Otázky a odpovědi z Ekologické poradny

Ekologická poradna Veronica radíNa této stránce najdete otázky a odpovědi na nejrůznější ekologická témata. Pro snažší orientaci jsou otázky zařazeny do kategorií. Výběrem kategorie se můžete podívat na všechny dotazy, které do ní patří.

Vyberte kategorii

Hledejte podle klíčových slov

Dotaz: Je celofan ekologický obal a jak s ním nakládat jako s odpadem?

Kategorie: Domácí ekologie, nakupování

Jak nejlépe třídit použitý celofán, asi bych ho nepálil, nedával do papíru ani do kompostu. Mělo by smysl vyměnit malé igelitové sáčky, např. na malé součástky, za sáčky celofánové?

23. 11. 2018

Celofán je tenká průhledná fólie, vyráběná z chemicky regenerované celulózy. Je zdravotně nezávadný, biologicky degradovatelný. Vyrábí se působením hydroxidu sodného na celulózu. která může být ze dřeva, ale i z bavlny. Následně působí sirouhlíku, čímž vzniká viskóza. Ta se pak štěrbinou vytlačuje do lázně kyseliny sírové a síranu sodného, kde se viskóza opět mění v celulózu. Fólie se několikrát pere a přidává glycerin, který snižuje křehkost celofánu. Velmi podobně se vyrábí umělé hedvábí. Chemicky o polymer celulózy a celofán obsahuje pouze uhlík, kyslík a vodík. Ale při výrobě se používají výše zmíněné nebezpečné chemické látky, i když sám celofán je však zdravotně nezávadný a na rozdíl od jiných plastů se (za působení půdních mikroorganizmů) biologicky plně degraduje. Jeho hlavní použití je balení potravin. Je to ostatně jeden z nejstarších průhledných obalových materiálů.

V 60. tých letech 20. století nastoupil umělý polypropylen (PE), vyráběný z ropy. Získal si popularitu díky nízkým nákladům na výrobu, jeho velkého dostupného množství a vynikajícím ochranným vlastnostem. Od té doby celofánové sáčky mohou být buď pravé celofánové a nebo tzv. orientované PP folie (BOPP), vyráběné z ropy. Existují i další umělé (ropné) plastové materiály, které jsou naopak podobné pravému celofánu.

Biologická rozložitelnost a kompostovatelnost?

Testy ukazují, že při zahřátí nebo při kompostování se potažená celulózová fólie (celofán) obvykle rozkládá v průměru za 28 až 60 dnů. Rozpad natírané celulózy se pohybuje od 80 do 120 dnů. V jezerní vodě je průměrná biologická degradace pro nepotažené 10 dní a 30 dní pro potažené. Na rozdíl od pravé celulózy není BOPP folie biologicky odbouratelná, je však recyklovatelná. BOPP zůstává inertní, když je vyhozen, a neuvolňují se z něj žádné škodlivé látky do půdy nebo do vody. Pravý celofán se dnes vrací kvůli ekologickému povědomí a ekologickým trhům. Je to 100% biologicky odbouratelný a je mnohými považován za obalový materiál, který je šetrnější vůči Zemi než BOPP.

Správná likvidace celofánu, pro který tedy už není další využití, je v kvalitně provozovaném kompostu.

Jaký si vybrat obal?

Jak je tedy vidět, celofán pochází z přírodních zdrojů, např. ze dřeva, zatímco plastové obaly jsou z ropy. Na rozdíl od plastů, celofán nelze recyklovat, ale je biologicky odbouratelný, takže ho lze kompostovat. Bohužel to neznamená, že je to ekologický materiál. Kromě dřeva jako vstupní suroviny se při výrobě používá také toxický sirouhlík. Další možností je, že z celofánového odpadu by se mohl uvolňovat metan, který je silný skleníkový plyn (přispívá ke globálnímu oteplování), pokud by skončil na skládce odpadů, kde se metan nejímá.

Dalším aspektem je, že většina populace (pravý) celofánový nepozná – není nijak označen – a také, že neví, že se dá krásně kompostovat.

Tedy je těžké si správně vybrat, který obalový materiál je ekologičtější. Odpověď by dala tzv. posouzení životního cyklu, porovnání celofánu, jiných umělých plastů a třeba papírového obalu. Ač je výroba, použití a likvidace papírové sáčku ekologicky horší než mikrotenového sáčku (hlavně díky mnohem větší hmotnosti a také, že ve všech fázích je potřeba nějaké energie), tak bychom možná pro balení zvolili právě onen papírový sáček (v přírodě se případně rychle rozloží). Pokud musí být průhledný, tak z celofánu, raději než z jiných (umělých) plastů.

Ekologický institut Veronica

Přečtěte si k dále k tématu

Všechny dotazy v kategorii „Domácí ekologie, nakupování“

Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 14. 12. 2018  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube