Otázky a odpovědi z Ekologické poradny

Ekologická poradna Veronica radíNa této stránce najdete otázky a odpovědi na nejrůznější ekologická témata. Pro snažší orientaci jsou otázky zařazeny do kategorií. Výběrem kategorie se můžete podívat na všechny dotazy, které do ní patří.

Vyberte kategorii

Hledejte podle klíčových slov

Dotaz: Jak pečovat o záhony, když se neryje?

Kategorie: Zemědělství a zahrady

Chci se zeptat, jak se v permakultuře pečuje o záhony, když se neryje? Zelené hnojení nestihnu a někde už jsem zasel zimní zeleninu. Vím, že by neměla být volná půda, platí to i pro záhonky? Co tedy dělat na podzim, v zimě a na jaře před sázením, když nebudu rýt? Záhonky máme malé, nebyl by problém je zrýt, ale chci to zkusit jinak, v knihách, co jsem četl je krásně napsáno, proč nerýt, ale není tam už co dělat místo toho.

Odpověď revidována: 23. 2. 2012 (původní odpověď: 23. 2. 2012)

Odpověď je všude v přírodě, kde také nikdo neryje, ale půda je zakrytá odumřelou organickou hmotou, například listím - tedy pro Vás je řešením mulčování. Pokud máte problémy s plzáky, je ale lepší nechat půdu zmrznout na holo, nač jim to usnadňovat.

Mulčovat můžete slámou, listím ze zdravých stromů (s ořešákem a dubem raději ne, působí mírně herbicidně). Hodí se i posečená tráva nebo hrubý kompost, případně textil z přírodních vláken. Na jahody je dobré chvojí, můžete je zakrýt celé, dá se použít i drcená, nejlépe zkompostovaná kůra. Obojí zakyseluje, což mají jahody rády. Pokud máte problémy s hlodavci, nedávejte moc mulče, uvítali by to jako pozvánku k bydlení. Pokud u vás napadne brzy sníh, mulčovat už nemusíte, ten půdu také ochrání. Na jaře mulč buď mělce zapravíte do země (pokud chcete sázet něco většího) nebo shrabete a zkompostujete (pokud chcete sít třeba mrkev, ta potřebuje půdu připravit). Nechat mulč na jaře po oteplení na záhonech není dobré, oddállilo byto prohřátí půdy.

Autor: Helena Vlašínová

Přečtěte si dále k tématu

Všechny dotazy v kategorii „Zemědělství a zahrady“

Celkový počet odpovězených dotazů 405. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 16. 1. 2020  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube