň 15 cm izolantu, u vodorovných konstrukcí spíše 25 cm, ale ideální je nejít pod 30cm izolantu). Takto vylepšený dům potřebuje menší zdroj tepla a jde tedy i o jistou investiční úlevu.

Tímto zdrojem by z hlediska vlivu na životní prostředí měla být nějaká forma biomasy (tzn. dřevo, štěpka, pelety, sláma apod.). Dnešní trh nabízí určité možnosti. Máte možnost přitápět v různých krbových kamnech, máte možnost topit do ústředního topení ve zplynovacím kotli nebo v kotli na tuhá paliva obecně. Zajímavou, rozvíjející se alternativou, je topení dřevními peletkami (či peletami). Tento drobný sypký materiál je automaticky dopravován do hořáku v potřebném množství, takže peletový kotel je vysoce regulovatelný. Z hlediska emisí do ovzduší jsou právě zplynovací kotle a kotle na pelety lepší alternativou než jednoduché kotle či kamna na tuhá paliva.

Jiné zdroje již mají ekologickou bilanci o mnoho horší. Máme-li však stanovit pořadí "škodlivosti" zdrojů vytápění, bylo by asi následující: nejvíce zatěžující je elektřina tedy elektrický přímotop (event. akumulace) a podobně je na tom i spalování uhlí v lokálních topeništích. Lépe si již stojí tepelná čerpadla, která jsou na stejné úrovni s plynovým topením, kde je ještě lepší alternativou tzv. kondenzační kotel. Topení slunečními kolektory je ve starých domech poměrně nevýhodné. Efektivnější je investovat do řádného zlepšení tepelných vlastností budovy.

 

Autor: Ludvík Trnka
Ekologická poradna Veronica

Všechny dotazy v kategorii „Energie“

Celkový počet odpovězených dotazů 405. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 19. 2. 2020  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube