Otázky a odpovědi z Ekologické poradny

Ekologická poradna Veronica radíNa této stránce najdete otázky a odpovědi na nejrůznější ekologická témata. Pro snažší orientaci jsou otázky zařazeny do kategorií. Výběrem kategorie se můžete podívat na všechny dotazy, které do ní patří.

Vyberte kategorii

Hledejte podle klíčových slov

Dotaz: Jaké jsou nátěry šetrné k životnímu prostředí?

Kategorie: Škodliviny v životním prostředí

Potřebuji doma obnovit řadu nátěrů. Rád bych však použil barvy šetrné k životnímu prostředí. Existují nějaké ekologické barvy a jak je v obchodě poznám?

Odpověď revidována: 27. 10. 2006 (původní odpověď: 4. 11. 2005)

Za šetrné k životnímu prostředí se považují barvy a laky, které jsou vodou ředitelné. Při práci s nimi není třeba použít rozpouštědla, která obsahují těkavé organické látky. Většina těchto organických látek se totiž podílí na poškozování zemské atmosféry, které se projevuje například ozónovou dírou. Zejména při práci v interiéru jsou vodou ředitelné barvy také mnohem bezpečnější pro lidské zdraví.

Celá řada vodou ředitelných barev nese značku Značka EŠV"Ekologicky šetrný výrobek". Značku uděluje ministr životního prostředí na základě kritérií, která schvaluje nezávislá rada odborníků. Tato kritéria navíc kromě základní vlastnosti - tou je v našem případě právě ředitelnost vodou - kladou na výrobek další požadavky tak, aby se minimalizovaly nepříznivé dopady jeho výroby i použití na životní prostředí. V případě barev jsou to například omezení při používání pigmentů (barviv) obsahujících těžké kovy. Mechanismus udělování značky "Ekologicky šetrný výrobek", který jsme vysvětlili na příkladu nátěrových hmot, zajišťuje, že spotřebitel nemusí pro ověření své ekologicky dobré volby shánět další nezávislé informace. Je to velká výhoda proti značkám a nápisům, které dávají výrobci na obaly svých výrobků sami a jejichž význam a obsah si lze ověřit jen velmi složitě. Garantovanou značku "Ekologicky šetrný výrobek" nese dosud bohužel nepříliš mnoho výrobků denní spotřeby. Jejich úplný seznam můžete získat v Ekologické poradně Veronica nebo přímo na stránkách Agentury pro označování ekologicky šetrných výrobků.

Kromě tohoto všeobecně platného vodítka, je možné používat zejména na napouštění savých materiálů (dřevo, cotto aj.) napouštědla na bázi rostlinných olejů, nebo přímo rostlinný olej. Dostupný je zejména lněný olej. Na otěrem namáhané povrchy je vhodné používat tzv. tvrdé oleje (směs olejů s vyšším obsahem pryskyřičných látek) a nebo vosky. (tyto oleje a vosky jsou k dostání např. od firmy Kreidezeit). K povrchové úpravě dřeva je možné použít také šelak. Tato pryskyřice živočišného původu je prodávána v tuhém stavu a je rozpustná v lihu, který může být též rostlinného původu. Šelak je možné zakoupit v potřebách pro restaurátory (nebo zde).

Autor(ka): Hana Chalupská, Ludvík Trnka
Další informace: http://www.ekoznacka.cz

Všechny dotazy v kategorii „Škodliviny v životním prostředí“

Celkový počet odpovězených dotazů 403. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 11. 10. 2019  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube