Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Jaké obaly jsou nejšetrnější k životnímu prostředí?

30. 11. 2005
Jaké obaly radíte nakupovat a používat z hlediska šetrnosti k životnímu prostředí? Je vhodné obaly recyklovat? Četl jsem, že recyklace například hliníku je v podstatě stejně náročná, jako jeho výroba.
Doporučení Ekologické poradny Veronica

Odpověď na Vaši otázku není tak úplně jednoduchá. Každý z používaných obalových materiálů má své klady a zápory.

Obecně lze říci, že jednoznačně nejšetrnější k životnímu prostředí jsou obaly s vícenásobným použitím. U potravin to znamená zejména vratné skleněné nápojové lahve. Ty bychom měli používat všude tam, kde je to možné. Tedy jinými slovy - ANO, recyklovat většinu materiálů by bylo rozumné, jak se však dočtete dále, ne vždy je to možné.

Dále následuje výčet nejpoužívanějších materiálů a jejich hlavní klady a zápory:

- obecně plasty - jejich používání je často uživatelsky nejpřívětivější a určitě nejčastější. Jejich dopad na životní prostředí je však dosti negativní. Při jejich výrobě jsou spotřebovávány neobnovitelné zdroje (ropa) a možnosti jejich recyklace (zpracování a opětovného použití) jsou omezené. Plasty zpravidla velmi dobře hoří, a tak často končí v domácích kamnech či na ohních. Spalováním se uvolňuje do ovzduší množství jedovatých látek. Spalovny odpadů vzniklé látky částečně zachytí, ale nikdy všechny. Plasty tedy jako ekologicky šetrný materiál rozhodně doporučit nelze. Recyklace plastů je v ČR dosud velmi omezená. Smysluplná recyklace plastů vyžaduje striktní vytřídění na jednotlivé druhy plastů, což je technologický problém. Kvalita vzniklého recyklátu je navíc podřadná, rozhodně se nevrátí do oběhu např. jako obal potravin.

- PET lahve - neboli lahve ze sloučeniny polyethylentereftalát jsou jednoznačně nejpoužívanějším materiálem na balení nápojů. Platí pro ně vesměs to, co pro ostatní plasty, jen podmínky recyklace jsou u PET lahví nadějnější. V současné době existuje v ČR jeden podnik (Silon Planá nad Lužnicí a.s.) zabývající se recyklací PET lahví. Materiál je tam drcen a vzniklá hmota slouží jako surovina při výrobě netkaných textilií a izolačních materiálů. Podmínkou recyklace PET láhve je ovšem její umístění do speciálního sběrného koše či kontejneru.

- nápojové kartony - mají taktéž velmi příznivé užitné vlastnosti, ale možnost recyklace těchto kartonů je snad ještě omezenější než u plastů. Zejména nesnadno jsou recyklovatelné kartony s hliníkovou fólií. Technologie pro recyklaci jsou již vyvinuty (např. desty vyrobené z tetrapackové drti), možnosti využití tohoto materiálů jsou ale omezené. Většina složité a energeticky náročně vyrobených tetrapackových krabic tedy končí na skládkách nebo ve spalovnách.

- hliník - jako obaly se většinou používají hliníkové fólie. Tenkostěnný hliník se drtí, zbavuje se laků a barev a vyrábí se z něj hliníkový prášek a granule, které se dále používají v metalurgickém průmyslu. Recyklovat hliníkové fólie je tedy velmi rozumné. Nicméně výroba hliníku samotného je energeticky nesmírně náročná, a proto bychom se jednorázovým obalům z hliníku rozhodně měli vyhýbat (např. pivo v "plechovce").

- sklo - ze všech obalových materiálů je sklo k životnímu prostředí nejšetrnější. Je to dáno zejména jeho bezproblémovou recyklací, pro níž je u nás již dlouho zavedená technologie. Sklo je jediný materiál, u kterého lze z druhotné suroviny (např. vrácených střepů) vyrobit opět původní materiál bez snížení kvality. Používáním vratných, případně důsledným tříděním nevratných skleněných obalů odlehčíme našemu životnímu prostředí.

Stále však platí: nejlepší odpad je ten, který vůbec nevznikne. Analýzy domovního odpadu prokázaly, že asi 40% tvoří právě obaly na jedno použití. Opětovným používáním bychom tedy výrazně omezili množství odpadu se všemi pozitivními důsledky, které by to mělo.

Autor: Vilém Řiháček; Ekologická poradna Veronica

Další dotazy z kategorie: Domácnost, nakupování Ekologická poradna Veronica

Ekologická poradna
je tu pro Vás

Mám dotaz

Celkový počet odpovězených dotazů 432. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 26. 9. 2024