Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Je celofán ekologický obal a jak s ním nakládat jako s odpadem?

Revidováno: 8. 1. 2019 (původní text: 23. 11. 2018)

Jak nejlépe třídit použitý celofán, asi bych ho nepálil, nedával do papíru ani do kompostu. Mělo by smysl vyměnit malé igelitové sáčky, např. na malé součástky, za sáčky celofánové?

Doporučení Ekologické poradny Veronica

Celofán je tenká průhledná fólie, vyráběná z chemicky regenerované celulózy. Je zdravotně nezávadný, biologicky degradovatelný. Vyrábí se působením hydroxidu sodného na celulózu, která může pocházet  ze dřeva, ale i z bavlny. Následně na ní působí sirouhlík, čímž vzniká viskóza. Ta se pak štěrbinou vytlačuje do lázně kyseliny sírové a síranu sodného, kde se viskóza opět mění v celulózu. Fólie se několikrát pere a přidává glycerin, který snižuje křehkost celofánu. Velmi podobně se vyrábí umělé hedvábí. Chemicky jde o polymer celulózy a celofán obsahuje pouze uhlík, kyslík a vodík. Ale při výrobě se používají výše zmíněné nebezpečné chemické látky, i když sám celofán je však zdravotně nezávadný a na rozdíl od jiných plastů se (za působení půdních mikroorganizmů) biologicky plně degraduje. Jeho hlavní použití je balení potravin. Je to ostatně jeden z nejstarších průhledných obalových materiálů.

V 60. tých letech 20. století nastoupil umělý polypropylen (PP), vyráběný z ropy. Získal si popularitu díky nízkým nákladům na výrobu, dostupnému množství ve velkém a vynikajícím ochranným vlastnostem. Od té doby celofánové sáčky mohou být buď pravé celofánové a nebo z tzv. orientované PP folie (BOPP), vyráběné z ropy.

Jak poznat pravý celofán

  • Po olíznutí má sladkou chuť.
  • Po navlhnutí či namočení z jedné strany se zkroutí.
  • Namočený ve vodě změkne, mokrý se dá na třeba zavařovací sklenici a převáže provázkem či zagumičkuje. Až opět vyschne, tak se krásně napne a vydává zvuk bubínku. Náhražka se takto nechová
  • Po zakroucení (třeba na dárkovém koši) se neroztáčí.
  • Když se zapálí, tak hoří, plastová náhražka se škvaří.
  • Má na lomu má lesk.

Biologická rozložitelnost a kompostovatelnost?

Testy ukazují, že při zahřátí nebo při kompostování se potažená celulózová fólie (celofán) obvykle rozkládá v průměru za 28 až 60 dnů. Rozpad natírané celulózy se pohybuje od 80 do 120 dnů. V jezerní vodě je průměrná biologická degradace pro nepotaženou folii 10 dní a 30 dní pro potaženou. Na rozdíl od pravé celulózy není BOPP folie biologicky odbouratelná, je však recyklovatelná. BOPP zůstává inertní, když se vyhodí, a neuvolňují se z ní do půdy nebo do vody žádné škodlivé látky. Pravý celofán se dnes vrací kvůli ekologickému povědomí a ekologickým trhům. Je 100% biologicky odbouratelný a je mnohými považován za obalový materiál, který je šetrnější vůči životnímu prostředí než BOPP.

Správná likvidace celofánu, pro který tedy už není další využití, je v kvalitně provozovaném kompostu.

Jaký si vybrat obal?

Jak je tedy vidět, celofán pochází z přírodních zdrojů, např. ze dřeva, zatímco plastové obaly jsou z ropy. Na rozdíl od plastů, celofán nelze recyklovat, ale je biologicky odbouratelný, takže ho lze kompostovat. Bohužel o něm nejde jednoduše říci, že je ekologickým materiálem. Kromě dřeva se jako vstupní suroviny při výrobě používá např. toxický sirouhlík. Dále je možné, že z celofánového odpadu by se mohl uvolňovat metan, který je silný skleníkový plyn (přispívá ke globálnímu oteplování), pokud by skončil na skládce odpadů, kde se metan nejímá.

Dalším aspektem je, že většina populace (pravý) celofánový nepozná – není nijak označen – a také, že neví, že se dá krásně kompostovat.

Tedy je těžké si správně vybrat, který obalový materiál je ekologičtější. Odpověď by dalo posouzení životního cyklu (LCA), porovnání celofánu, jiných umělých plastů a třeba papírového obalu. Ač je výroba, použití a likvidace papírové sáčku ekologicky horší než mikrotenového sáčku (hlavně díky mnohem větší hmotnosti a také, že ve všech fázích je potřeba nějaké energie), tak bychom možná pro balení zvolili právě onen papírový sáček (v přírodě se případně rychle rozloží). Pokud musí být průhledný, tak z celofánu, raději než z jiných (umělých) plastů.

Autor: Petr Ledvina; Ekologický institut Veronica

Přečtěte si dále k tématu

Další dotazy z kategorie: Domácnost, nakupování Ekologická poradna Veronica

Ekologická poradna
je tu pro Vás

Mám dotaz

Celkový počet odpovězených dotazů 432. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 26. 9. 2024