Otázky a odpovědi z ekologické poradny
Ekologická poradna Veronica radí

Nachází se tu otázky a odpovědi na nej­různější ekolo­gická témata. Pro snažší orientaci jsou zařa­zeny do kategorií.

Vyberte kategorii

Výběr dle klíčových slov

Dotaz: Je celofán ekologický obal a jak s ním nakládat jako s odpadem?

Kategorie: Domácí ekologie, nakupování

Jak nejlépe třídit použitý celofán, asi bych ho nepálil, nedával do papíru ani do kompostu. Mělo by smysl vyměnit malé igelitové sáčky, např. na malé součástky, za sáčky celofánové?

Odpověď revidována: 8. 1. 2019 (původní odpověď: 23. 11. 2018)

Celofán je tenká průhledná fólie, vyráběná z chemicky regenerované celulózy. Je zdravotně nezávadný, biologicky degradovatelný. Vyrábí se působením hydroxidu sodného na celulózu, která může pocházet  ze dřeva, ale i z bavlny. Následně na ní působí sirouhlík, čímž vzniká viskóza. Ta se pak štěrbinou vytlačuje do lázně kyseliny sírové a síranu sodného, kde se viskóza opět mění v celulózu. Fólie se několikrát pere a přidává glycerin, který snižuje křehkost celofánu. Velmi podobně se vyrábí umělé hedvábí. Chemicky jde o polymer celulózy a celofán obsahuje pouze uhlík, kyslík a vodík. Ale při výrobě se používají výše zmíněné nebezpečné chemické látky, i když sám celofán je však zdravotně nezávadný a na rozdíl od jiných plastů se (za působení půdních mikroorganizmů) biologicky plně degraduje. Jeho hlavní použití je balení potravin. Je to ostatně jeden z nejstarších průhledných obalových materiálů.

V 60. tých letech 20. století nastoupil umělý polypropylen (PE), vyráběný z ropy. Získal si popularitu díky nízkým nákladům na výrobu, dostupnému množství ve velkém a vynikajícím ochranným vlastnostem. Od té doby celofánové sáčky mohou být buď pravé celofánové a nebo z tzv. orientované PP folie (BOPP), vyráběné z ropy. Existují i další umělé (ropné) plastové materiály, které jsou naopak podobné pravému celofánu.

Biologická rozložitelnost a kompostovatelnost?

Testy ukazují, že při zahřátí nebo při kompostování se potažená celulózová fólie (celofán) obvykle rozkládá v průměru za 28 až 60 dnů. Rozpad natírané celulózy se pohybuje od 80 do 120 dnů. V jezerní vodě je průměrná biologická degradace pro nepotaženou folii 10 dní a 30 dní pro potaženou. Na rozdíl od pravé celulózy není BOPP folie biologicky odbouratelná, je však recyklovatelná. BOPP zůstává inertní, když je vyhozena, a neuvolňují se z ní do půdy nebo do vody žádné škodlivé látky. Pravý celofán se dnes vrací kvůli ekologickému povědomí a ekologickým trhům. Je 100% biologicky odbouratelný a je mnohými považován za obalový materiál, který je šetrnější vůči životnímu prostředí než BOPP.

Správná likvidace celofánu, pro který tedy už není další využití, je v kvalitně provozovaném kompostu.

Jaký si vybrat obal?

Jak je tedy vidět, celofán pochází z přírodních zdrojů, např. ze dřeva, zatímco plastové obaly jsou z ropy. Na rozdíl od plastů, celofán nelze recyklovat, ale je biologicky odbouratelný, takže ho lze kompostovat. Bohužel o něm nejde jednoduše říci, že je ekologickým materiálem. Kromě dřeva se jako vstupní suroviny při výrobě používá např. toxický sirouhlík. Dále je možné, že z celofánového odpadu by se mohl uvolňovat metan, který je silný skleníkový plyn (přispívá ke globálnímu oteplování), pokud by skončil na skládce odpadů, kde se metan nejímá.

Dalším aspektem je, že většina populace (pravý) celofánový nepozná – není nijak označen – a také, že neví, že se dá krásně kompostovat.

Tedy je těžké si správně vybrat, který obalový materiál je ekologičtější. Odpověď by dalo posouzení životního cyklu (LCA), porovnání celofánu, jiných umělých plastů a třeba papírového obalu. Ač je výroba, použití a likvidace papírové sáčku ekologicky horší než mikrotenového sáčku (hlavně díky mnohem větší hmotnosti a také, že ve všech fázích je potřeba nějaké energie), tak bychom možná pro balení zvolili právě onen papírový sáček (v přírodě se případně rychle rozloží). Pokud musí být průhledný, tak z celofánu, raději než z jiných (umělých) plastů.

Ekologický institut Veronica

Přečtěte si dále k tématu

Všechny dotazy v kategorii „Domácí ekologie, nakupování“

Celkový počet odpovězených dotazů 406. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 1. 4. 2020  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube