Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN
Obrázek plechovek, kreslil R. Pospíšil

Jaké zvolit ekologické barvy pro malbu na látky nebo oděvy?

1. 4. 2020

Chtěla bych se zeptat zda existují ekologické barvy, které se dají použít k malování na látku, na oděv. Existují některé značky, které mají produkty, které jsou co nejšetrnější k přírodě a slouží k šepsování plátna (základní úprava pro malbu), dále barvy sloužící k samotné malbě a v případě vodou rozpustných barev, a existuje fixační materiál, který je opět šetrný k přírodě? Hledám co nejekologičtější variantu pro malbu obrazů.

Doporučení Ekologické poradny Veronica

Předpokládáme, že poptávka po ekologicky příznivých produktech k malování zatím není tak vysoká, že by na ni prodejci reagovali. V českém prostředí pravděpodobně ještě není žádná nabídka.

Za ekologickou (ekologicky příznivou) můžeme označit barvu, která má při stejné funkci výrazně nižší negativní dopad na životní prostředí než jiná, běžná barva. Tyto barvy se vyznačují tím, že jsou netoxické, neobsahují rozpouštědla a měly by být i vyrobeny bez páchání násilí na živočiších“, např. v podobě testů na zvířatech. Kromě toho, z čeho jsou barvy a další produkty vyrobeny, je však důležité vzít v úvahu i další faktory – energetická náročnost při výrobě, v čem jsou zabaleny, doprava, a další. Barvy rozpustné ve vodě jsou, zjednodušeně řečeno, méně škodlivé, protože se dají vymýt vodou a není třeba používat ředidla nebo jiné toxické materiály. Více informací o ekologických nátěrových hmotách.

V Evropě jsme našli několik produktů, které mají snahu být příznivější k životnímu prostředí díky svému složení. Bohužel, nemůžeme posoudit, zda je výrobek ekologicky příznivý i v rámci celého životního cyklu (od získávání materiálů, přes výrobu, balení, přepravu, až po likvidaci).

Některé značky netoxických přírodních barev:

Natural Earth Paint – olejové barvy, barvy pro děti, produkty na šepsování plátna a další potřeby pro malování, dají se použít i na malování na textil, ovšem jsou odesílány ze zahraničí. www.naturalearthpaint.eu/

Artemis – vodové barvy, barevné pigmenty, také dovoz ze zahraničí. www.artemis-pflanzenfarben.de/

Cobra – olejové barvy, které jdou ředit vodou, méně toxické než klasické barvy, není třeba rozpouštědel, dostupné v e-obchodech i v ČR www.royaltalens.com/en-gb/brands/cobra/

Chroma Green Series – temperové barvy, americká značka, ale zatím to nevypadá, že by zasílala své produkty do Evropy. www.chromaonline.com/products/us/green_series_tempera

Několik tipů, jak být „ekologičtějším umělcem“

  1. Při nákupu se dívejte nejen, z čeho je produkt vyroben, ale i v čem je zabalen – Jaký je to materiál? Je recyklovatelný? Je vyroben z recyklovaného materiálu? Kde se pěstuje plodina, ze které je produkt vyroben, musí se dovážet z druhé strany světa?
  2. Správné skladování barev (aby co nejdéle vydržely) a jejich likvidace (pokud je z jakéhokoliv důvodu nutná).
  3. Pokud vznikne nějaký odpad, kreativně ho využít.
  4. Kupovat produkty, které jsou vyrobeny z recyklovaného materiálu, popřípadě co se týče štětců, můžete se dívat z čeho jsou vyrobeny (je-li dřevo certifikováno jako FSC, z čeho jsou štětiny a další)

Jak vidíte, je hodně oblastí, na kterých se dá zapracovat. A pokud máte času nazbyt, můžete se sama pustit do studia výroby barev z přírodních materiálů a barvy si sama vyrábět, což může být zajímavá a přínosná činnost.

Další čtení

Přečtěte si, jak přetvořil své výtvarné studio australský umělec Scott Denholm tak, aby byl co nejvíce šetrný k životnímu prostředí (anglicky)

Jak se stát ekologicky příznivým umělcem I. 

Jak se stát ekologicky příznivým umělcem II.

Autoři: Nikola Cieslarová, dobrovolnice Ekologické poradny Veronica a Petr Ledvina; Ekologický institut Veronica

Přečtěte si dále k tématu

Další dotazy z kategorie: Domácnost, nakupování Ekologická poradna Veronica

Ekologická poradna
je tu pro Vás

Mám dotaz

Celkový počet odpovězených dotazů 432. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 26. 9. 2024