Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Existuje nějaká kosmetika, která nezatěžuje životní prostředí?

10. 12. 2008

Prosím. jestli existuje nějaká kosmetika, která nezatěžuje životní prostředí. A jaký certifikát by taková kosmetika měla mít. Moc děkuji.

Doporučení Ekologické poradny Veronica

V České republice existuje certifikát Certifikovaná přírodní kosmetika (CPK) - výrobky z čistě přírodní produktů. Existuje i verze CPK bio, která vyžaduje že kosmetika navíc obsahuje minimálně 20% surovin z ekologického zemědělství. V ČR certifikuje touto značkou organizace KEZ (certifikuje jinak hlavně producenty a produkty ekologické zemědělství - bio): na jejich webu, kromě podrobného popisu, co to je CPK, je i seznam aktuálních výrobců, kteří tento certifikát mají. Na internetu lze nalézt řadu prodejců s těmito výrobky.

Logo CPK

Doplňujeme, že ona značka neznamená, že výrobek nezatěžuje životní prostředí. Sice se vyrábí jen z přírodních produktů (tj. ne z ropy), ale suroviny klidně mohou být z monokulturní plantáže, např. palmové.  To by někdo musel deklarovat, že má daný výrobek 100% bio - protože ono CPK bio stejně  znamená jen 20% biosurovin. Obecně každý výrobek (až na malinké výjimky) nějak zatěžuje prostředí  a certifikát znamená, že zatěžuje méně než srovnatelný výrobek v dané kategorii - tak je to s EŠV (ekologicky šetrný výrobek), tak  je to zde s kosmetikou.

Podobné certifikace existují v zahraničí, kde není problém sehnat 100% biokosmetiku - přečtěte si více o kosmetice.

Věříme, že existuje český/moravský/slezský výrobce kosmetiky, který používá skoro jen místní suroviny,  vše bio, ale my ho neznáme, zkuste projít ony výrobce s certifikátem CPK.

Autor: Petr Ledvina; Ekologická poradna Veronica

Další dotazy z kategorie: Domácnost, nakupování Ekologická poradna Veronica

Ekologická poradna
je tu pro Vás

Mám dotaz

Celkový počet odpovězených dotazů 432. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 21. 6. 2024