Otázky a odpovědi z Ekologické poradny

Ekologická poradna Veronica radíNa této stránce najdete otázky a odpovědi na nejrůznější ekologická témata. Pro snažší orientaci jsou otázky zařazeny do kategorií. Výběrem kategorie se můžete podívat na všechny dotazy, které do ní patří.

Vyberte kategorii

Hledejte podle klíčových slov

Jaké kuchyňské spotřebiče jsou energeticky nejúspornější?

kategorie: Energie

Publikováno: 21. 11. 2005

Spotřeba energie závisí na příkonu spotřebiče i provozní době. Pokud je kuchyně vybavena plynovým sporákem a neuvažujeme-li elektrický ohřev vody na mytí nádobí je spotřeba zhruba taková:

  1. lednice a mraznička - 30-40%,
  2. pračka 30-35%,
  3. osvětlení 10-20%,
  4. domácí elektronika 5-21%,
  5. ostatní spotřebiče 5-15%.
  • při nákupu praček, myček doporučujeme dbát i na spotřebu vody a preferovat typy, které je možnost připojit na rozvod teplé vody v domě, nejlépe ze solárního zařízení
  • při nákupu dbát na energetické štítky - "A" je z hlediska spotřeby nejúspornější
  • i poměrně malý rozdíl ve spotřebě ledniček a mrazáků přinese za léta používání velký rozdíl ve spotřebě energie

Nejnižší spotřebu energie má plynový sporák, nejméně vhodný je tradiční elektrický sporák.

Nejvíce úspor v kuchyni dosáhneme přemýšlením - výběrem správných hrnců, množství jídla, doby vaření, používáním pokličky a tlakových hrnců.

Používání mikrovlnné trouby se hodí pro malá a střední množství jídla (500g zeleniny, 750g masa, 1000g ryb). Pokud je to více, ztrácí teplotní kmity molekul vody v porcích na efektivitě. U větších porcí jsou na tom lépe kuchyňské linky s halogenovými a kombinovanými plotýnkami (sklokeramické desky).

Osvědčeným způsobem snížení energetické spotřeby je nechávat jídlo dojít v hrnci nebo v peřinách. Další podstatnější možnosti úspor nezávisí na volbě zdroje energie pro vaření, ale na výběru hrnců - tvar, těsnící vlastnosti, poklice.

 

Autor: Ludvík Trnka
Ekologická poradna Veronica

Všechny dotazy v kategorii „Energie“

Celkový počet odpovězených dotazů 405. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 19. 2. 2020  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube