Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Jak pečovat o záhony, když se neryje?

23. 2. 2012

Chci se zeptat, jak se v permakultuře pečuje o záhony, když se neryje? Zelené hnojení nestihnu a někde už jsem zasel zimní zeleninu. Vím, že by neměla být volná půda, platí to i pro záhonky? Co tedy dělat na podzim, v zimě a na jaře před sázením, když nebudu rýt? Záhonky máme malé, nebyl by problém je zrýt, ale chci to zkusit jinak, v knihách, co jsem četl je krásně napsáno, proč nerýt, ale není tam už co dělat místo toho.

Doporučení Ekologické poradny Veronica

Odpověď je všude v přírodě, kde také nikdo neryje, ale půda je zakrytá odumřelou organickou hmotou, například listím - tedy pro Vás je řešením mulčování. Pokud máte problémy s plzáky, je ale lepší nechat půdu zmrznout na holo, nač jim to usnadňovat.

Mulčovat můžete slámou, listím ze zdravých stromů (s ořešákem a dubem raději ne, působí mírně herbicidně). Hodí se i posečená tráva nebo hrubý kompost, případně textil z přírodních vláken. Na jahody je dobré chvojí, můžete je zakrýt celé, dá se použít i drcená, nejlépe zkompostovaná kůra. Obojí zakyseluje, což mají jahody rády. Pokud máte problémy s hlodavci, nedávejte moc mulče, uvítali by to jako pozvánku k bydlení. Pokud u vás napadne brzy sníh, mulčovat už nemusíte, ten půdu také ochrání. Na jaře mulč buď mělce zapravíte do země (pokud chcete sázet něco většího) nebo shrabete a zkompostujete (pokud chcete sít třeba mrkev, ta potřebuje půdu připravit). Nechat mulč na jaře po oteplení na záhonech není dobré, oddállilo byto prohřátí půdy.

Autor: Helena Vlašínová; Ekologická poradna Veronica

Přečtěte si dále k tématu

Další dotazy z kategorie: Zahrady a zemědělství Ekologická poradna Veronica

Ekologická poradna
je tu pro Vás

Mám dotaz

Celkový počet odpovězených dotazů 426. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 7. 11. 2023