Otázky a odpovědi z Ekologické poradny

Ekologická poradna Veronica radíNa této stránce najdete otázky a odpovědi na nejrůznější ekologická témata. Pro snažší orientaci jsou otázky zařazeny do kategorií. Výběrem kategorie se můžete podívat na všechny dotazy, které do ní patří.

Vyberte kategorii

Hledejte podle klíčových slov

Dotaz: Existuje nějaká kosmetika, která nezatěžuje životní prostředí?

Kategorie: Domácí ekologie, nakupování

Prosím. jestli existuje nějaká kosmetika, která nezatěžuje životní prostředí. A jaký certifikát by taková kosmetika měla mít. Moc děkuji.

10. 12. 2008

V České republice existuje certifikát Certifikovaná přírodní kosmetika (CPK) - výrobky z čistě přírodní produktů. Existuje i verze CPK bio, která vyžaduje že kosmetika navíc obsahuje minimálně 20% surovin z ekologického zemědělství. V ČR certifikuje touto značkou organizace KEZ (certifikuje jinak hlavně producenty a produkty ekologické zemědělství - bio): na jejich webu, kromě podrobného popisu, co to je CPK, je i seznam aktuálních výrobců, kteří tento certifikát mají. Na internetu lze nalézt řadu prodejců s těmito výrobky.

Logo CPK

Doplňujeme, že ona značka neznamená, že výrobek nezatěžuje životní prostředí. Sice se vyrábí jen z přírodních produktů (tj. ne z ropy), ale suroviny klidně mohou být z monokulturní plantáže, např. palmové.  To by někdo musel deklarovat, že má daný výrobek 100% bio - protože ono CPK bio stejně  znamená jen 20% biosurovin. Obecně každý výrobek (až na malinké výjimky) nějak zatěžuje prostředí  a certifikát znamená, že zatěžuje méně než srovnatelný výrobek v dané kategorii - tak je to s EŠV (ekologicky šetrný výrobek), tak  je to zde s kosmetikou.

Podobné certifikace existují v zahraničí, kde není problém sehnat 100% biokosmetiku - přečtěte si více o kosmetice.

Věříme, že existuje český/moravský/slezský výrobce kosmetiky, který používá skoro jen místní suroviny,  vše bio, ale my ho neznáme, zkuste projít ony výrobce s certifikátem CPK.

Všechny dotazy v kategorii „Domácí ekologie, nakupování“

Celkový počet odpovězených dotazů 405. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 25. 3. 2020  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube