Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Jaké nátěry jsou šetrné k životnímu prostředí?

Revidováno: 1. 4. 2020 (původní text: 4. 11. 2005)

Potřebuji doma obnovit řadu nátěrů. Rád bych však použil barvy šetrné k životnímu prostředí. Existují nějaké ekologické barvy a jak je v obchodě poznám?

Doporučení Ekologické poradny Veronica

Za šetrné k životnímu prostředí se považují barvy a laky, které jsou vodou ředitelné. Při práci s nimi není třeba použít rozpouštědla a ředidla, která obsahují těkavé organické látky. Řada těchto látek je nebezpečná pro lidské zdraví nebo poškozují životní prostředí.

Obrázek barev, kreslil R. Pospíšil
Z hlediska domácího prostředí jsou nejméně závadné výrobky s atestem na dětské výrobky (např. norma ČSN EN 71-3), který zaručuje, že jsou vhodné pro použití na hračky a pro styk s potravinami.

Nakupujeme nátěrové hmoty s českou národní ekoznačkou ekologicky šetrný výrobek; existuje přímo kategorie výrobků „nátěrové hmoty vodou ředitelné. (Na jaře 2020 bohužel už delší dobu není na trhu žádný výrobek v této kategorii.) Značka kromě základní vlastnosti - tou je v našem případě právě ředitelnost vodou - klade na výrobek další požadavky tak, aby se minimalizovaly nepříznivé dopady jeho výroby i použití na životní prostředí. V případě barev je to například omezení při používání pigmentů (barviv) obsahujících těžké kovy a obecně co nejnižší obsah škodlivých látek. Mechanismus udělování značky zajišťuje, že spotřebitel nemusí pro ověření své ekologicky dobré volby shánět další nezávislé informace. Je to velká výhoda proti značkám a nápisům, které dávají výrobci na obaly svých výrobků sami a jejichž význam a obsah si lze ověřit jen velmi složitě.

Logo Modrý anděl (Der Blaue Engel) V našich obchodech lze pořídit nátěrové hmoty, včetně laků s německou  ekoznačkou Modrý anděl (Der Blaue Engel), hledejte např. barva na dřevo modrý anděl nebo lak na dřevo modrý anděl. Seznam všech ekobarev a ekolaků se značkou Modrý anděl.

V nátěrových hmotách by neměly být obsaženy sloučeniny, které obsahují olovo, kadmium, čtyřmocný chróm a jiné toxické kovy a prvky. Aditiva by neměla obsahovat deriváty kyseliny ftalové (změkčovadla) a alkylfenol ethoxyláty.

Podrobné údaje o složení a vlivu jednotlivých složek na lidské zdraví se dají zjistit z bezpečnostního listu výrobku. Ten lze získat od prodejce. Solidní firmy mívají bezpečnostní listy ke stažení na svých internetových stránkách.

Interiérové barvy na zeď se vesměs považují za šetrné k přírodě. Nikdy nebyly na trhu barvy na zeď s českou značkou ekologicky šetrný výrobek. Existují interiérové barvy s německou ekoznačkou Modrý anděl, které se dají sehnat i u nás. Pro výmalbu postačí dle nás nakoupit libovolnou interiérovou barvu nejlépe vyrobenou z ČR. Pozor spousta je z dovozu (ač se tváří jako tradiční české), třeba z Německa, Maďarska, Polska.

Kromě doporučení výše je možné používat zejména na napouštění savých materiálů (dřevo, cotto aj.) napouštědla na bázi rostlinných olejů, nebo přímo rostlinný olej. Dostupný je zejména lněný olej. Na otěrem namáhané povrchy je vhodné používat tzv. tvrdé oleje (směs olejů s vyšším obsahem pryskyřičných látek) a nebo vosky. K povrchové úpravě dřeva je možné použít také šelak. Tato pryskyřice živočišného původu je prodávána v tuhém stavu a je rozpustná v lihu, který může být též rostlinného původu. Šelak je možné zakoupit v potřebách pro restaurátory.

Hana Chalupská, Ludvík Trnka, Petr Ledvina; Ekologická poradna Veronica

Další informace: http://www.ekoznacka.cz

Přečtěte si dále k tématu

Další dotazy z kategorie: Domácnost, nakupování Ekologická poradna Veronica

Ekologická poradna
je tu pro Vás

Mám dotaz

Celkový počet odpovězených dotazů 411. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 20. 1. 2021